BERICHTEN 172 het begin van de 18e eeuw, dat echter op verschillende plaatsen een foute lezing geeft, zoals bij vergelijking met het Diersfordter afschrift blijkt. Aan het einde van de regestenlijst is een naamregister toegevoegd, bewerkt door dr. Guido Rothoff, gevolgd door een register van zaken. Hoewel ik enkele fouten in de alfabetiserung opmerkte (Altstege staat niet op zijn plaats, de ck moet alf. op kk staan) lijken mij deze registers zeer nauw keurig bewerkt. Onbekendheid van de samensteller met de geheimen der Nederlandse topografie bracht hem soms op een vergeeflijk dwaalspoor; Voorst, de heerlijkheid van Elisabeth van Pallandt, is niet Voorst in Gelder land maar Voorst bij Zwolle, de heerlijkheid Berg van de familie Van Bylandt is Bergen in Limburg. Slepborch moet zijn Sleeborch (onder Overasselt in Gelderland). Haaften is nooit bezit van de Bylandt's geweest, ik weet niet hoe de eenmaal (n. 718) voorkomende naam Aefft geïnterpreteerd moet wor den. Hengelo is niet het Gelderse, maar de Overijsselse heerlijkheid van die naam. Heusden is Opheusden in Gelderland. De als Chrammair (Thomas) vermelde landrentmeester van Gelderland heet Gramay. Achter het register van zaken zijn twee uitvoerige stamtafels opgenomen van de geslachten Von Wylich en Van Pallandt, die een nuttige toelichting geven bij het gebruik van de regesten. De enkele feilen die ik mocht aanwijzen doen niets af aan mijn grote waardering voor deze uitgave. A. P. VAN SCHILFGAARDE Wij ontvingen: De volgende publikaties van het Belgische archiefwezen: A. Simon, Inventaires d Archives, Evêché de Namur, Chateau de Gaesbeek, Familie Van Meenen, Cure de Ste-Gudule (Bruxelles), Familie Croij, Eglise Evangélique (Ver- viers). Bijdr. 5 van het Interuniversitair centrum voor hedendaagse Geschiedenis. Leuven 1958. 50 blz. C. Douxchamps-Lefèvre, Inventaire des Archives des Métiers de Namur. Bruxelles 1959. 64 blz. Verspreid geraakte archieven, thans zoveel mogelijk herenigd en berustend in het Staatsarchief te Namen, lopend over het tijdvak 1303-1795. Het oudste stuk is de constitutiebrief voor de slagers van 1303. G. Hansotte, Inventaire des archives du Charbonnage des Six-Bonniers a Serainq. (1809-1948). Bruxelles 1959. 20 blz. De volgende inventarissen van Nederlandse archieven zijn verschenen: H. Hoekstra, Het archief van de Gereformeerde Kerken in Nederland II. 20 blz. gestencild. Dr. W. J. Formsma, Inventaris van de archieven der Staten van Stad en Lande (1594-1798), 's-Gravenhage 1958. Mr. W. de Bruine, Inventaris van het archief der gemeente Vlissingen. 1959. 2 dln. klein offset. ALGEMEEN Bureau der Rijkscommissie voor Vad. Geschiedenis. Mej. M. A. Kooien is m.i.v. 1 januari 1959 bevorderd tot administratief ambtenaar B le klasse. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. Mevr. M. A. P. Meilink-Roelofsz is m.i.v. 1 januari 1959 bevorderd tot chartermeester le klasse. De heer L. J. van der Klooster is m.i.v. 1 januari 1959 bevorderd tot archivist. 173 Rijksarchief in Noord-Brabant. De heer J. A. ten Cate is m.i.v. 1 september 1959 bevorderd tot chartermeester le klasse. Rijksarchief in Utrecht. Dr. F. Ketner is bij K.B. van 5 september 1959 nr. 6 m.i.v. 1 juli 1959 benoemd tot hoofdchartermeester. GEMEENTE- EN WATER SCH APS ARCHIE VEN Alkmaar. De beoogde uitbreiding van het personeel met een ambtenaar in de rang van commies vond blijkens het verslag over 1957 geen doorgang daar hiervoor geen post op de begroting voor 1958 kon worden gebracht. Ook overbrenging van de archiefdienst naar een ander gebouw stagneerde, daar dit eerst moet worden gerestaureerd en de middelen daarvoor ontbreken. Aangedrongen werd daarom op de bouw van een modern archiefdepot annex genoemd pand. De klappering der transportregisters werd door tewerk- gestelden, steeds terugwerkend, voortgezet tot 1665. Amsterdam. Het verslag over 1957 herinnert er aan dat in 1926 het aantal ambtenaren 24 bedroeg, dat na 30 jaar eerst nu tot 25 is gestegen, terwijl het aantal bewaarplaatsen van één tot vijf aangroeide. Uitbreiding van het vaste personeel op korte termijn zal dan ook onvermijdelijk zijn, mede in verband met de overneming der archieven van diensten en bedrijven. Het door bemid deling van Sociale zaken tewerkgestelde aantal hoofdarbeiders werd uitgebreid van 50 tot 60; 34 studenten waren aan een speciaal object tegen vergoeding werkzaam. Als volontair voor het diploma 2e klasse werd toegelaten J. Zwaan. T.a.v. machines voor binderij en fotografisch atelier vond enige vernieuwing plaats. Inzake de behandeling van de atlas kon de achterstand der laatste 30 jaar langzamerhand worden ingehaald. De adjunct-archivaris mej. dr. I. H. van Eeghen voltooide de bewerking van het dagboek van broeder Wouter Jacobs (1572-1579), dat door het H. G. zal worden uitgegeven; de daarvoor benodigde som (f 40.000!) is geheel door particulieren bijeengebracht. Zij maakte een aanvang met de bewerking van het uiterst belangrijke koopmans- en familie-archief Brants. De klappering van diverse archiefbestanddelen werd voortgezet; evenzo het indiceren der notariële archieven over de periode 1701-1710 door bovengenoemde werkstudenten. Het aantal geschreven fiches bereikte een totaal van c. 114.000; 427 delen en portefeuilles werden bewerkt. Ook het indiceren der retroacta werd door bovengenoemde hoofdarbeiders voortgezet; voor de resultaten raadplege men het verslag, dat terecht opmerkt: voor de sociograaf en demograaf leveren de gegevens over beroepen en her- komstplaatsen een prachtig studiemateriaal. - Het maken van een schaduw- archief van verschillende archiefbestanddelen, dat in Washington D.C. wordt bewaard, werd voortgezet. Van het begraafregister der Westerkerk 1668-1676, dat elders berust, werd een film gemaakt. Fotografische copieën werden ge maakt van archivalia, die door het vele gebruik aan grote slijtage onderhevig zijn. Door aanschaffing van een Goébel mikrokaartcamera is het mogelijk ge worden voor dit werk een methode toe te passen, die minder kostbaar en tijdrovend is dan het maken van fotografische reprodukties. Een leesapparaat hiervoor wordt ontwikkeld. Ook de bibliotheek vereiste veel werk; de persdocumentatie kon, door de aanstelling van enkele tijdelijke krachten, op hoogte worden gebracht. Als belangrijke aanwinst moet worden vermeld het bedrijfs- en familiearchief Ter Meulen, 1737-1950. waarvan een door mr. Van den Hoek Ostende vervaardigde inventaris als bijlage is opgenomen.

Nederlandsch Archievenblad | 1959 | | pagina 17