118 tijksarchief in Overijsel. De heer Cb. Z. Halfman is m.i.v. 1 sept. 1957 op a.o. aangesteld als administratief ambtenaar C 2e klasse. Rijksarchief in Drente. Aan de schrijver A. G. W. Jansen is m.i.v. 1 okt. 1957 eervol ontslag verleend. Tot administratief ambtenaar C 3e klasse is voor de periode 1 jan. - 31 dec. 1958 benoemd de heer P. de Jong. Rijksarchief in Limburg. Mej. dr. E. M. Th. W. Nuyens is, gerekend van 1 jan. 1957, bevorderd tot chartermeester le klasse. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amsterdam. Het verslag over 1955 vermeldt dat het door het aantrekken van een boekbinder en de assistentie van een deskundige het eindelijk mogelijk was te beginnen met het deskundig restaureren en binden van archivalia. De grote achterstand op dit gebied en de daaraan verbonden moeilijkheden zijn pas op te lossen indien hiervoor andere werkmethoden kunnen worden toegepast. De restauratiewerkplaats dient echter eerst te worden verbeterd, hetgeen weer wacht op de totstandkoming van de voorgestelde nieuwbouw. De plannen tot uitbreiding en verbetering van het archiefgebouw zijn door gemeenteraad en Ged. Staten aanvaard; i.v.m. de inmiddels door het Rijk afgekondigde bouw- stop werd in sept. 56 door B. en W. een commissie ingesteld met als taak de urgentie van gemeentelijke bouwwerken vast te stellen. Op de door haar in dec. vastgestelde lijst is de voorgenomen uitbreiding van het archiefgebouw opgenomen. Door de groep van 28 werkstudenten werden de notariële protocollen over de jaren 1701-1710 geïndiceerd; 30000 fiches werden vervaar digd en systematisch gerangschikt. Door hoofdarbeiders van Soc. Zaken werd voortgewerkt aan de indicering der ondertrouwregisters; over de periode 1751- 1811 kwam dit gereed ten getale van 224715 fiches van persoonsnamen. Van de herkomstplaatsen der gehuwden zijn thans 2818444 kaartjes geschreven, waarvan de helft van Amsterdam. Ir. J. G. Kam vervaardigde belangeloos een index op de voor- en familienamen van partijen, voorkomende in de inbreng- registers van de Weeskamer over de jaren 1553.4585. Wederom werden door de Ned. Document Reproductie N.V. opnamen gemaakt van verschillende archiefbestanddelen t.b.v. een schaduwarchief, in totaal 126331 filmbeelden. Aan de Library of Congress te Washington werden 166 mikrofilmrollen van 30 m ter bewaring gezonden. Positieve copieën van mikrofilms werden gemaakt in het bijzonder t.a.v. die archiefbestanddelen, die door hun toestand niet meer in handen van het publiek kunnen worden gegeven; om dezelfde reden werd een begin gemaakt met het fotografisch dupliceren van de doop-, trouw- en begraafregisters. De bewerking van de atlas werd krachtig aan gepakt; de enorme achterstand van de afgelopen .30 jaar wordt langzamerhand ingehaald. De werkzaamheden van het verstrekken van mondelinge en schriftelijke inlichtingen, zowel aan overheidsinstellingen als aan particulieren, namen steeds meer tijd in beslag. Dit geldt met name voor de schriftelijke inlichtingen aan particulieren, van wie velen blijkbaar menen, dat de archief dienst een soort van gemeentelijk genealogisch bureau is. Tengevolge van een in 1954 aan hen gezonden circulaire droegen de hoofden van een aantal ge meenteadministraties, diensten en bedrijven een niet onaanzienlijk aantal archiefbestanddelen, daterende van vóór 1929, aan de archiefdienst over. De commissie van advies inzake de archiefordening van de gemeentediensten en 119 -bedrijven, waarvan de archivaris voorzitter is, behandelde de redactie het ontwerp-besluit betr. post- en archiefzaken; op haar voorstel werd door B. en W. een gemeentelijke cursus tot scholing van het registratuurpersoneel in gesteld, waar de chartermeester dr. W J. van Hoboken als docent voor archiefwetgeving en verzorging van oude archieven optreedt. Als belangrijkste aanwinsten worden vermeld: archief van regenten van het Ev. Lutherse diaconieweeshuis, 1678-'1900, archieven der besturen, gevormd door de Waalse gemeente te Amsterdam, 1585—c. 19401) (beide in bruikleen ontvangen), archief van de Stads- en Godshuispolder, 1752—1954 (overge nomen), archief van de firma Temminck en Van Twist, 1742—1842 (beide aangekocht); in bewaring werden ontvangen de familiepapieren Den Tex en Bondt, 1693—1899, waarbij een pak geleerden-brieven, 1819—1854. Delft. De heer J. P. Rogier, adjunct-archivist, is m.i.v. 1 jan. 1958 bevorderd tot archivist. De heer H. W. van Leeuwen, thans tijdelijk adjunct-archivist, is in vaste dienst aangesteld. Het archief, thans gevestigd Oude Delft 169, is ook geopend op donderdag avond van 7-10 uur. Dordrecht. Tot tijdelijk adjunct-commies is m.i.v. 1 juni 1957 benoemd drs. P. Oprsal (I). Streekarchivariaat Peelland. De gemeenten Asten, Bakel, Deurne, Mierlo en Someren hebben een streekarchivariaat gevormd, welke regeling 1 okt. 1957 na goedkeuring van G.S. in werking is getreden. Rotterdam. N.a.v. het feit, dat de raad 22 okt. 1857 besloot tot instelling van een commissie voor het archief heeft de gemeente-archivaris mr. H. C. Hazewinkel onder de titel: Curiosa uit het gemeente-archief een tentoonstelling bijeengebracht, die 22 okt. 1.1. door de burgemeester mr. G. E. van Walsum werd geopend met een korte toespraak, waarin hij wees op het belang van het archief voor een geheel op de toekomst gerichte stad als Rotterdam. Hij vroeg zich af n.a.v. hetgeen hij onlangs te Parijs had gezien, of ook hier in richting van een permanente tentoonstelling van archivalia enz. geen aan beveling zou verdienen, omdat de belangstelling voor het archief daardoor belangrijk gestimuleerd zou kunnen worden. De tentoonstelling, samengesteld uit documenten, kaarten, prenten en teke ningen, alle deel uitmakend van de collecties van het archief, gaf flitsgewijze een beeld van verschillende belangrijke gebeurtenissen uit Rotterdam's historie, beginnend met het oudst bewaard gebleven charter van 1297 en eindigend met c. 1900. Het heeft nu geen zin meer hiervan een opsomming te geven. Aan belangstellenden zowel in de geschiedenis der Maasstad als van de rijke en gevarieerde inhoud van haar archief zij de ter gelegenheid der tentoonstelling samengestelde, uitnemende catalogus ten zeerste aanbevolen. M.i.v. 1 jan. 1958 is tot adjunct-commies benoemd de heer P. G. van Ma nen (II). KERKELIJKE ARCHIEVEN Tot archivaris der Gereformeerde Kerk te Middelburg is benoemd de heer M. P. de Bruin, archivist aan het rijksarchief in Zeeland. In dit archief bevinden zich o.a. een aantal brieven, gericht tot de Franse kerk van Emden (15551558 en het 18e-eeuwse koopmansarchief Belesaigne.

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 24