160 een derde depot. De inventarisatie van het archief van Hillegersberg werd voortgezet. De klappering maakte grote vorderingen: die op de stadstrouw 1574 1811 kwam gereed, die van de Ned. Herv. Kerk bijna. BEDRIJFSARCHIEVEN Archief van de Staatsmijnen Limburg. M.i.v. 5 juli 1957 is de heer E. L. van Loo benoemd tot chef van het Centraal Archief. Het algemeen toe zicht op alle zaken, het archiefwezen der Staatsmijnen betreffende, blijft opgedragen aan dr. F. J. C. J. Nuyens, oud-chartermeester aan het rijksarchief in Limburg. Gedurende de laatste jaren werden de zeer omvangrijke archieven van de Staatsmijnen in een afzonderlijk gebouw geborgen. Een gedeelte van deze archieven is thans geordend. Hiervan werden voorlopige inventarissen samen gesteld. Verder kwamen k.laar de historische overzichten van de bedrijven der Staatsmijnen. Tot archivaris van de N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerkfabrieken ,,De Sphinx" v/h Petrus Regout 6 Co. te Maastricht is m.i.v. 1 mei 1.1. benoemd de heer A. van Giessel. KERKELIJKE ARCHIEVEN Het verslag van de archivaris der Ned. Herv. Kerk over 1956 maakt met voldoening melding van de (gratis) verwerving van het oudste notulenboek van (Oost- en West-)Vlieland 1675 1711dat zich gedurende vele jaren in het onrechtmatig bezit van een particulier bevond. Aangekocht werd het belang rijke boek van kerkmeesteren van Ophemert (Gld.) Ie helft 17e.le helft 18e eeuw. Geïnventariseerd werden de archieven der classis Zieriksee, van de diaconie der Herv. gemeente aldaar, van de Herv. gemeente te Stevensweert; bijna voltooid werd die van het archief der Herv. gemeente te Doesburg. - De inspectie betrof vrnl. archieven in Gelderland, in het bijzonder t.b.v. de in bewerking zijnde archiefgids van Gelderland, die bijna gereed kwam. Hierbij bleek dat bij ca. 15 der archieven de losse stukken der laatste 200 jaar een onoverzichtelijke chaos vormen, met uitzondering van de laatste 20 a 30 jaar. PERSONALIA Jhr. dr. D. P. M. Graswinckel is eervol ontheven van zijn lidmaatschap van de Permanente commissie voor de post- en archiefzaken, ingaande met de benoeming van zijn opvolger. De heer A. E. M. Ribberink, archivist aan het Algemeen Rijksarchief, is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap. VARIA Archives nr. 17 (p. 46) bericht dat in de handel is gebracht de V. C. Micro film Reader, een draagbaar toestel ter grootte van een „portable typewriter", zeer gemakkelijk in het gebruik. De makers zijn Micro Methods Ltd., 17 Den bigh Street, London S.W., de prijs beloopt van 85 af. Afgesloten 15 augustus 1957.

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 21