174 Verworven werden ook de archieven van de afd. Amsterdam der Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, 1851-1927, van de Aïaatschappij tot Nut van t Algemeen, 1784-c. 1920 (bruikleen), koopmansarchief Fronen- broeck en Van Naarden, 1731-1784, archief der Ev. Lutherse gemeente Am sterdam, 1588-c. 1952 (bruikleen) en van de Ev. Lutherse Synode in het Koninkrijk der Nederlanden, 1819-1945 (alsv.), en de archieven van verschil lende diensten. Ook de historisch-topografische atlas boekte belangrijke aan winsten. Een bijlage brengt de inventaris van het familiearchief Ooster, 1580-1898, bewerkt door mej. dr. Van Eeghen. Sireekarchivariaat De Markkant. Het eerste verslag (1957) over dit in 1956 ingestelde streekarchivariaat, gevormd door de gemeenten Etten en Leur, Hoeven, Oudenbosch, Prinsenbeek en Standdaarbuiten, verklaart de naam'. Oorspronkelijk was Baronie-West gekozen; daar slechts twee van de vijf samenwerkende gemeenten historisch tot de baronie van Breda behoorden de overige tot het Markiezaat van Bergen op Zoom maakten G.S. bezwaar en werd het op voorstel van de archivaris de Markkant, daar alle vijf gemeenten gelegen zijn aan de Mark. Het oud-archief van Etten en Leur loopt van 1480-1810. Na voorbereidend werk door anderen is daarvan in 1955 een inventaris gepubliceerd door de Z.E.H. Merkelbach van Enkhuizen. Het nieuw-archief (d.w.z. na 1810) zal nog moeten worden bewerkt. De be waarplaats (en) voldoet aan redelijke eisen, doch is bijna vol. Een begin werd gemaakt met de vorming van een verzameling prenten en foto's In Hoeven is een behoorlijke archiefbewaarplaats, die voorlopig voldoende ruimte biedt om een gedeelte van het lopend archief over te brengen. In 1929 werd een rubriekenstelsel ingevoerd, in 1932 het registratuurstelsel. Hier beschouwt men 1929 als grens van oud- en nieuw-archief; het oudste stuk dateert van 1483. Ook daarvan heeft bovengenoemde heer een inventaris vervaardigd; enkele onderdelen zullen nog nader bewerkt moeten worden. Ten behoeve van het historisch onderzoek doet zich de behoefte aan indices gevoelen; begonnen is met de vervaardiging ervan op de resolutieboeken 1613-1811. Een meer gedetailleerde beschrijving van het nieuw-archief zal nuttig zijn om de toe gankelijkheid voor de administratie te vergemakkelijken. Met de vorming van een verzameling prenten en foto s is ook hier een begin gemaakt. Oudenbosch heeft een archiefbewaarplaats, die voor verbetering vatbaar is. Het oud-archief (tot 1810) gaat terug tot 1462, de rekeningen beginnen in 1555, de resolutiën in 1598; de gedeponeerde archieven (Tafel van de H. Geest en van de kerk) bevatten nog oudere stukken en gaan terug tot 1401. Het archief t/m 1926 is c. 1930 geordend en beschreven. Bij de controle kwam een kist met archiefstukken te voorschijn, waarschijnlijk afkomstig van een burgemeester, die tevens ambachtsheer van Middelharnis was, die nog nader moet worden bekeken. Aantekeningen werden gemaakt uit de resolutiën 1598-1810, die op fiches werden geschreven en systematisch gerangschikt. Als aanwinsten zijn te noemen enige charters, verkregen uit de nalatenschap van pastoor Juten. Er is een verzameling van foto's en prentbriefkaarten, die onder beheer staat van de chef der afd. Interne zaken der secretarie. Prinsenbeek lijdt onder de fouten, in 1941 bij annexatie van een deel der v.m. gemeente Princenhage door Breda gepleegd.1) De bewaring op het raadhuis 1) Zie Ned. Archievenblad 1941/43 p. 7 vlg. 175 laat te wensen over; het oud-archief (oudste stuk 1417) is nog in bewaring ten archieve der gemeente Breda. Een inventaris is niet aanwezig; de archivaris nam de behandeling van het nieuw-archief (van 1813 af) ter hand. Indices werden gemaakt van de belangrijkste bestanddelen ten dienst van de raad pleging. De reeds aanwezige verzameling prenten en foto's werd uitgebreid. 1 Standdaarbuiten bezit een doelmatige archiefbewaarplaats op de eerste ver dieping van het gemeentehuis. Het oud-archief begint met 1576, de serie resolutieboeken met 1658; hierop is een index gemaakt. Ook hier is een uit gebreide, goedverzorgde collectie foto's en andere afbeeldingen aanwezig, die geregeld wordt uitgebreid. Streekarchivariaat Peelland. M.i.v. 1 april 1958 is tot archivaris benoemd de heer E. J. Th. A. M. van Emstede. Rotterdam. Blijkens het verslag over 1957 werden in het oude gedeelte tal van verbeteringen aangebracht. Het ruimteprobleem wordt echter met den dag dringender; de beide depots zijn nagenoeg geheel gevuld en naar schatting zullen de aanwinsten van boekerij en topografische atlas nog gedurende drie jaar plaats kunnen vinden, en archieven van enige omvang kunnen niet meer worden opgenomen. De archivaris herhaalt dan ook met nadruk de wenselijk heid van uitbreiding der depotruimte. De inventarisatie van het oud-archief der v.m. gemeente Overschie werd aangevat; die van het nieuw-archief is gereed. De klappering van de retroacta van Delf shaven vorderde. Van de aanwinsten kan worden vermeld de bewaargeving van het archief der afdeling Rotterdam van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw 1848-1950; geschonken werd het archief der Overschiesche Motorenfabriek, 1900-1941. Utrecht. Het verslag over 1957 herhaalt de klacht der vorige jaren: de ruimte en outillage zijn volkomen onvoldoende, en de fatale datum van 31 dec. 1959, waarop de beschikking over het huidige gebouw eindigt, komt steeds naderbij. ,,Het gebrek aan ruimte veroorzaakt ook dat sommige bezoekers te veel kind-aan-huis worden en zich met de bezigheden van de ambtenaren en de dingen die op hun bureaus liggen gaan bemoeien". Een fotografiekamer zou geen overbodige weelde zijn, evenmin als een kleine expositieruimte. 1 De eigenlijke archiefwerkzaamheden werden geremd door de steeds omvang rijker inlichtingendienst ten behoeve van gemeente en particulieren (o.a. over W. C. Röntgen, die van 1862-1865 te Utrecht verbleef). Als belangrijkste aanwinst mag worden vermeld een collectie stukken en charters der Fundatie Pelt (1717), in bewaring gegeven door de administrateurs; daarbij bevinden zich stukken van de fundaties Drielenburch (1618) en Schoormond (1764). KERKELIJKE ARCHIEVEN Archieven der Herv. gemeente Amsterdam. Het eerste verslag van de nieuwopgetreden archivaris dezer gemeente over nov. 1955nov. 1958 geeft een overzicht van de tegenwoordige staat. De omvang bedraagt ruim 200 m kerkeraad 39, diakonie 21, kerkvoogdij 115, classis Amsterdam 24, prov. kerkbestuur in Noord-Holland 12 m de bewaarplaats is droog en voldoet aan redelijke eisen van brandveiligheid, maar is bijna geheel vol, zodat op den duur uitbreiding moet worden overwogen. De wijze van bewaring der losse stukken bleek voor verbetering vatbaar. Van alle archieven zijn in de jaren 1912-1917 inventarissen opgemaakt door de toenmalige kerkelijke archivaris

Nederlandsch Archievenblad | 1959 | | pagina 18