BERICHTEN 116 archieven van die diensten en bedrijven zelf. Dit nu lijkt mij minder juist. De archieven der diensten en bedrijven dienen afzonderlijk gehouden te worden. Het laatste zou m.i. ook het geval moeten zijn met de eigenlijke boekhouding van de ontvanger der gemeente, die hier in de afdeling Financiën is onder gebracht. De Oldenzaalse inventaris komt soms tot wonderlijke consequenties. Zo zijn b.v. bij curatoren van het gymnasium ingekomen stukken van oudere datum bij de afdeling Onderwijs van het gemeentebestuur ondergebracht, terwijl later nog weer een afzonderlijk archief van curatoren zelf volgt. Scherft heeft m.i. zeer terecht onder de rubriek A het archief van het gemeentebestuur be schreven en in een rubriek B als gedeponeerde archieven verschillende af zonderlijke archieven samengebracht, doch ook bij hem vindt men in de afdeling Bedrijven en diensten van het gemeentebestuur behalve de stukken, die op de regeling dier diensten en bedrijven betrekking hebben, mede de archieven dier instellingen zelf, terwijl voorts bij hem de administratie van de gemeente ontvanger eveneens bij de afdeling Financiën is ondergebracht. Ik voor mij geloof dat het beter zou zijn het archief van het gemeentebestuur te splitsen in het archief van het gemeentebestuur, voor zover het is gevormd door de gemeentesecretaris, en de archieven van diensten en bedrijven en van be paalde ambtenaren, als b.v. de gemeente-ontvanger, daarop als afzonderlijke fondsen te laten volgen. Dit zou m.i. niet alleen formeel juister zijn, maar had ook het verschil in karakter van de verschillende fondsen beter doen uitkomen. Op dat archief van het gemeentebestuur, ruim genomen (dus niet alleen het door de gemeentesecretaris gevormde deel, doch ook de archieven van diensten en bedrijven, alsmede van bepaalde ambtenaren) kan nog een rubriek gedepo neerde archieven volgen. Ik moge tenslotte de hoop uitspreken, dat de gemeente Doesburg aan welke een woord van dank voor de zorgen, aan haar archieven gewijd, toekomt haar archieven, oude zowel als nieuwe, waaraan zoveel moeite is ten koste gelegd, voortaan onder voortdurend deskundig beheer zal blijven stellen. H. P. COSTER Johanna P. Kamermans, Inventaris van het archief van de familie Van Lin den van den Heuvell. Vlaardingen, 1956 (gestencild). De nakomelingen van Hendrik van den Heuvel en Alida van der Linden (getr. te Vlaardingen in 1755) hebben in het maatschappelijk leven van Vlaar dingen een belangrijke rol gespeeld, als touwslagers en reders en in vele be stuursfuncties. Hun papieren nalatenschap, waaronder tal van stukken be treffende de aangetrouwde families Knottenbelt en Verploegh Chassé, werd in 1948 aan de gemeente Vlaardingen geschonken. Mej. Kamermans is er in geslaagd de vele en veelsoortige bescheiden tot een overzichtelijk geheel te ordenen. Wel vragen wij ons af of de belangrijk heid van de stukken een zo ver gaande detaillering rechtvaardigt als b.v. de nrs 165 (voorschrift voor een dieet), 251462 (ingekomen brieven en minuten van uitgaande brieven, gerangschikt per afzender, resp. geadresseerde) en 754 (pokkenbriefje) te zien geven. Een korte inleiding, een stamboom en een index op persoonsnamen komen het gebruik ten goede. J. GESELSCHAP 117 ALGEMEEN Rijksbegroting voor 1958. Voor de afd. Archiefwezen enz. is uitgetrokken f 1.359.850 (v.j. f 1.120.935), waarvan f 1.127.150 (v.j. f 906.560) voor de archieven, f 99.300 (v.j. f 93.465) voor de Rijkscommissie voor Vad. Geschie denis, en f 133.400 (v.j. f 123.650) voor subsidies op het gebied van archief wezen en geschiedenis. Inzake het eerste bevat de memorie van toelichting niets. De verhogingen zijn het gevolg der salarisnormen; de verlagingen betreffen vrnl. de post: aanschaffingen voor inrichting, uitbreiding enz. De uitgaven voor de Rijks commissie voor Vad. Gesch. zijn met f 5000 voor „bureaukosten" waar mede deze post v.j. was verhoogd „omdat de drukkosten der R.G.P. met 18 zijn gestegen" verminderd. Het subsidie voor het Ned. Econ.-Historisch Archief is verhoogd omdat in 1958 een nieuw deel van het Econ.-Historisch Jaarboek zal verschijnen. Aan ontvangsten wordt geraamd f 31.000 (v.j. f 25.700, opbrengst 1956; f 29.700), nl. archief school f 2000, rijksarchieven f 25.000, archieven van ge meenten enz. f 3000, Rijkscommissie voor Vad. Geschiedenis f 2000. Vernietiging van stukken. De minister van Binnenlandse zaken enz. heeft bij circulaire van 5 mei 1957 aan de gemeentebesturen onder bepaalde voorwaar den machtiging verleend als bedoeld in art. 4 van het K.B. van 7 okt. 1919 ter uitvoering van art. 5 der Archiefwet-1918 tot vernietiging van stukken, opge maakt ter uitvoering van de Wet op het consumentencrediet. Opgemerkt wordt daarbij dat zich in het archief van het ministerie van Financiën en van de Centrale Raad van het consumentencrediet voldoende stukken blijven bevinden voor mogelijke wetenschappelijke onderzoekingen. Commissie Post- en archiefzaken. Tot voorzitter is benoemd mr. H. Harden- berg, algemeen rijksarchivaris. ..Table ronde des archives". Van de 23-25 mei 1957 te Zagreb gehouden derde Table ronde vindt men een verslag in Der Archivar, 1957, blz. 257 vlg. De vierde bijeenkomst zal in 1958 te Wiesbaden worden gehouden. Bureau der Rijkscommissie voor Vad. Geschiedenis. Aan mej. H. H. P. Rij- perman is wegens het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ontslag verleend als wetenschappelijk ambtenaar. Als zodanig is voor de periode 1 jan. - 31 dec. 1958 benoemd de heer A. Th. van Deursen. RIJKSARCHIEVEN Algemeen rijksarchiefMr. A. E. M. Ribberink is m.i.v. 1 aug. 1957 bevor derd tot hoofdarchivist en belast met het secretariaat. Tot adjunct-archivist in vaste dienst is m.i.v. 1 okt. 1957 benoemd de heer L. J. van der Klooster (II). Mej. J. A. C. M. Wittenaar is voor het tijdvak 1 okt. 1957 - 1 april 1958 benoemd tot archivist in tijdelijke dienst. Rijksarchief in Utrecht. Mr. J. H. de Vey Mestdagh is m.i.v. 1 okt. 1957 bevorderd tot chartermeester.

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 23