BLADVULLING KRONIEK 144 The following results have been achieved: 1Complete specifications for cellulose acetate laminating film of maximum stability have been developed through chemical and physical tests. One of the commercial films tested met the performance specifications. (2) It was concluded that „it appears that deacidification is desirable if a paper contains an appreciable amount of acid. In case a paper contains an excessive amount of acid, deacidification is highly desirable, especially if a high operating temperature is used during lamination." (3) it is obvious that tissue adds materially to most of the measurable strength properties of a laminated document. (4) „Lamination has little effect on paper if the paper is neutral or alkaline. No work was done on the effect of lamination on inks. (5) It was concluded that satisfactory results can be obtained with either a flat bed or cylindrical press if proper technique were followed. (6) It was concluded that newer types of plastic film appear promising for lamination of documents, but such problems as delamination, proper adhesives and aging qualities would need to be studied in some detail. RANDOLPH W. CHURCH Librarian Virginia State Library Mr. S. MULLER Fzn. OVER DE TOEKOMST VAN HET ARCHI VARIA AT Toen mr. S. Muller voor de derde maal 1883 Groningen, 1889 Amsterdam, 1893 Utrecht (in 1894 stond hij in de vacature-Fruin nr. 2 en werd Blok be noemd) het vuur na aan de schenen werd gelegd voor de vervulling van een professoraat, waarvoor hij echter bedankte, schreef hij, onder de indruk van de Kieswet-Tak, die het algemeen stemrecht vrij dichtbij bracht, aan de Leidse maestro (Correspondentie van Robert Fruin 18451899 nr. 407): „Er is nog wel iets dat mij even doet aarzelen om te bedanken. In de sociale re publiek, die wij tegemoet gaan, is een archivaris een onding en een professor niet". Hoewel deze uiting zowel met het verloop der geschiedenis althans vooralsnog? als met Muller's waardering in later dagen van de onderlinge verhouding van beide functies niet in overeenstemming is, wilden wij haar aan onze lezers niet onthouden. 145 DE VERSLAGEN OVER HET JAAR 1956 Wat vroeqer dan wij de laatste jaren gewoon waren verschenen, nog juist in 1957, de Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven. Oudergewoonte delen wij daaruit het voornaamste mede. In het algemeen gedeelte treft de klacht van de algemene rijksarchivaris dat zowel t.a.v. het nijpend ruimtegebrek der archieven als van de organisatie van de inspectie der niet-overgedragen rijksarchieven de nodige maatregelen uit bleven, waardoor de verwachting dat de rijksarchiefdienst zich nuttig zal maken op ruimer arbeidsveld dan dat der oude archieven nog niet is vervuld. De A.R. bracht in mei een bezoek aan de archiefschool te Marburg en stelde zich op de hoogte van het archiefwezen in Hessen. Als „wissel-archivaris in het kader van het Nederlands-Italiaans cultureel akkoord verbleef in juli dr. A. Lombardo, soprintendente archivistico, in ons land ten einde de orga nisatie van het Nederlandse archiefwezen te bestuderen. Inlichtingen daarover werden op hun verzoek verstrekt aan de gezantschappen van Zwitserland en Israël en aan het hoofd der Turkse regeringsarchieven. Door toevallige omstandigheden werd de A.R. opmerkzaam gemaakt op de voortreffelijke kwaliteiten van de automatisch Silicagel luchtdroger, waarvan het bestaan bij de rijksarchiefdienst tot dusver onbekend was. Ten einde een overzicht te krijgen van de werkwijze, bij restauratie van archiefstukken toegepast bij de verschillende archieven in Nederland, werd een enquête ingesteld, waarvan de resultaten binnen afzienbare tijd zullen worden gepubliceerd. De overdracht van de archieven der hypotheekbewaarders tot 1838 werd aanhangig gemaakt. Volgt het eerste verslag van de rijksarchiefschool 1955/56, waaruit wij d't overnemen: Het eerste studiejaar heeft bewezen dat de leerling, die aan de voorgeschreven vooropleidingseisen voldoet, de zaterdagse lessen van de rijks archiefschool regelmatig volgt en zijn stage aan een onder goede leiding staande openbare archiefbewaarplaats vervult, volledig voorbereid voor de examen commissie verschijnt. De inventarisatiearbeid werd op het A.R.A. met kracht voortgezet. De be schrijving van de archieven der Staten-Generaal kwam vrijwel gereed. Met de ordening en beschrijvinq van het archief van Johan van den Berg. gedeputeerde te Brussel 1706-1716, werd een begin gemaakt. De behandeling van de financiële stukken van het archief der O.I.C., die tot verschillende kamers behoren en zowel het personeel als het eigenlijke handelsbedrijf der Compagnie betreffen, werd aangevat. De werkzaamheden aan de collectie militaire stamboeken en stamlijsten werden voortgezet; deze is tot 1813 qe- ordend. De rijksarchivaris der 3e afd. hield zich beziq met het belangrijke, doch slechts fragmentisch bewaarde archief van de landsadvocaat "fohan van Oldenbarnevelt. De voornaamste inventarisatiearbeid aan deze afdeling ge schiedde, onder leiding van ambtenaren die door hun steeds toenemende werk zaamheden aan inventarisatie van grotere archieven niet of nauwelijks meer toekomen, door volontairs. De behandeling van de rechterlijke archieven van Delft1) werd voltooid; die van de opeenvolgende contrarolleurs-qeneraal der Hollandse fortificatiën maakte goede vorderingen. De archivalia van de i) Deze zijn in 1957 aan de gemeente Delft in bewaring gegeven en naar het nieuwe archiefgebouw overgebracht.

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 13