208 VARIA Patroonsfeestviering der Brabantse en Limburgse archivarissen. Op 18 maart 1.1. hebben deze resp. in Breda en Maastricht voor het eerst hun patroons feest gevierd. Hiervoor hebben zij gekozen dinsdag na zondag Laetare, waarop in Rome oudtijds de statio gehouden werd in de kerk van St-Laurentius in Damaso. Deze kerk liet Paus Damasus omstreeks 370 oprichten bij het door hem gestichte gebouw, dat diende voor de bewaring van de kerkelijke archieven, later genoemd het Palazzo della Cancelleria. Zij werd toegewijd aan de H. Lau- rentius, die in 258 de marteldood was gestorven en als aartsdiaken belast geweest was met het beheer van de kerkelijke goederen, waaronder ook de archieven begrepen waren. St-Laurentius werd zo door Paus Damasus impliciet tot patroon van de archivarissen aangewezen. In Breda brachten de gemeente- en streekarchivarissen van Noord-Brabant, die sinds enige tijd in een kring verenigd zijn, in de namiddag een bezoek aan de Koninklijke Militaire Academie, het v.m. kasteel van Breda, eens de resi dentie van de Nassau's. Hier werden zij ontvangen door de bibliothecaris, de heer H. J. Wolf, die een causerie hield over de geschiedenis, de inrichting en de werkwijze van zijn bibliotheek, waarna de bezoekers de gelegenheid kregen nader met de verschillende onderdelen kennis te maken. Het was voor de meesten een openbaring, dat een militaire inrichting zulk een kostbare en belangrijke boekenschat bezit. Vervolgens maakten de archivarissen onder de deskundige leiding van de heer Wolf een rondwandeling door het uitge strekte K.M.A.-complex met zijn vele historische herinneringen. Na afloop van de excursie schaarden de feestvierenden zich rond de dis in „Het Wapen van Nassau", waar de avond in gezellig samenzijn werd door gebracht. Bijzonder boeiend was de tafelrede van de heer C. Slootmans, die vertelde waaruit in Bergen op Zoom een middeleeuwse maaltijd bestond. In Maastricht kwamen ambtenaren van rijks-, gemeente- en bedrijfsarchieven en kerkelijke archivarissen uit Nederlands en Belgisch Limburg 's middags bijeen in „De Gouwe Poort", waar mej. dr. E. Nuyens en de heer J. Grauwels (uit Hasselt) spraken over de aantrekkelijkheid van het archivarisambt en onder leiding van de heer M. Smeets een archivistisch-historische „quiz" ge houden werd. Daarna toog men naar de provinciale griffie, het „gouverne ment", waar het gezelschap op bijzonder charmante wijze ontvangen werd door het lid van Ged. Staten, mr. Ch. J. H. I. Paulussen. Men bezichtigde de repre sentatieve vertrekken van het gouvernementsgebouw en bracht vervolgens een bezoek aan het archiefdepot en de registratuurafdeling, waar de heer M. H. A. I. Schrammen de belangstellenden voorlichtte. Tot besluit der patroonsfeestvie ring verenigde het gezelschap zich aan een gezamenlijke maaltijd. (Afgesloten 1 aug. 1958)* Bij de eindrevisie bereikt ons het bericht van het overlijden, op 59-j. leeftijd, van dr. A. R. M. Mommers. archivaris aan het Algemeen Rijksarchief.

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 25