138 met een hogere transparantie dan Japans zijdevloei zou eveneens kunnen bij dragen tot een betere leesbaarheid van gecacheerde tekst. Vooral bij het over- plakken van sterk vergeelde of gebruinde bladen is het gebruik van dit Japans papier wegens het witte doorzicht onmogelijk. Bij gebrek aan een beter middel dient men uit de gangbare Japanse papier soorten de best transparante en de meest langvezelige soort te kiezen, het dikkere in de juiste, ietwat vergeelde, kleur. De leesbaarheid na het cacheren die in meerderheid, m.i. terecht, als licht gefilterd wordt aangeduid, zou kunnen worden verbeterd indien bovenbedoelde materialen ter beschikking kwamen. Bij het herstellen van perkamenten charters buiten de tekst is dun francijn, zgn. schrijfperkament, liefst van oude stukken of strookjes, het meest geëigende materiaal. N.B. In Duitsland1) gebruikt men voor het cacheren van archiefstukken naast Japans zijdevloei veelal het goedkopere zgn. Pergaminpapier. Deze papiersoort, die vrij is van schadelijke zuren e.d., lijkt wat op het ons be kende Vetdicht, heeft een betere transparantie dan dun Japans, en is te krijgen in een matte, wat zwaardere kwaliteit (40 grs. m2) en in een glanzende, lichtere uitvoering (20 grs. m2). De glanzende kwaliteit is, wat de transparantie betreft, beter dan de matte, doch geeft een hinderlijke reflectie bij het lezen. Perkamenten akten en oor konden cacheert men daar over het algemeen in Franse chiffon (zgn. charter gaas). L ij m e n. Door vochtinwerking zacht geworden archiefstukken, die men niet behoeft te cacheren, worden door sommige beantwoorders (4 x) „gestijfseld", d.w.z. met een zachte kwast aan beide kanten bestreken met een zeer dunne stijfsel- oplossing, ofwel ondergedompeld in een stijfselwaterbad. Andere beantwoorders (3 x) „zaponneren" bovenbedoelde stukken. Hiertoe gebruikt men (R. A. Leeuwarden) een met glas afgedekt kastje, dat voor werkhandelingen aan de voorzijde open is en waarin door een regelbare ven tilator de onaangename prikkelende geur van het zapon wordt afgevoerd. Op de te behandelen stukken wordt plaatselijk het zapon met een kwast opge bracht of ook wel wordt het stuk in een bak met zapon ondergedompeld. Eén der beantwoorders (R. A. Haarlem) gebruikt voor deze werkzaamheden ook wel hars- of vleeslijm. Voor „stijfselen" wordt de bekende Strucolstijfsel gebruikt in een zodanig verdunde oplossing dat meerdere beantwoorders deze betitelen als stijfselwater. Zaponneren doet men, of met een produkt van eigen samenstelling (R. A. Utrecht) of met het uit Berlijn afkomstige praeparaat Archivzapon 2137 (R. A. Leeuwarden). Over de toestand van het papier na de lijming deelde men het volgende mede: Na stijfsellijming is het papier steviger geworden (5 x), waaronder en kele beantwoorders (2 x) aanvulden: steviger doch minder soepel. L Zie: Joh. Papritz, Protokol der Archieftechnische week van de Archiefschool Marburg (Did.), blz. 22 e.v. en blz. 57, ms. Marburg 1957. 139 Na zaponlijming vermeldden de beantwoorders (3 x): steviger, minder soe pel (1 x), steviger, minder soepel en ietwat bros (1 x), bij juiste werkwijze stevig en soepel (lx). Zowel na zapon- als stijfsellijming is de tekst, volgens meerdere beant woorders (5 x), niet verhelderd of verbleekt; één beantwoorder (R.A. Leeu warden) deelt mee dat op de met zapon bestreken plaatsen de tekst doffer is geworden. Geen der beantwoorders heeft tengevolge van een lijming enige verkleuring van het papier waargenomen (5 x). Over de vochtbestendigheid van de lijming antwoordde men dat zaponlijming vochtbestendig is (2 x). Daarnaast vermelden enige beantwoorders (2 x) de vochtbestendigheid van stijfsellijming. Bij de beantwoording van de vraag of de gebruikte lijmingsvloeistof elemen ten bevat, die het papier nu of in de toekomst kunnen aantasten, bleek, dat tot nu toe door geen der beantwoorders (7 x) ongunstige uitwerkingen op het papier door de toegepaste lijming zijn geconstateerd. Eén der beantwoorders (R.A. Utrecht) maakt melding van een handschrift (boekwerk), berustende in het gemeentearchief te Utrecht, dat een halve eeuw geleden is gezaponeerd en nog steeds z'n oorspronkelijke soepelheid en helder heid heeft behouden. Sommige beantwoorders (4 x) bevestigden dat op de gelijmde plaatsen met de gebruikelijke boekbinderskleefstoffen geplakt kan worden. Enkelen meenden dat het aanbrengen van Japans papier met stijfsel op met zapon gelijmde archiefstukken iets minder gemakkelijk (R.A. Leeuwarden) of in het geheel niet gaat (R.A. Haarlem). Alle beantwoorders waren van mening dat de door hen toegepaste lijming de stukken steviger en beter hanteerbaar maakt. Eén van hen (R.A. Utrecht) wees met nadruk op de blijvende vochtbesten digheid der archiefstukken door de, door hem toegepaste, zaponlijming. Een ander (G.A. 's-Gravenhage) vestigde er de aandacht op dat de stukken na een stijfsellijming tot in de kern (i.e. papiervezel) worden verstevigd. Enkele beantwoorders (2 x) signaleerden ook de nadelen van de door hen gebruikte (zapon-) lijming, nL: „Na herhaald persen krullen de bewerkte stukken toch steeds weer om" (R.A. Haarlem), en „Op de met zapon bestreken plaatsen wordt de tekst doffer" (R.A. Leeuwarden). Perkamenten akten en oorkonden, waarbij hetzij de krijtlaag gebladderd, ofwel het gehele stuk verdroogd is, worden uiterst voorzichtig behandeld met dunne stijfsel, harslijm (R.A. Haarlem), zapon of eiwit, verhouding 1 6 (G.A. Rotterdam). De veelal loshangende perkamentrafels worden hiermee vastgezet, daarna het gehele stuk gelijmd en zonodig met dun Japans zijdevloei overplakt of in een enkel geval met chartergaas overtrokken (R.A. 's-Hertogenbosch) Algemeen. Jarenlange ondervinding leert dat geen uniforme werkwijze is aan te geven daar ieder stuk z'n eigen behandeling vereist (R.A. Haarlem). Lijming wordt ten onzent weinig toegepast (G.A. Rotterdam). Opmerkingen over lijmen. Of de lijming (i.e. nalijming), die wordt toegepast op papieren archiefstuk ken, welke aan een langdurige vochtinwerking hebben blootgestaan, zich uit sluitend dient te richten op herstel van de verloren gegane lijming, is een nog

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 10