BERICHTEN 159 158 ongeveer twintigjarige voorbereiding voorafgegaan. Op die grond mocht men verwachten dat het resultaat aan hoge eisen zou beantwoorden, maar dat zulks inderdaad het geval is, komt niet zozeer voort uit de lengte als wel uit de degelijkheid van de aanloop. In een uitvoerige inleiding geeft de bewerker er rekenschap van uit welke archieven en verzamelingen het materiaal geput is. Deze zijn goed op hun waarde getaxeerd en men krijgt de indruk dat niets van enig belang overgeslagen is. Daarom valt het op, dat onder de geestelijke instellingen het kapittel der O.L.V.-kerk van Breda niet bij name genoemd wordt, ook niet in verband met het op pag. XXVI vermelde obitua.rium en statutenregister, thans in de Koninklijke bibliotheek te Brussel; zo krijgt men de onjuiste indruk, dat deze registers tot het archief van de kerkvoogdij behoren. De in het eerste deel gepubliceerde stukken lopen tot en met het jaar, dat de heerlijkheid Breda in het bezit der Nassaus kwam. De teksten zijn nauw gezet bewerkt en van uitvoerige aantekeningen voorzien. Terloops noteerde ik, dat in no. 39 (pag. 29) bij het jaartal het woord sexto" is weggevallen; de opgeloste datering 1267 maart 22 is juist. De beide volgende delen zullen de tijd tot 1554 omvatten, het jaar waarin de rechtsverhouding van Breda tot het hertogdom Brabant definitief geregeld werd en dat dus in dit opzicht kan gelden als het einde van de middeleeuwse periode. Naast de lof voor de be werker past hier een woord van dankbaarheid jegens de vereniging, die dit belangrijke werk op haar programma genomen heeft. P. SCHERFT ALGEMEEN Rijksarchief school. Verschenen is het prospectus van de rijksarchiefschool voor de cursus, die uiterlijk 8 sept. a.s. aanvangt. Het is voor belanghebbenden verkrijgbaar bij het Algemeen Rijksarchief, Bleyenburg 7, 's-Gravenhage. V/ij vernemen daaruit dat als docent voor de middeleeuwse kerkelijke instellingen (vacature-mgr. Nolet) zal optreden de eerw. heer H. A. J. A. Verheggen, o ad-leraar aan het seminarie te Roermond; voor de kerkelijke instellingen van na de Reformatie mr. S. J. Fockema Andreae, oud-rijksarchivaris. Voor de vaderlandse rechtsinstellingen is nog geen docent aangewezen. Tehuis voor archief ambtenaren. In aansluiting aan het bericht, opgenomen hiervóór p. 118, kunnen wij nog mededelen dat regenten van het Tehuis, ge zien de ongunstige exploitatie-resultaten, besloten hebben op beperkte schaal ook anderen toe te laten, met name personen uit de „oudheidkundige sfeer" (bibliotheek- en museumwezen, monumentenzorg en oudheidkundig bodem onderzoek). Bij het beoordelen van de vraag, wie zullen worden toegelaten, zal steeds voorop staan, dat de Nederlandse wetenschappelijke ambtenaren, werkzaam bij rijks- of gemeentearchieven, voorrang zullen genieten. Het is echter juist in het belang van deze kring, dat de mogelijkheid is geschapen, ook anderen toe te laten, omdat het anders op den duur niet mogelijk zal zijn hen tegen het voor hen geldende voordeliger tarief in het Tehuis te doen verblijven. Tijdige aanmelding verdient aanbeveling. Bureau Rijkscommissie voor Vader/. Geschiedenis. M.i.v. 1 nov. 1957 is aan mej. H. H. P. Rijperman, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als wetenschappelijk ambtenaar le klasse. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. Tot chartermeester in vaste dienst is m.i.v. 1 juli 1957 benoemd de heer G. J. W. de Jongh, bist. docts, thans adjunct-charter meester o.a. bij dit archief. Drs. J. Fox is m.i.v. 1 jan. 1957 bevorderd tot chartermeester I. De heren H. L. Kruimel en W. H. Avelingh zijn m.i.v. van die dag bevorderd tot hoofdarchivist. M.i.v. 1 juni 1957 is bevorderd tot hoofdschrijver de heer A. de Ruyter. Rijksarchief in Noord-Holland. De heer J. J. Zonjee is m.i.v. 1 jan. 1957 bevorderd tot archivist. Rijksarchief in Friesland. Drs. J. Visser is m.i.v. 1 jan. 1957 bevorderd tot chartermeester I. De heer A. van der Wal is m.i.v. die dag bevorderd tot adj unct-archivist-A Rijksarchief in Overijsel. De heer D. Wijnbeek is voor het tijdvak l-7-'57 tot l-9-'57 benoemd tot administratief ambtenaar C 2e klasse. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amsterdam. Tot adjunct-chartermeester is m.i.v. 1 juli 1957 benoemd mr. J. H. van den Hoek Ostende (I). Breda. Blijkens het verslag over 1955 werd in het kader van de herinven tarisering van de retroacta van de B.S. een nieuwe beschrijving gemaakt van deze archivalia. Het archief van het in bewaring genomen waterschap „De Crogten en de Galdersche Vugt" werd geïnventariseerd. De verzameling kaarten en afbeeldingen werd systematisch gecatalogiseerd en doelmatiger op geborgen. Van de prentbriefkaarten, waarvan een groot aantal werd aange kocht, werd een afzonderlijke collectie gevormd, die straatsgewijze is ingedeeld. Het archief van het Oudemannenhuis, voorzover nog niet overgedragen, werd in bewaring genomen; de stukken zijn beschreven in de inv. - Brekel- mans nrs 447—677, doch ook een aantal nog niet geïnventariseerde stukken werd ontvangen. Verkregen werd ook een groot aantal stukken betr. de restauratie van de toren der Grote kerk. Deventer. De gemeenteraad besloot de v.m. Mariakerk te bestemmen voor de huisvesting der Athenaeumbibliotheek en het oud-archief. Op de begane grond en entresol zullen deze een volkomen gesloten, brandvrij geheel vormen. Rotterdam. Het verslag over 1955 maakt melding van de uitbreiding der bureauruimte in de belétage van een aangekocht aangrenzend pand, waar 16 tafels voor werkloze hoofdarbeiders zijn opgesteld. Het aantal telefoon toestellen werd uitgebreid van 2 tot 8; in verband daarmee werd een telefoniste aangesteld. Aangedrongen wordt, n.a.v. de door de toestroming van nieuwe archieven ontoereikend geworden formatie, op aanstelling van een nieuwe kracht, speciaal belast met het zo nodige inventariseringswerk. De verwachting, dat het tweede depot voor 25 jaar voldoende zou zijn, is niet juist gebleken; het is reeds thans vrijwel geheel vol, en ook voor de kelder, bestemd als vlucht- haven voor belangrijke archieven in tijd van nood, geldt hetzelfde. Het is dus gewenst dat reeds thans plannen worden ontworpen voor de bouw van

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 20