158 archief van het waterschap Arkenheem werd de heer Zondervan belast, die over deze 600-jarige zeepolder een gedegen studie heeft gepubli ceerd. De inventarisatie van de archieven van het Dijkschap Grebbe- d ij k en het W aterschap Wageningen en Ede heeft de heer H. L. Driessen op zich genomen. Utrecht. Het verslag van de inspecteur over 1956 spreekt over gebouwde en niet-gebouwde archiefbewaarplaatsen en noemt ook hier! de toe stand van bewaring van de archieven der poldertjes verre van bevredigend. Het archief der gemeente Renen 1851-1925 werd door de heer Ph. J. C. G. van Hinsbergen geïnventariseerd, die ook de orde in de charterverzameling van het oud-archief herstelde. Een belangrijke kwestie deed zich voor bij het waterschap De Grebbe. De instructie van de secretaris bond de raad pleging van het archief en het door hem verstrekken van afschriften en uit treksels aan een voorafgaande machtiging van het bestuur. Daar een der gelijke beperking van de openbaarheid ook van het oud-archief de inspecteur in strijd voorkwam met art. 1 der Archiefwet-191 8, adviseerde deze het woord archief in de instructie te vervangen door: nieuw-archief. Delft. Het verslag over 1956, dat met trots de woorden van lof vermeldt, door deskundigen aan het nieuwe depot gewijd, bericht dat de restauratie van het Wapen van Savoye, waarin het dienstgebouw zal worden gevestigd, door gebrek aan goede arbeidskrachten nog niet gereed kwam. De archieven der secretarie over de jaren 1911-1938 zijn naar het nieuwe depot overgebracht. In bewerking werden genomen enkele doopregisters; gedeeltelijk geficheerd zijn de rekeningen van de officiaal van de aartsdiaken van de Utrechtse Dom, voorzover deze betrekking hebben op Delft en Delfland. Hoewel deze rekeningen in druk zijn gegeven, was bij herhaling gebleken dat de uitgave niet voldoende nauwkeurig was geschied. Haarlem. Blijkens het verslag over 1956 werd een beging gemaakt met de ordening en beschrijving van het archief van het klooster van Sint-Jan. De herinventarisatie van het nieuw-archief van Spaarndam kwam gereed. Vol tooid werden de klappers op de doop- en trouwboeken van de R.K. staties van Sint-Bavo, Vier Heemskinderen en Sint-Bernardus. Geverifieerd zijn c. 30.000 fiches op de doop- en trouwboeken, terwijl het aantal op de vrouws namen gebrachte huwelijken 12.000 bedraagt; het totaal daarvan is thans 60.000. Leeuwarden. De indiceringswerkzaamheden werden blijkens het verslaq over 19561) met kracht voortgezet. Als bijdragen tot de vernietigingspolitiek citeren wij het volgende: Van de na de vorige opruimingen (tijdens mej. Vis- scher) overgebleven verhuisbiljetten en duplicaat-getuigschriften 11900-1936, incompleet) werd uitgezocht, wat nog voor de eigen gemeenteadministratie of voor die van andere (door brand of oorlogsgeweld getroffen) gemeenten van waarde scheen. Ook de bijlagen van de gemeenterekening, slechts aan- N.a.v. de opmerkingen, geuit bij de behandeling van het verslag-1954 (zie N.A.B. 1956/57 p. 39 nr. 1 en 2) berichtte de gemeentearchivaris ons: ad 1, dat als erfenis van Eekhoff (t 1880), tegelijk archivaris, bibliothecaris en registrator, het gehele secretariearchief bij de archivaris staat zonder dat deze er zeggen schap over heeft; ad 2, dat l'SöO als: (voorlopige) grens was gekozen daar geen enkel register of band met de datum van invoering der Gemeentewet ophield, doch t.z.t. ultimo december 1941 de grens wordt. 159 wezig sedert 1851, leverden voor de bibliotheek veel handelsdrukwerk. Ook voor het archief kwam hieruit nog wel eens wat te voorschijn, dat verdiende bewaard te blijven, als opgaven der Leeuwarder politiegevangenen, specimina der stedelijke obligaties, rekeningen van meer en minder, etc. Schiedam. De heer B. Kedde werd in febr. 1956 aangesteld tot schrijver-A. Het indiceren der 17e-eeuwse notariële protocollen vond voortgang met de periode na 1650; een aanvang werd gemaakt met het klapperen der weesboeken, voltooid over de jaren 1600-1636. De klapper op de begraafboeken van Kethel is voltooid. De oud-archivaris drs. A. van der Poest Clement ver vaardigde een copie van het oudste giftboek van Oud-Mathenesse (1523-1560) en van dat van Nieuw-Mathenesse 1517-1556), behorend tot het archief Wassenaar en berustend in het Algemeen Rijksarchief. Tilburg. In plaats van de commies J. H. van Mosselveld werd m.i.v. 1 juni 1956 aangesteld de heer J. A. J. Becx (die zich voor het archiefexamen 2e klas voorbereidt). Het klapperen van de oudste begraaflijsten werd voortgezet; voor de kaartenindex op het notarieel archief werden protocollen bewerkt van een notaris over 1737-1766. Een Tilburgs pastoorsmanuaal uit de eerste helft der 17e eeuw, waarvan het origineel in het abdij-archief te Tongerloo berust, werd gemikrofilmd. Utrecht. In zijn verslag over 1956 herinnert de archivaris aan het feit, dat de huur van het gebouw einde 1959 eindigt. Onderzoek van de mogelijk heden van onderbrenging van het archief in een ander bestaand gebouw leverde geen resultaat op. Vanzelf komt dan ook de gedachte op van nieuwe bouw, waarvan de kosten vermoedelijk niet veel hoger zullen zijn dan ver bouwing van een bestaand gebouw, die, wat het eigenlijke depot betreft, voor het grootste deel toch op nieuwe bouw zal neerkomen. Van belang is het geen wordt medegedeeld over de berging van de atlas, waarbij een elastisch, decimaal systeem, dat veelomvattend is in zijn onderwerpsgroepen en in prak tisch onbeperkte mate invoeging van nieuwe rubrieken en nummers toelaat, de leidende gedachte was. In bewaring werden genomen van het rijks archief 12 charters (1534-1571), overgedragen door het Staatsarchief te Koblentz en betrekking hebbende op het v.m. Carmelietenklooster. Vlaardingen. De voornaamste werkzaamheden in 1956 waren volgens het verslag de inventarisatie van het archief der familie Van Linden van den Heuvell, het maken van regesten van de minuten der transport- en hypotheek akten 1628-1725 en 1769-1805, en het maken van een inventaris van de eigendommen der Vereeniging de Vlaardingsche Oudheidkamer en Visscherij- museum. De indicering van poorterboeken, bevolkingsregisters enz. maakte goede voortgang. BUITENLANDSE ARCHIEVEN Uitbreiding archief wetgeving in België. Bij K.B. van 12 dec. 1957 is ter uitvoering van art. 1 der Archiefwet-1955 bepaald, dat de rechtbanken, Raad van State, rijksbesturen en provincies binnen 6 maanden hun archieven, ouder dan 100 jaar, elke 10-iarige periode zullen moeten overbrengen naar het alge meen rijksarchief, wanneer hun zetel in de provincie Brabant is gevestigd, naar het rijksarchief van de provincie, waar hun zetel gevestigd is, in de an dere gevallen. Uitgezonderd hiervan zijn de ministeries van Buitenlandse Zaken, van Landsverdediging en van Koloniën. De algemene rijksarchivaris is

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 20