i79MS£ê'virSp,r."far oort°"den he' "ch"' Di"!,o'd'van -*-b 170 Bij het verzamelen van het materiaal voor zijn boek heeft Vollmer o i er te weinig rekening mee gehouden, dat deze oude inventarissen niet alleen ver- ouderd waren, maar ook vaak in hun omschrijvingen onvolledig of geheel onjuist. Het niet raadplegen van de stukken zelf heeft ten gevolge gehad dat in Vollmer's „Inventare" op vele plaatsen de aanduiding zeer onvoldoende is en op ten minste evenveel plaatsen geheel ontbreekt. Van dit laatste willen wij slechts één voorbeeld geven. De onderafdeling convooien en licenten van de loketkas van de Staten-Generaal, die in totaal vijf en veertig nummers te t, ontbreekt in het boek van Vollmer. Onder deze vijf en veertig nummers vinden wij niet minder dan negen omslagen, die voor de geschiedenis van de economische betrekkingen tussen de Republiek en Duitsland van bijzonder grote betekenis zijn. Aan dit voorbeeld zouden wij vele andere kunnen toe- voegen. Het is o.i. in hoge mate te betreuren, dat Vollmer het manuscript van zijn boek, voor hij het persklaar maakte, niet ter correctie en aanvulling naar het Algemeen Rijksarchief en het Rijksarchief in Gelderland heeft gezonden. Ware dit gebeurd, dan zou zijn werk, dat zo knap van opzet en inleiding is, veel aan waarde gewonnen hebben. Het bovenstaande neemt niet weg, dat Vollmer, aan wie daarvoor langs deze weg hulde gebracht wordt, door het schrijven van dit boek aan allen, zich bezig houden met de Duitse geschiedenis en haar betrekkingen met de Nederlanden, een hulpmiddel van waarde heeft verschaft. Toch zal het o i noodzakelijk blijven, dat de historici niet alleen Vollmer's boek raadplegen maar ook de hulp inroepen van de Nederlandse archivisten. A. VAN DER POEST CLEMENT Carl Wilkes f and Rudolf Brandts. Inventar der Urkunden des Archivs von Schloss Diersfordt bei Wesel. 1. Band 1272-1599. Essen 1957 (Inv. Nichtstaatl. Archive, herausgeg. von der Archivberatungsstelle Bd. 5). 434 blz. Nadat in 1941 de inventaris van het archief der Evangelische Gemeinde te Duisburg en in 1952 het eerste deel van de inventaris van het Stiftsarchiv Xanten waren uitgegeven, werden wij thans verblijd met het verschijnen van een regestenlijst van het huisarchief Diersfordt. Op het voorwoord van dr. Brandts volgt een hoofdstuk van de hand van wijlen dr. Wilkes over het archief en zijn belang voor de Nederrijnse lands geschiedenis Terecht wordt er hierbij de nadruk op gelegd, dat het geslacht Von Wylich een der belangrijkste adelsfamilies was aan de rechteroever van de Rijn en dat het belang ervan verre uitgaat boven het beperkte bezit in Diersfordt en omgeving. Door het huwelijk van Johanna van Pallandt met johann Hermann von Wylich (1649) kwam een belangrijk gedeelte van het bezit van de tak der Van Pallandt's, heeren van Zelm (bij Kleef), aan dit geslacht dat ten slotte uitstierf2) met freiherr Christoph Alexander Carl Friednch von Wylich (f 1831), die zijn bezit naliet aan zijn zwager graaf Anton zu Stolberg-Wernigerode. Als Kleef se erf hof meesters hadden de H Hoewel dit archief voor de 19e en 20e eeuwse onderzoekers gesloten bleef, heeft W. A. baron van Spaen het gekend. In de verzamelingen van de Hooge Raad van Adel 2) Een andere tak het geslacht is eerst in 1908 uitgestorven. 171 Wylich's grote invloed, en traden ook politiek zeer op de voorgrond als ambt- lieden van vele Kleefse ambten, waaronder ons voor de Gelderse geschiedenis vooral interesseren de ambten Gennep, Huissen en de Lymers. Zoals met alle huisarchieven het geval is, zijn ook in dit archief velerlei stukken over aanverwante geslachten bewaard gebleven, waaronder ver schillende van Nederlandse oorsprong of daarmede in nauwe connectie staande. Vooral de Pallandt-stukken leveren voor de geschiedenis van dit geslacht een belangrijke aanvulling op de gegevens, die ik in mijn inventaris van het archief der graven van Culemborg kon publiceren. De regestenlijst telt ruim 1000 nummers; de originele oorkonden over het beschreven tijdvak zijn hierin alle verwerkt, terwijl tevens regesten zijn ge maakt van de afschriften van oorkonden, opgenomen in een viertal copieboeken, die in orginale niet meer aanwezig zijn. Het oudste oorspronkelijke stuk dateert van 1272, en is tevens het eerstvermelde in de regestenlijst. Het is achter het regest volledig afgedrukt. Op blz. XXVII—XXXII volgt een helaas zeer uitvoerige lijst van verbeteringen en aanvullingen, nodig geworden omdat dr. Wilkes in zijn laatste ziekte, toen de druk al begonnen was, niet meer de vereiste zorg aan de correctie heeft kunnen besteden. Bij het doorbladeren van de regestenlijst wordt men vanzelf opmerkzaam op het belang van de publikatie, ook voor het huidige Nederlandse gebied. Zo is de oudste akte over Huissen reeds van 1322, over Zevenaar van 1441, de geslachten Van Bylandt, van Boetselaer, van der Capellen, van Doornick, Bronckhorst, Tengnagel e. t. q. komen herhaaldelijk voor, terwijl het verrassing baart dat ook afgelegen plaatsen als Dreumel en Wam el onder het bezit der Wylich's voorkomen. Wat in deze regestenlijst (die toch meestal geheel chronologisch pleegt te zijn ingericht) opvalt, is, dat soms na het regest van de oorkonde (bijv. n. 979 van 1565) een aantal regesten is opgenomen (kenbaar aan inspringing in de marge) van met deze oorkonde verband houdende stukken van later dag tekening (in dit geval 1580-1609), waardoor eigenlijk vooruit gelopen wordt op een inventarisering van dit archief, waarvan wij zeer hopen, dat deze tot stand zal komen. Bovendien wordt hierdoor op enigszins willekeurige wijze het tijdperk, waarover de regesten lopen, verschoven.1) Wat voorts in de regestenlijst opvalt, is de excessieve uitgebreidheid van sommige nummers (n. 952 beslaat ruim 5 bladzijden). Het gevaar van zulke uitvoerige regesten is, dat de gebruiker hiervan de indruk krijgt, dat bestudering van het oor spronkelijke stuk nu niet meer nodig zal zijn, terwijl het toch de vraag is, of het voor de lezer belangrijke samenvalt met de uiteraard subjectieve selectie van de bewerker. De regestenlijst wordt besloten met enige aanvullingen daarop, waarbij een zeer uitvoerig regest van de erfdeling tussen Dirk van Bronkhorst-Batenburg, heer Angen Roen, en Elbert van Pallandt, over de nalatenschap van Elbert van Alpen (1508). Het als eerste akte van de „Nachtrag" volledig afgedrukte dijkrecht van de Duffel van 12 juni 1364, overgenomen uit het 2de copieboek (dat van het begin der 17e eeuw dateert), is reeds in 1902 gepubliceerd door A. A. Beekman'2), met een belangwekkende toelichting, naar een afschrift uit Onder n. 1024 zelfs een regest van 1669! 2) Gelre, Bijdragen en Mededeelingen deel V, blz. 301.

Nederlandsch Archievenblad | 1959 | | pagina 16