207 206 inlichtingen bestaat hiervoor grote belangstelling. De aanwinsten waren van belang, vrnl. stukken van 1378 tot 1863 van de v.m. ambachtsgilden, door het Prov. Brabantsch Genootschap in bewaring gegeven; zij zullen in één in ventaris met het reeds aanwezige worden beschreven. Leiden. De leeszaal van het archief, die wegens inwendige verbouwing 7 jan. 1.1. voor het publiek moest worden gesloten, is m.i. van 7 juli 1.1. weder voor het publiek opengesteld. In het kleine gebouwtje naast het depot is door de archivaris een verzameling documenten, tekeningen en voorwerpen uit de Leidse tijd der Pilgrimfathers (1609-1620) bijeengebracht. Dit museum, ,,Het Pilgrimfathershuisje", werd 1 juli 1958 door de ambassadeur der Ver. Staten geopend. Streekarchief Noordivest-Brabant. Tot archivaris (vac.-Loeff) is benoemd de heer W. H. Keikes, ambtenaar aan de prov. archiefinspectie in Friesland. Rotterdam. De charterkamer in het oud-archiefdepot is in 1956 geheel ge restaureerd en herschappen in een even doelmatige als smaakvolle tentoon stellingszaal. Gewezen wordt op het dreigend gebrek aan bergruimte; gelukkig is reserveterrein achter het gebouw aanwezig. De inventarisatie van het archief van Hillegersberg werd voortgezet, evenals die van enkele polders. De indicering der retroacta door de afdeling werkvoorziening voor hoofd arbeiders vorderde gestadig. De archieven van het Hervormde Burgerwees huis te Delfshaven 1872-1950 en van de Ned. Herv. diakonie aldaar werden in bewaring ontvangen. KERKELIJKE ARCHIEVEN Aardenburg. In het Weeshuis is een behoorlijke kluis ingericht voor de bewaring van de archieven der Ned. Hervormde gemeente. Dr. W. Verburgt heeft om gezondheidsredenen per 1 april 1.1. zijn functie van archivaris der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage neergelegd. ANDERE ARCHIEVEN Tot ambtenaar aan het Archief der Kon. Landmacht te Leiden is benoemd de heer B. Schepman (II). Overzicht van huis- en familiearchieven. Op initiatief van de Rijkscom missie voor Vaderlandse Geschiedenis hebben het Centraal Bureau voor Genealogie en het Kon. Ned. Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde besloten tot het samenstellen van een overzicht van huis- en familiearchieven in Nederland, alsmede van verzamelingen van brieven, stukken enz. van per sonen, die op een of ander gebied een rol in onze geschiedenis hebben gespeeld; ook genealogische en heraldische verzamelingen komen daarvoor in aanmerking. Het ligt echter niet in de bedoeling een dergelijk samen te stellen overzicht te publiceren, en evenmin aan de hand van de verkregen gegevens de eigenaars te verzoeken hun archieven of verzamelingen hetzij in eigendom, hetzij in be waring af te staan. Uit den aard der zaak zullen genoemde instellingen desge vraagd de eigenaars van advies dienen inzake de bewaring der stukken, bv. door deponering in rijks- of gemeentearchieven of bibliotheken. BUITENLANDSE ARCHIEVEN België. Ter uitvoering van de Archiefwet-1956 is een nieuwe functie ge schapen, nl. die van rijksarchivaris-inspecteur. Voor de Vlaamse provincies is als zódanig benoemd dr. C. Wijffels, archivaris-paleograaf aan het staats archief te Gent, voor de Waalse de heer M. Yans, rijksarchivaris in Luik. Staatsarchief te Gent. Tot archivaris-paleograaf is benoemd mevr. H. Cop- pejans-Desmedt. Stadsarchief van Antwerpen. Dit belangrijke archief, dat tot voor kort zeer onwaardig en gevaarlijk was gehuisvest op de zolderverdieping van het fraaie stadhuis, is sinds 15 dec. 1956 ondergebracht in een geheel nieuw en daarvoor gebouwd depot in de Venusstraat. Van het zich daar bevindende deel van het complex der Merchant Adventurers, later als berg van Barmhartigheid gebruikt, is op de voorgevel na alles gesloopt en daarachter een uiterst modern archiefgebouw opgetrokken. Het voorste stuk bevat diverse bureaus, (te kleine) leeskamer, binderij en fotografische ateliers; het achterste, van onge veer gelijke hoogte maar uiteraard meer, want lagere, verdiepingen en twee kelders, is een blok van 20 x 20 m. Het is in vieren verdeeld; de voorste helft bevat 4 lokalen, waarvan 2 voor de bewaring van, platliggende, couranten, en daarnaast zaaltjes voor tentoonstellingen en voordrachten. Door het hele gebouw loopt een brandmelder; van metaaldraadglas is - evenwel nog niet overal een ruim gebruik gemaakt. Het gebouw is reeds voor 2/3 gevuld; als grens voor oud- en nieuw-archief is 1795 genomen, maar het nieuw of modern archief loopt a.h.w. ,,tot vandaag Het personeel bestaat uit een archivaris, een adjunctarchivaris, vier wetenschappelijke assistenten, plus een magazijnbediende-administrateur, het technische uit een binder, een hoofdfoto graaf, twee hulpfotografen-restaurateurs, benevens twee beambten voor het modern" archief. Bijzonder frappeerden ons de koffiekamer, plechtig: reefter genaamd, en de douche-cel. Kom daar bij ons, waar zelfs een boiler taboe is, nu ereis om! Staatsarchief Gent. Tot archivaris is i.p.v. dr. H. Nowé, afgetreden wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, benoemd de heer J. Boes. PERSONALIA Op Hemelvaartsdag 1.1. overleed op 91-jarige leeftijd de nestor der Neder landse historici, dr. M. G. de Boer, die ook de nestor der Nederlandse archivarissen was: in 1892/93 bekleedde hij het ambt van gemeentearchivaris te Goes, waar hij leraar was aan de H.B.S. EXAMENS Bij de in mei en juni 1.1. gehouden examens zijn voor het diploma van wet. archiefambtenaar 2e klasse geslaagd de heren C. A. J. Bastiaenen, ambtenaar Centraal archief van het ministerie van Buitenl. Zaken, PErnsting, J. Klok, belast met het beheer van het archief der gemeente Den Briel, A. H. J. Roze- mond, A. Soeteman, klerk aan het archief der gemeente Vlaardingen, G. Teleng, J. H. Th. Verschueren, commies ter gemeentesecretarie te Eind hoven, W. A. van der Wijst en J. E. van Zwieten.

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 24