BERICHTEN 138 Tenslotte volgt een index, niet alleen, zoals aangekondigd, op zaak- en persoonsnamen, maar ook op plaatsnamen, waaruit te zien is, dat men niets heeft nagelaten om de onderzoeker zo goed mogelijk de weg in het archief te wijzen. Zelfs zijn ook tijdsbepalingen als heiligendagen in de klapper op genomen, wat hopelijk niet tot deze verwarring aanleiding zal geven, dat men bijv. op de bij ,,St. Joris aangegeven bladzijden iets over deze heilige zal menen te vinden. Want inderdaad is bij het samenstellen van deze klapper wel wat te veel uitgegaan van de in de tekst aangetroffen woorden en niet van de begrippen. De gebruiker zal dus daar wel rekening mede dienen te houden. Nog enkele kleine opmerkingen: In de onderafdeling .Rekeningen met bij lagen zijn ook alle stukken betreffende schuldvorderingen en schuldbeken tenissen opgenomen, welke dus blijkbaar als bijlagen van rekeningen beschouwd zijn. Niet alleen komt mij dit wat vergaand voor, maar bovendien zijn hierbij verscheidene oktrooien e.d. van de overheid van oudere datum dan de be staande rekeningen. Mij dunkt, dat dergelijke stukken wel de plaatsing in een aparte onderafdeling verdiend hadden. Enig bezwaar heb ik ook tegen de titel XXII „Aanhangsel en stukken waarvan het verband met het archief niet blijkt", aangezien de laatste betiteling alleen op het laatste nummer kan slaan. Van de andere stukken immers blijkt het verband met het archief wel degelijk, al zijn ze van particuliere herkomst. Mijns inziens was het beter geweest deze in een aparte afdeling te plaatsen met een meerzeggende titel dan „Aanhangsel". G. H. KURTZ ALGEMEEN Het vierde internationale archiefcongres zal worden gehouden te Stockholm 17-20 augustus 1960. Daarbij aansluitend zijn historische en genealogische- heraldische congressen vastgesteld 21-28 augustus. Commissie archief examens. Aan mej. dr. G. H. Kurtz, archivaris der ge meente Haarlem, is op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van deze commissie. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. Mej. H. J. van der Tak is m.i.v. 1 jan. 1959 be vorderd tot adm. ambtenaar C 2e klasse in vaste dienst. De heer G. Z. W. Eijlbregt is m.i.v. 1 febr. 1959 bevorderd tot portier B. De heer K. T. Rog is m.i.v. 1 jan. 1959 bevorderd tot bode A. Aan de heer H. de Wolf, archief- bediende B, is m.i.v. 15 april 1959 ontslag verleend. Rijksarchief in Utrecht. De heer F. H. C. Weytens is m.i.v. 1 jan. 1958 bevorderd tot archivist A. 139 Rijksarchief in Drente. De heer J. Westra van Holthe is m.i.v. 1 jan. 1959 bevorderd tot adm. ambtenaar C le klasse. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Delft. In aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden, waaronder velen uit archiefkringen, werd 7 april het nieuwe gebouw van het Delftse gemeentearchief aan de Oude Delft officieel geopend. De opening werd ver richt door de commissaris der Koningin van Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, nadat burgemeester D. de Loor de aanwezigen welkom had geheten en de gemeentearchivaris dr. D. P. Oosterbaan in een geestige toespraak de geschie denis van de totstandkoming van het nieuwe gebouw had verhaald. Coll. Oos terbaan schilderde de volstrekt onvoldoende behuizing van het archief in het vroegere gebouw, memoreerde de na de afwijzende beslissing van de in vesteringscommissie gevoerde perscampagne, bracht de huidige burgemeester en diens ambtsvoorganger hulde voor hun activiteit ter verwezenlijking van het bouwplan en richtte welverdiende woorden van dank tot de architect prof. N. Lansdorp. Ook het archiefpersoneel betrok hij in zijn waardering. Na afloop van het officiële gedeelte namen de aanwezigen het gebouw in ogenschouw en konden zij zich ervan overtuigen, dat hetgeen hier is tot stand gebracht aan de modernste eisen voldoet: de archiefbewaarplaats is als eerste in den lande voorzien van air-conditioning. In het gerestaureerde patriciërshuis, waarin de bureauruimten zijn ondergebracht, maakte vooral de smaakvol ingericht bibliotheek een aesthetische indruk. Tal van gelukwensen mocht de gelukkige beheerder van dit fraaie complex in ontvangst nemen. Het Delftse archief kan op zijn nieuwe behuizing trots zijn; het is verheugend, dat het gemeentebestuur van Delft de bij de Archiefwet opgelegde verplichting „zorg te dragen voor de gemeentearchieven" zo goed blijkt te verstaan en het is te hopen, dat dit goede voorbeeld weldra navolging zal mogen vinden in andere gemeenten (en niet eens van de kleinste), waar de archief huisvesting nog te wensen overlaat of ruimtegebrek heerst welaan Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, hoe lang zult gij nog bij Delft durven achterblijven? (v. H.). s-Hertogenbosch. De archivaris bepleit in zijn verslag over 1957 de aan stelling van een archiefambtenaar met radikaal II ter ontlasting van archivaris en chartermeester. Hij herhaalt de wenselijkheid van meer en beter archief ruimte, ook in verband met de mogelijkheid van overdracht der rechterlijke en notariële archieven, waarvoor het Refugiehuis geschikt zou zijn. Met de ordening van de archieven der ambachtsgilden werd een begin gemaakt. De aanwinsten bestonden vrnl. uit transportakten van Bosse huizen. Aan een rijksarchief en verschillende gemeentearchieven werden stukken overgedragen, die daar beter op hun plaats waren. Leeuwarden. Tot commies is benoemd de heer P. Oprsal, hist, docts., (I), de heer W. Dolk (II) is bevorderd tot commies A. Leiden. De kort geleden opgetreden archivaris heeft de in 1855 begonnen, doch in 1939 verbroken traditie hersteld en het verslag van haar dienst over 1957 in stencyl gepubliceerd weten te krijgen. Zij ontwikkelt daarin een magistraal werkprogramma, voorlopig met name t.a.v. verbetering van het van 1893 daterende gebouw, dat zowel wat betreft zijn toestand als ruimte grote ge-

Nederlandsch Archievenblad | 1959 | | pagina 20