ARCHIEVENBLAD NEDERLANDS Orgaan van de Vereniging van Archivarissen in Nederland I960 nr. 2 MEDEDELINGEN VAN HET BESTUUR VERSLAG DER NEGEN EN ZEVENTIGSTE ALGEMENE VERGADERING 52 Israel. Jerusalem en Haifa hebben gemeentelijke archieven opgezet en Tel Aviv zal spoedig volgen. Op de tweede conferentie der Israëlische Archives Association werd meer aandacht van gouvernement en publiek voor de archie ven gevraagd, de uitbreiding der archiefwet-1955 bepleit t.a.v. particuliere archieven en besloten dat de Associatie een archiefgids voor Israel zal voor bereiden. PERSONALIA In de O.K.W. Mededelingen van 27 februari 1960 heeft mr. H. Hardenberg de 150e geboortedag van onze grote voorganger dr. R. C. Bakhuizen van den Brink (1810-1865) herdacht. VARIA BRABANTSE ARCHIVARISSENDAG IN ANTWERPEN Op zaterdag 12 september 1959 werd te Antwerpen voor de eerste maal een contactdag gehouden van archivarissen uit de provincies Noord-Brabant, Antwerpen en (Belgisch) Brabant, die tezamen heit grondgebied uitmaken van het voormalig hertogdom Brabant. Tot deze samenkomst waren door het stadsbestuur van Antwerpen op voorstel van de archivaris, prof. dr. F. Block- mans, uitgenodigd alle archiefbeheerders van rijk, provincie, gemeenten en kerkelijke instellingen en hun wetenschappelijke medewerkers uit de drie pro vincies. Op de vooravond van deze contactdag werden de deelnemers, 50 in getal, verwelkomd en gastvrij onthaald in het museum Smidt van Gelder, het luxueuze en stijlvolle receptie-gebouw van de stad Antwerpen. Prof. Blockmans begroette hen met hartelijke woorden, welke namens de Noordbrabantse archi varissen beantwoord werden door de Bossche stadsarchivaris dr. L. Pirenne. Namens het Antwerpse stadsbestuur waren een schepen en de secretaris, dr. K. Peeters, aanwezig. De zaterdagmorgen werd gevuld met twee voordrachten in de gehoorzaal van het nieuwe stedelijke archiefgebouw aan de Venusstraat. Drs. J. van Roey, adjunct-stadsarchivaris, sprak over de sociale structuur van de Ant werpse bevolking in de jaren 1584-1585 en drs. C. Th. Lohmann, streek archivaris te Etten, over Nieuwe vormen van gemeentelijk archiefbeheer in N oord-Brabant' In twee lokalen van het archief gebouw had prof. Blockmans een tentoon stelling van een aantal belangrijke en merkwaardige Antwerpse archiefstukken ingericht. Na een koffietafel in het archiefgebouw volgde een rondvaart door het Antwerpse havencomplex, waarbij de deelnemers volop gelegenheid hadden over de beide lezingen en allerlei andere archiefzaken te discussiëren; en dit afgewisseld door het genot van spijs en drank, alles aangeboden door de gulle magistraat van de Scheldestad. Na afloop sprak dr. L. Pirenne namens alle deelnemers een enthousiast dankwoord. Het is de bedoeling dit jaar wederom een Brabantse archivarissendag te orqaniseren en wel te Breda. Afgesloten 31 maart 1960 Abonnementsprijs per jaar f 10.50, voor het buitenland f 12.— Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. W. J. FORMSMA, Rijksarchief in Groningen, St. Jansstraat 2 De ledenvergadering, die werd gehouden op 10 juni 1960 te Utrecht in hotel Smits, werd bijgewoond door 35 leden. Zij wordt om 2.15 uur geopend door de voorzitter, dr. G. W. A. Panhuysen. Voorgesteld wordt de notulen van de op 28-1-1960 gehouden jaarvergadering zoals deze zijn afgedrukt in N.A.B. 1960, afl. 1, goed te keuren. Mr. Aa wijst op een omissie. Spr. heeft in de vorige vergadering de vraag gesteld, waarom het rondschrijven van de heer C. Bloemen aan de leden niet werd voorgelezen. Ook het antwoord van de voorzitter, dat dit stuk niet bij het bestuur als zodanig was ingekomen, wordt niet in het verslag vermeld. Met deze aantekening worden de notulen met algemene stemmen door de vergadering aanvaard. De voorzitter deelt mede dat het bestuur toestemming heeft gegeven de „Handleiding" in het Braziliaans te vertalen. Aan de orde is dan het bestuursvoorstel tot wijziging van Statuten en Huis houdelijk Reglement. Tot leden der stemcommissie worden aangewezen de heren Ten Cate, De Win en Zondervan. De voorzitter dankt de commissie tot herziening en geeft het woord aan dr. A. J. van de Ven, die als voorzitter dezer commissie is opgetreden en die zich bereid heeft verklaard de nodige toelichting te geven. De heer Van de Ven geeft een korte inleiding over de totstandkoming van dit voorstel. Op een vraag van mr. Aa geeft de voorzitter aan hoe gestemd zal worden, eerst over ieder artikel afzonderlijk, tenslotte over het gehele ontwerp.

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 1