146 B.S. uit de iaren 1843-1882, overgenomen van de arrondissementsrechtbanken te Dordrecht en Rotterdam, werden geordend; die van het arrondissement s-Gravenhage zijn door oorlogsgeweld verloren gegaan, met uitzondering van de huwelijksbijlagen uit die gemeente. Met behulp van de bij de gemeenten aanwezige registers zullen van alle verlorene nieuwe duplicaten worden vervaardigd. Van de inventarisatiewerkzaamheden in de provinciën kan t.a.v. de bestuurs archieven worden gemeld dat de rijksarchivaris in Noord-Brabant de inven taris van het archief van Kempenland voltooide. Voortgezet werd de bewerking van de belangrijke, doch ingewikkelde archieven der domeinen. -In Gelder land werd de arbeid aan het hertogelijk archief voortgezet; die aan het Hof- archief kwam bijna gereed. De rijksarchivaris in Zeeland voltooide de voorlopige beschrijving van het archief der prefectuur; hij won een voorlopig inzicht hoe dit archief definitief zou kunnen worden ingedeeld. In Gronin gen werd de inventarisatie van het archief der Hoofdmannenkamer voortgezet. De inventarisatie van de archieven van het provinciaal bestuur van Limburg moest worden omgewerkt nu ook die archieven over de periode 1861-1914 aan het rijksarchief zijn overgedragen. De voltooiing van de inventarisatie van de archieven der Landen van Overmaas is aan de oud-archivist, de heer J. M. van de Venne, opgedragen. De inventarisatie van de archieven der do meinen 1795-c. 1841 werd ter hand genomen. Van de andere archiefbestanddelen vermelden wij de inventarisatie van het archief van het klooster der Wilhelmieten te Huybergen (N.B.), opgezet n.a.v. de verwerving van enige charters, die met de reeds aanwezige stukken werden verenigd. De inventarisatie van de archieven van het kapittel van Sint- Servaas te Maastricht werd voortgezet. De beschrijving van de omvang rijke hoeveelheid boedelpapieren van de weeskamer van Zieriksee werd op het rijksarchief in Zeeland voortgezet. Daarbij werd ontdekt, dat deze van 1641 af alfabetisch waren geordend op de voornamen en bovendien in elke letter chronologisch; in het laatst der 18e eeuw kwam een alfabetische orde volgens de familienamen. - De inventarisatie der Retroacta in Noord-Brabant vorderde tot die van Steenbergen; klappers werden vervaardigd door tewerk gestelde hoofdarbeiders. Daar in de aan het A.R.A. ten geschenke gegeven verzameling archivalia, toebehorende aan de oudste (Nederlandse) tak der familie Van Limburg Stirum. zich vele stukken betreffende Borculo bevonden en bleek, dat hier teruggevonden was een aanzienlijk en zeer belangrijk deel van het verloren gewaand archief van het kasteel Borculo, werd deze verzame ling tijdelijk naar Arnhem overgebracht om door de rijksarchivaris te worden beschreven. Daarbij bleek dat zij behalve van Borculo tal van stukken be vatte over de heerlijkheden Bronckhorst en Wisch (eveneens bezit van ge noemd geslacht); daar het Gelderse rijksarchief reeds een deel van het archief van Borculo bezat was er aanleiding tot de vraag of het niet aangewezen was het gehele Gelderse goederenbezit van dit geslacht in één inventaris te beschrijven. De complete (her) inventarisatie ervan zal een qoed beeld kunnen geven van de hoofdtak van het machtige geslacht Bronckhorst en zijn bezit tingen. De beschrijving van het familiearchief Van Citters in het rijks archief te Utrecht, waarbij ook een Zeeuws gedeelte, werd voltooid, die van het archief-Huydecoper voortgezet. In Overijsel werd de beschrijving der familiearchieven Van Haersolte en Nilant voortgezet, die tal van charters 147 bevatten die bezwaarlijk tot een der beide hoofdbestanddelen te brengen zijn. Hiernaar wordt een nader onderzoek ingesteld. In Groningen werd de inventarisatie der zegels voortgezet. De huisarchieven werden bewerkt, terwijl bij de familiearchieven tot Ewsum werd gevorderd; daarbij zijn vaak onbekende zegels aangetroffen. De rijksarchivaris in Friesland bracht de oorkonden uit de in 1949 voor het archief verworven collectie-Epkema alias Murray Bakker in regest m.o.o. de uitgave van het vierde deel der oud-friese oor konden. Daarbij bleek van hoeveel belang de aanwinst van een enkel los stuk kan zijn; het verwerven van de originele oorkonden maakte een moeilijk op te lossen proces, waarover 6 reeds aanwezige afschriften geen bevredigend uitsluitsel gaven, duidelijk en verhelderde het inzicht in de rechtsbedeling in Oostergo. Inzake de belangrijkste aanwinsten kan het volgende worden vermeld. Het A.R.A. verwierf als geschenk o.a. het familiearchief Van Limburg Stirum, waarvan hierboven reeds sprake was, familiepapieren Van der Brugghen/Six, 1781-1878, het archief van het huis Middenburgh onder Voorburg, 1551-1910; het familiearchief Van der Staal van Piershil, 17e-20e eeuw, werd in bewaring ontvangen. Het rijksarchief in Noord-Brabant kreeg het archief der heer lijkheid Oyen in bewaring; de voor enige jaren geëffectueerde ruiling van doop- en trouwboeken van Noordbrabantse parochies met de abdij Tongerlo (België) vond uitbreiding. Uit ruil met het Staatsarchiv te Koblenz werden door het rijksarchief in Utrecht 12 charters van het v.m. Carmelietenconvent ver worven; daar dit convent na de Reformatie onder stedelijk beheer is gekomen en zijn archief daarom bij het gemeentearchief wordt bewaard zijn de stukken daaraan overgedragen. In tijdelijke bewaring nam dit rijksarchief de archieven der Oud-Bisschoppelijke Clerezij en de daarbij behorende zgn. collectie-Port Royal, tevoren in het A.R.A. bewaard; deze archieven staan onder beheer van de rijksarchivaris als archivaris der Clerezij en zullen eerlang naar de brandvrije archiefbewaarplaats in het in aanbouw zijnde seminariegebouw te Amersfoort worden overgebracht. Het rijksarchief in Friesland nam de archieven van de doopsgezinde gemeenten Dantumerwoude (1665-1940), Staveren (1591-1928) en Surhuisterveen (1721-1914) in bewaring, dat in Groningen archivalia van kerkeraad (1596-1910) en kerkvoogdij (1564-1903) der Ned. Herv. gemeente te Midwolda. Voor het rijksarchief in Noord- Holland leverde de inspectie der gemeente- en waterschapsarchieven wederom tal van meer of minder belangrijke aanwinsten op. Tenslotte nog enkele mededelingen van algemene aard. De algemene rijksarchivaris bericht dat de vaststelling van een lijst van voor vernietiging in aanmerking komende stukken tot stand kwam voor het ministerie van Justitie; een dergelijke lijst voor dat van Economische Zaken is in vergevorderde staat van voorbereiding. Voor de mededeling van de rijksarchivaris in Drente over vernietiging van klappers der oude bevolkings registers mogen wij naar de Verslagen zelve (p. 101) verwijzen. Het trof de algemene rijksarchivaris, de inspectie der gemeente- en waterschapsarchie ven in Zuid-Holland waarnemende, dat bij de meeste gemeenten de 19e eeuwse archieven noq altijd in ongeordende toestand verkeren. -De pogingen om te komen tot een streekarchief voor het Westland en voor Voorne en Putten hebben nog niet tot resultaten geleid. Ook in Friesland werden besprekingen gevoerd om te komen tot oprichting van streekarchivariaten.

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 14