16 materie. Wellicht zou, gezien het nauwere contact dat de laatste jaren tussen S.O.D. en V.v.A. is gelegd, hierover overleg met de S.O.D. kunnen worden gepleegd. Voor diploma B golden de bezwaren, bij diploma A naar voren gebracht, in veel minder mate, voor diploma B II waren deze nagenoeg geheel afwezig. AFDELING VAN RIJKSARCHIEF AMBTENAREN Verslag van de 40e afdelingsvergadering, gehouden te 's-Hertoqenbosch 00 19 september 1958. De voorzitter, de heer van der Poest Clement, opent om 11.10 de vergade ring, die wordt bijgewoond door 14 leden en geeft vervolgens een overzicht van de lotgevallen der afdeling in het afgelopen jaar. Namens de kascommissie brengt mr. Van 't Hoff verslag uit over de reke ning en verantwoording van de penningmeester, welke dit jaar, door de tussentijdse verhoging der contributie, een ongewone gedaante vertoont. De commissie hoopt, dat het boekjaar en het verenigingsjaar weer met elkander in overeenstemming kunnen worden gebracht en geeft het bestuur in over weging een eigen girorekening te openen. De vergadering keurt de rekening en verantwoording goed en de penningmeester wordt gedechargeerd. Het zit tende bestuur wordt volgens de voorstellen voor een jaar herkozen. De heren A. van der Poest Clement, F. H. C. Weytens en J. Fox zijn dientengevolge opnieuw benoemd tot voorzitter, secretaris-penningmeester en lid van het be stuur. De heer Weytens wordt daarenboven wederom aangesteld als vertegen woordiger in de Verenigingsraad der Centrale van Hogere Ambtenaren. In plaats van dr. Van de Ven tot dusver plaatsvervangend vertegenwoordiger bij deze „Centrale", wordt, op voorstel van het bestuur gekozen mr. J. H. de Vey Mestdagh. De voorzitter brengt dank aan dr. Van de Ven die, wegens verblijf in het buitenland, afwezig is. Als plaatsvervangende bestuursleden worden opnieuw benoemd de heren Visser en Van Son. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het bestuur zich momenteel beraadt over een van enige leden ingekomen verzoek om te bevorderen, dat archief ambtenaren die in het bezit zijn van de akte M.O. Geschiedenis in aan merking zouden kunnen komen voor een aanstelling tot chartermeester. De voorzitter zou bij gelegenheid hierover met de leden van gedachten willen wisselen. Overgaande tot de rondvraag, verzoekt de voorzitter aan de ver gadering haar mening te kennen te geven aangaande het op de namiddag vergadering te behandelen agenda-punt inzake het verplichtend stellen der afdelingen voor de leden der Vereniging. Tijdens de volgende nogal informele bespreking, waaraan wordt deelgenomen door de heren De Jongh, Fox, mr. Ribberink, dr. Panhuysen, Van der Gouw en Weytens, komt de verhouding afdeling Centrale van Hogere Ambtenaren weer eens uitvoerig ter tafel en in het bijzonder de vraag of deze Centrale wel de meest geschikte organisatie geacht moet worden om de belangen van beide in de afdeling verenigde cate gorieën ambtenaren te behartigen. 17 De vertegenwoordiger, de heer Weytens, die van mening is dat „de Cen trale" momenteel inderdaad het meest geschikt geacht moet worden, wordt hierin bijgevallen door de heer Van der Gouw, die jaren geleden de belangen der afdeling bij „de Centrale" behartigde. Deze ongewoon geanimeerde bespreking heeft tot resultaat, dat zonder hoof delijke stemming een voorstel van de heer Fox wordt aangenomen om namens deze afdeling in de namiddagvergadering een betuiging van adhesie met het voorstel van het bestuur der Vereniging uit te doen brengen. De voorzitter verzoekt de heer Fox deze taak op zich te willen nemen. De heer Van der Gouw brengt nog ter sprake de positie der provinciale archiefambtenaren, in de Vereniging en ten opzichte der afdelingen. De voorzitter zegt toe deze kwestie bij gelegenheid met spreker door te wil len nemen. Tenslotte wordt nog de zo pas door de voorzitter aangesneden aangelegenheid der archiefambtenaren in het bezit van de akte M.O.-Geschie denis aangesneden. De meningen blijken nogal verdeeld te zijn. Terwijl som mige leden een dergelijke bevorderingsmogelijkheid voor de wetenschappelijke ambtenaren der 2e klasse zeer toejuichen, zijn anderen van mening, dat niet het bezit van zodanige akte, doch gebleken bekwaamheid zonder meer tot zulke bevorderingsmogelijkheid zou moeten leiden. Weer anderen maken bezwaren tegen deze opvattingen en betogen, dat aan de eisen voor de opleiding niet getornd mag worden. De voorzitter dankt de vergadering voor de aangename sfeer, waarin een en ander besproken is. Het bestuur zal zich in het komend jaar hiermede bezig houden. De vergadering wordt om 12.30 gesloten. AFDELING GEMEENTE- EN W ATERSCH APS ARCHIEF AMBTEN AREN Verslag der 38ste afdelingsvergadering, gehouden te 's-Hertogenbosch op 19 september 1958. De vergadering wordt te ongeveer 11 uur door de voorzitter, de heer H. M. Mensonides, met een woord van welkom tot de ruim 30 aanwezigen, t.w. 32 leden en enige belangstellenden, geopend. Bericht van verhindering blijkt ingekomen van de penningmeester, dr. A. T. Schuitema Meijer, wegens ziekte, en van de heer C. D. Goudappel. De voorzitter brengt zijn verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar en memoreert daarin allereerst diverse personalia: het overlijden van dr. M. G. de Boer, nestor der Nederlandse historici en in de aanvang van zijn loopbaan, 1892/93, gemeenteachivaris van Goes; het aftreden van collega Taal als ge meentearchivaris van Gouda; de benoeming van collega Slootmans tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en diverse benoemingen en bevorderingen in onze gemeentelijke archiefwereld. Hij herinnert voorts aan enkele bescheiden verbouwingen en verbeteringen, bereikt bij de gemeentearchieven van Leiden, Rotterdam en Dordrecht, waartegenover hij het sombere feit stelt, dat ver schillende archieven helaas hun plannen tot nieuwbouw vanwege de voort gezette bestedingsbeperking nog niet konden verwezenlijken.

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 12