50 depot ter secretarie. Nieuw geïnventariseerd werden het archief der v.m. Huurcommissie 1917-1927, waarin veel vernietigbare stukken voorkwamen, en het gedeponeerde archief van het v.m. Tilburgs Stedelijk Orkest. e klappering der begraaflijsten over 1654-1810, opgemaakt door de kosters der Herv kerk kwam gereed. Uit het nieuw-notarieel archief werden alle transport akten, betrekking hebbende op huizen, genoteerd. - De gemeentearchivaris van 's-Hertogenbosc'h droeg 11 charters over, 1427-1783, van welker inhoud een beknopt overzicht wordt gegeven. Utrecht In hun antwoord op het verslag van het afdelingsonderzoek der beqrotinq 1959 berichtten B. en W. dat het nog niet mogelijk was gebleken in of nabij de binnenstad de hand te leggen op een geschikt terrein voor de oprichting van een nieuw gebouw voor het gemeentearchief of op een bestaand qebouw dat daarvoor zou kunnen worden ingericht. Het college blijft op zijn hoede ook omdat de huur van het thans in gebruik zijnde gebouw (een deel van het rijksarchiefgebouw) op 31 dec. 1959 expireert. De archivaris zegt in zijn verslag over 1958 dat hieraan niets is toe te voegen en verwijst slechts „naar een reeks voorafgaande verslagen". Aan de index op de Decreet boeken 1559-1808 werd de laatste materiële zorg besteed. De aanwinsten van het archief van het H. Geesthuis werden beschreven en ingevoegd. Opge merkt wordt dat naarmate de voorlichting aan overheid en publiek zich uit breidt minder tijd en aandacht aan beschrijving en indicering der verzamelingen kan worden besteed. De reorganisatie van de topografische atlas vorderde evenwel bevredigend. - Als belangrijkste aanwinst kan die van het Collegium Musicum worden vermeld. Dr. H. E. van Gelder stond de brieven af, ont- vanqen van mr. S. Muller Fzn.; met de reeds aanwezige aan de Utrechtse archivaris „vormen zij een fraai begin van een collectie, waaraan het voor anderen aantrekkelijk zal zijn hun bezit te eniger tijd toe te voegen Vlaardingen. De voornaamste werkzaamheden waren blijkens het verslag over 1958 het supplementeren en het overtikken van regesten van de minuten der transportakten, 1569-1808, het indiceren der notariële archieven 1811-1820 en het bijhouden der dagbladdocumentatie en het maken van kronieken. Het archief 1930-1957 werd onder handen genomen; bij de inventarisatie bleek dat de archieven met grote willekeur op de afdelingen worden achter gehouden, mede veroorzaakt door het feit dat voor de overdracht der stukken qeen termijn is gesteld. Verder werd geïnventariseerd het archief van Vlaar dingerambacht, 1817-1941, als bijlage aan het verslag toegevoegd, en de archieven van de Holierhoekse en Zouteveense polder, 18e-20e eeuw, en een aantal kleinere archieven. - De inventaris van Vlaardingerambacht, als bijlage opgenomen, is op de gebruikelijke wijze ingedeeld daarachter volgen: Lijst, houdende selectieve opgave van archieven, gevormd door in stellingen en personen, welke uitsluitend of onder meer in het grondgebied van de gemeente Vlaardingerambacht hebben gefungeerd, en Lijst, houdende selectieve opgave van geraadpleegde en te raadplegen literatuur, aanwezig resp. in het archief en in de archiefbibliotheek der gemeente. Streekarchivariaat Peelland. Het eerste verslag van dit in 1958 gevormde M Bezwaar moet echter worden gemaakt tegen het hoofdst. Gedeponeerde archie ven. Het qaat toch niet aan hierin samen te brengen de archieven van gemeente ontvanger, ambtenaar B.S., Burgerlijk Armbestuur e.a. en van diverse particuliere opgeheven verenigingen. Alleen bij deze laatste kan van deponering worden ge sproken (ref.). 51 streekarchivariaat, bestaande uit de gemeenten Asten, Bakel en Milheeze, Deurne, Mierlo en Someren, vermeldt dat de archivaris zijn taak in overleg met de provinciale inspecteur begon met de ordening en voorlopige beschrijving van de archieven van na 1813 tot aan de zaaksgewijze ordening. Aangelegd werd een „knipselarchief" over ieder der aangesloten gemeenten; een prent verzameling is in opbouw, evenals een handbibliotheek. De archiefbewaar plaats te Asten is overvol; de archivaris deed een suggestie tot verbetering. De omvang van het archief is c. 80 strekkende m; de archivaris maakte een begin met de ordening der begrotingen, rekeningen met bijlagen en notulen van raad en B. en W. In Bakel en Milheeze biedt de archiefbewaarplaats geen ruimte voor het verrichten der werkzaamheden; daarvoor werd elders een vertrek aangewezen, waar tijdelijk een deel van het oud-archief werd opgesteld. De aangebrachte ordening bleek niet in overeenstemming te zijn met de richtlijnen van het ministerie van Binnenlandse Zaken voor archieven van na 1813. Het archief van Deurne, bijna 250 m groot, is opgesteld in een aan de eisen voldoende bewaarplaats annex archivariskamer. Er is echter ruimtegebrek; pogingen tot verbetering zijn ondernomen. Het oud-archief is ongeordend; het nieuw-archief geordend, maar niet cf. de richtlijnen voornoemd. Met verbetering werd een begin gemaakt. In Mierlo werden oud- en nieuw-archief samen c. 52 m van de kleine kluis ter secretarie naar een lokaal in de nieuwgebouwde brandvrije brandweerkazerne gebracht; de materiële toestand laat te wensen over. Bij het nieuw-archief werden drie ordeningssystemen onderkend: 1813-1922 chronologisch, 1923-1932 rubriek- matig, 1813-1932 chronologische orde van uitsluitend comptabele bescheiden. Ook hier werd een begin gemaakt met herordening naar bovengenoemde richt lijnen; het oud-archief werd voor een deel geordend. -In Someren voldoet de archiefbewaarplaats aan de eisen en dient ook tot werkplaats voor de archivaris; de omvang bedraagt c. 47 m. Het archief is destijds geïnventariseerd door wijlen de heer A. Cunen, archivaris van Oss. Herordening van het nieuw-archief is wenselijk ten dienste der administratie; hiermede werd een begin gemaakt. Polder Walcheren. Het verslag over 1958 deelt mede, dat in 1957 werd besloten tot een gewijzigde inrichting van het archief voor wat betreft de recent behandelde of nog in behandeling zijnde stukken. In plaats van dé tot dien gevolgde werkwijze dat de stukken van jaar tot jaar, min of meer zaaksgewijze geordend, chronologisch werden gebundeld en ingebonden, het geen de doelmatigheid en handzaamheid van het archief niet bevorderde, werd het registratuurstelsel van de Unie van Waterschapsbonden aanvaard. Daar 1953 de laatste jaargang was, ingebonden alsboven, werd volgens het nieuwe systeem tot en met 1954 teruggewerkt. De archivaris vervolgde de be schrijving der relatieven van na 1870 (jaar waar de inventaris-De Waard eindigde). Hij kan nu 1953 als grens zijner werkzaamheden aannemen. BUITENLANDSE ARCHIEVEN Afganistan. Het U.S. Department of State heeft een bezoek aan dit land gearrangeerd van R. S. Logsdon van de Columbia University Libraries. Een der onderwerpen was de opzet van een programma voor de nationale archieven (The American Archivist 1959 p. 469).

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 29