38 Dr. H. O. Meisner behandelt, aanknopend aan de mededeling van graaf Filangieri op het 3e internationale archiefcongres te Florence, Privatarchivalien und Privatarchive (p. 117-127). In ruimen zin verstaat men daaronder alle archieven van niet-publiekrechtelijke aard; Fl. wil dit beperken tot „Schrift- nachlasse und Familienarchive (archives personelles et de families)''. Archivalia kunnen worden onderscheiden in „Registraturgut" en ..Sammelgut". Het laat ste mist de keineigenschap van het „Archivgut ,,es ist auch Archiv- bestand, aber kein Archivgut". Privaat archiefgoed vertoont hetzelfde beeld; „die Bezeichnung Schriftnachlass umfasst nicht nur handschriftliche, sondern auch maschinenschriftliche, gedruckte und sonstige Ueberlieferung von Schrift- zeichen und sie ist eine denominatio a potiori, die stillschweigend auch Bild- und Tongut einschliest". Opvatting, die hier te lande wel geen algemene in stemming zal vinden, maar waarvoor wij belangstellenden verder naar het artikel mogen verwijzen, temeer daar hier ook de controverse archief-biblio theek ter sprake komt. Dit geldt ook voor het artikel van W. Goldinger: Fragen der Archivterminologie in österreichischen Sicht. Ook het artikel van Ernst Pitz, Ueber das Verzeichnen und Ordnen von historischen Karten (p. 147-164) verdient onze belangstelling. Dr. H. Dahm wijdde een „Nachruf" aan dr. B. Vollmer, Otto Schottenloher aan dr. W. Winkler. Een groot aantal boekbesprekingen en een zeer uitvoerig tijdschriften overzicht besluiten de jaargang. Archeion XXVIII (1958), het orgaan van het Poolse archiefwezen, brengt wederom een aantal bijdragen, die ons door resumés in het Engels en Frans enigermate toegankelijk zijn. H. Altman geeft verslag van de Table Ronde te Zagreb (1957), waaraan hij deelnam. B. Kroll behandelt een bij het Poolse archiefwezen actueel probleem, dat van het hulppersoneel. A. A. Kuzin geeft de vertaling van een hoofdstuk uit een in 1956 verschenen Russisch boek over de bewaring en behandeling van technische documenten in de archieven. M. Antonow herdenkt het 25-jarig bestaan van het departementaal archief te Kattowitz. A. Ajnerkiel en M. Wrzoskowa behandelen de Poolse landbouw organisaties 1886-1939 en het overschot van hun documenten, bewaard in het Archief voor moderne documenten te Warschau, M. Cyganski de documenten betreffende het Hitlerbewind in het Staatsarchief te Lodz. De documenten te Stettin betreffende de Poolse seizoen-emigratie naar West-Pommeren sinds begin der 19e eeuw bespreken M. Drewniak en A. Wielopolski. In het diocesaan archief te Lodz bevinden zich twee fragmenten van het stedeboek van Zgierz uit de 16e en 17e eeuw, in zeer slechte staat die volledige weer gave niet mogelijk maakt; het leesbare geeft volgens de auteur, Warezak, zeer waardevolle gegevens van rechterlijke aard. Een verslag van de bronnen voor de Poolse geschiedenis in het Haus-, Hof- und Staatsarchiv te Wenen brengen J. Wolinski en Z. Wojcik. Een historische schets van de papiermolens in Polen, tevens van belang voor de kennis der watermerken, geeft T. Pencak. J. Teodorczyk geeft een overzicht van de bronnen voor de geschiedenis der bewapeningsindustrie 1918-1939, bewaard in het Archief voor moderne docu menten te Warschau. Z. Niezgoda beschrijft de organisatie en de kanselarij der domeinen in Galicië en de overblijfselen hunner documenten in het Staats archief te Krakau; het betreft het Oostenrijkse deel van Polen na de deling van 1773. Buiten Polen handelen twee artikelen. P. Damjanovic geeft een 39 overzicht van de archiefdienst in het nieuwe Yoego-Slavië, d.w.z. van de archieven van na 1918 en van de organisatie van de dienst. Een vertaling van een artikel in het Hongaarse archieftijdschrift over de brand in de archieven te Boedapest in nov. 1956 besluit de reeks. Volgen Kroniek der archieven, boekbesprekingen en overzicht van buiten landse tijdschriften (zonder resumé). Het Journal of the Society of Archivists I nr. 7 (april 1958) brengt o.a. een artikel „Ecclesiastical and Palatinate Archives at Priors Kitchen, Dur ham" van James Conway Davies: een middeleeuws en later kerkelijk archief in een tot moderne bewaarplaats ingerichte en in 1950 geopende keuken van een priorij van de kathedraal van Durham. Schr. geeft een beknopt overzicht van de rijke inhoud en geschiedenis van dit archief. Het opstel: The Establishment of Administrative Unity in the County of Kent door Derek M. M. Shorrocks, tot stand gekomen door een wet van 1814, is meer van speciaal Engels belang. Nr. 8 (okt. 1958) opent met een belangrijk artikel van Sir Hilary Jenkmson: Archives and the Science and Study of Diplomatic, waarin deze de opvatting verdedigt dat diplomatiek een onderdeel moet zijn van de institutionele ge schiedenis, en ontvouwt of beter suggereert zijn voorstel om te komen tot een „corpus of informationfor students anxious to study this or that variety of local or private archives". David S. Macmillan behandelt ,,Archiva Reform in Australia", de gevolgen van het bezoek van dr. Schellenberg aan dat land in 1954. Daarvóór beheerste het inzicht van bibliothecarissen het archiefwezen voorzover daarvan dan sprake mocht zijn nadien zijn in verschillende delen der Commonwealth archiefdiensten naar ons begrip in wording, terwijl in New South Wales een archiefwet in voorbereiding is. „Australian historians have generally been quick to see that S. s opinion is a sound one and his theories on archives administration have obtained wide currency in academic circles and even the Public services of the Com monwealth and the State governments". Een der belangrijkste vruchten is de vorming van de Business Archives Council of Australia, die reeds meer dan 100 bedrijfsarchieven voor ondergang bewaarde. Schr. bepleit de instelling van een archiefdiploma. „Australia is on the threshold of a period of con structive development in the Archives field", en verder: „Given a continuation of the present prosperity, the next 20 years should see the achievement in Australia of archival reform, which will bring the country into line with developments in advanced centres abroad". Het artikel van Henry S. Cobb: Local Port Customs Accounts prior to 1550, is van groot belang voor de studie der Engelse economische geschiedenis. Het artikel van Marie Slocombe: Storage of Tape Recordings, brengt ons op de zijpaden der moderne archivistiek. JAARVERSLAGEN DER RIJKSCOMMISSIE VOOR VADERLANDSE GESCHIEDENIS OVER 1956-1958 Van de vrijwel geheel op in binnen- en buitenlandse archieven berustend materiaal gebaseerde uitgaven der R.G.P. verscheen wederom een verslag, waarvan in dit blad een overzicht niet mag ontbreken. Conform de Verslagen

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 23