74 75 Afdeling van gemeente- en waterschapsarchiefambtenaren N.B. Het jaartal achter de namen geeft het jaar aan, waarin de aftredenden niet herkiesbaar zijn. Drs. H. M. Mensonides, voorzitter (1960). Th. P. H. Wortel, secretaris (1959). Dr. mr. A. T. Schuitema Meyer, penningmeester (1961). Plaatsvervangend lid: drs. R. A. D. Renting (1961). Vertegenwoordiger uit het hoofdbestuur: dr. W. van Hoboken. Afgevaardigde in de „Centrale": dr. S. Hart. VERSLAG DER VIER EN ZEVENTIGSTE ALGEMENE VERGADERING De vergadering, die werd gehouden te Amsterdam op 27 september 1957, werd blijkens de presentielijst bijgewoond door 76 personen; van zes leden was bericht van verhindering ontvangen. Zij wordt om 14 uur geopend door de voorzitter, dr. G. W. A. Panhuysen, die de aanwezigen verwelkomt. Meer in het bijzonder richt hij dit welkom tot de algemene rijksarchivaris en de heren M. Carlquist en H. J. Boelen, leden van de werkcommissie voor post- en archiefzaken te Amsterdam, en een zestal heren ambtenaren van de gemeen telijke archiefdienst en het gemeentelijk documentatiebureau. De voorzitter houdt vervolgens zijn jaarrede (zie hierna p. 76). De vice-voorzitter, dr. W. J. van Hoboken, spreekt namens de Vereniging op waarderende wijze zijn gelukwens uit met de aan de voorzitter verleende koninklijke onderscheiding, door de vergadering met applaus bezegeld. De notulen van de ledenvergadering, gehouden te Rotterdam op 24 aprli 1957, worden vastgesteld. De penningmeesteresse brengt vervolgens haar verslag uit over 1956/57. Daaruit blijkt, dat op de gewone dienst een batig saldo is van f 94.98; tenge volge van achterstand in de betaling van de verkochte exemplaren van de ge- fotocopieerde Handleiding heeft het Fonds voor archiefuitgaven een tijdelijk tekort van f 78.941). Namens de kascommissie spreekt mr. Bernsen zijn waardering uit voor het door de penningmeesteresse gevoerde financiële beleid en stelt voor haar dé charge te verlenen, waartoe wordt besloten. De benoeming van een nieuwe kascommissie wordt aan het bestuur gedelegeerd. Ter afsluiting van haar be stuursperiode spreekt de voorzitter zijn bijzondere waardering en dank uit voor het door mej. Korvezee met grote zorg en accuratesse gevoerde financiële be leid. Zij is tevens gedurende haar zittingsperiode de gastvrouwe van het be stuur geweest. Ook hiervoor spreekt hij zijn erkentelijkheid uit onder aan bieding, uit naam der bestuursleden, van een boekwerk. Voor de te houden bestuursverkiezing stelt het bestuur voor drs. A. van der Poest Clement. Uit de vergadering worden als candidaten genoemd mej. mr. Het zal de leden interesseren te weten, dat de kosten van het Archievenblad thans bijna f 3000 bedragen, waartegenover, behalve de rijkssubsidie van f 400, een opbrengst van ongeveer f 1100 staat door abonnementen en losse verkoop. (N.v.d.R.). E. C. M. Prins, die zich niet verkiesbaar stelt, en drs. F. A. Brekelmans. Uit gebracht worden 69 stemmen, waarvan 41 op drs. van der Poest Clement, 26 op drs. Brekelmans en 2 blanco stemmen, zodat eerstgenoemde gekozen is. Deze aanvaardt de benoeming. Drs. H. M. Mensonides brengt namens de commissie voor de moderne ar chieven verslag uit van de door deze commissie in het afgelopen jaar verrichte werkzaamheden (zie hierna p. 84). De voorzitter dankt de commissie voor haar activiteit maar deelt niet de suggestie van de heer Mensonides de taak dezer commissie te beperken. Van de heer C. Bloemen is een adres ontvangen betreffende samenwerking van Vereniging en S.O.D. inzake opleiding en examina archiefverzorging, tot welke samenwerking in de algemene ledenvergadering van 16 sept. 1939 werd besloten. Na voorlezing van het adres beantwoordt de voorzitter dit uitvoerig Hij herinnerde er aan dat op genoemde vergadering de toenmalige voorzitter, dr. Coster, mededeling had gedaan (zie Ned. Archievenblad 1939/40 p. 12) dat de Studieclub voor gemeentelijke documentatie, zoals de huidige Studiekring voor overheidsdocumentatie toen heette, besloten had over te gaan tot het instellen van een examen ter verkrijging van een diploma van bekwaamheid in gemeentelijke archiefverzorging. Het lag in de bedoeling aan de a.s. can didaten ook enige kennis van de oudere archieven bij te brengen, en het was daarvoor dat het bestuur der Studieclub contact met onze Vereniging had ge zocht, opdat van onzentwege voor de gewenste voorlichting inzake de oudere archieven zou worden gezorgd. Op de jaarvergadering van 1940 kon worden medegedeeld, dat de samenwerking daadwerkelijk tot stand gekomen was, dat de opleiding, voorzover de oudere archieven betrof, in handen was gelegd van dr. W. Moll, terwijl de candidaten door mr. A R. M. Mommers geëxamineerd zouden worden. Na het aftreden van dr. Moll is de opleiding wat betreft de oudere archieven gelegd in handen van mr. J. W. C. van Campen en dr. W. J. Formsma, terwijl ook de voorzitter er, tot verleden jaar, enige jaren deel aan heeft genomen. De examens worden nu ook afgenomen door mr. K. Schaap. Een uitvoerig verslag over de resultaten van opleiding en examen verschijnt ieder jaar in Overheidsdocumentatie. Llit het jaarlijks verschijnende prospectus blijkt dat de candidaten, om toegelaten te worden tot het examen A, gedurende een jaar bij de archiefverzorging van een overheidsinstantie werkzaam moeten zijn geweest; de candidaten voor het examen B moeten minstens twee jaar praktisch als zodanig hebben gewerkt. Uitgaande van de, vrij bescheiden, be doeling: de candidaten enige kennis bij te brengen en voorlichting te geven over oudere archieven, mag het resultaat van deze samenwerking gunstig worden genoemd, en het bestuur verwacht dit ook voor de toekomst. De heer Bloemen is erkentelijk voor deze beantwoording en juicht het bestuursvoorstel toe om nader contact over deze aangelegenheid met het be stuur van de S.O.D. op te nemen. Hij verwacht nu ook, dat de vertegenwoor digers der Vereniging in de S.O.D. en bij de examens van dit lichaam door de leden dezer Vereniging zullen worden benoemd en dat de benoemden jaar lijks verslag zullen doen van hun verrichtingen. Het bestuur zal zich hierover beraden. De besturen van de afdelingen der Vereniging hebben eerst heden gerea geerd op de in hun handen om advies gestelde motie-Van de Ven betreffende toepassing van de z.g.n. rangeninflatie bij het archiefpersoneel in overheids-

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 2