96 97 GRONINGEN In het Groningse gemeentearchief berusten twee verzamelingen, die beide zowel op de stad als op de provincie betrekking hebben. De eerste, die bestaat uit foto's en bouwkundige tekeningen, is afkomstig van de rijksbouwmeester C. H. Peters en in 1927 verworven. Sedert enkele jaren verzamelt het archief foto's van documentaire waarde, die echter uitsluitend op de gemeente Groningen betrekking hebben. De andere verzameling, die ook op het archief bewaard wordt, is di,e van het Museum van Oudheden voor Provincie en Stad Groningen. Groningen: Blijkens het archief verslag over 1954 heeft het gemeentearchief in 1954 voor het eerst de beschikking gehad over een bedrag ten behoeve van aankopen voor de topografische atlas, zodat een begin kon worden gemaakt met aanvulling van foto's uit de laatste decennia, die bijna geheel ontbraken; ook een verzameling prentbriefkaarten kon worden verworven. Delfzijl: In 1954 is er op het gemeentehuis een topografische verzameling aan gelegd, die beheerd wordt door de secretaris. Zij wordt door aankoop en schen kingen uitgebreid. Uithuizen: In deze gemeente is een kleine verzameling prentbriefkaarten terwijl er een begin is gemaakt met het verzamelen van foto's. Zuidbroek: Sedert 1946 is er een topografische verzameling op het gemeentehuis, die door aankoop en schenkingen wordt uitgebreid. DRENTE Op het Rijksarchief berust een kaartverzameling, die sedert haar ontstaan in 1880 geregeld wordt bijgehouden en die de gehele provincie bestrijkt. In het Museum van Oudheden te Assen berust een prentverzameling, dag tekenend van 1854, die eveneens op de gehele provincie betrekking heeft. Emmen: In het gemeentehuis berust een fotoverzameling, die onder beheer staat van een daartoe door B. en W. aangewezen ambtenaar. Sedert haar ontstaan in 1938 wordt zij geregeld bijgehouden. Meppel: Na de oorlog is in deze gemeente een verzameling prenten en prentbrief kaarten, foto's en tekeningen aangelegd. In het kader van de regeling sociale bijstand aan beeldende kunstenaars, waarbij Meppel is aangesloten, is wel opdracht verleend bepaalde verdwijnende stadsgedeelten in tekening of aquarel vast te leggen. De fotoverzameling wordt o.a. uitgebreid door het uitschrijven van fotowedstrijden. Peize: Omstreeks 1950 is ter gemeentesecretarie een verzameling foto's aange legd, die onder de burgemeester berust en geregeld wordt uitgebreid. Zweeloo: In deze gemeente wordt gewerkt aan de inrichting van een foto-archief, dat deel uitmaakt van het gemeentearchief. Het is na de oorlog ontstaan en wordt uitgebreid door middel van aankoop, schenkingen en opdrachten. OVERIJSEL In Zwolle is een topografische verzameling, die deel uitmaakt van het Provin ciaal Overijssels Genootschap in het museum. Zij is in 1857 ontstaan, bestrijkt de gehele provincie, en wordt aangevuld door aankoop en schenkingen. In Enschede is een verzameling kaarten, prenten en foto's, die eigendom is van de Vereniging Oudheidkamer Twente en berust in het Rijksmuseum Twente. Het fotomateriaal bestrijkt geheel Twente. Door aankoop en schenkingen wordt de collectie aangevuld. Almelo: Sedert 1954 is er ter gemeentesecretarie een verzameling foto's en prent briefkaarten, die nog in opbouw is; zij wordt door aankoop en schenkingen aan gevuld. Dalfsen: Na de oorlog is in deze gemeente een fotoverzameling aangelegd op het bureau van Gemeentewerken onder leiding van de gemeentearchitect. Zij wordt met eigen opnamen uitgebreid. Deventer: In deze gemeente zijn twee verzamelingen van topografische aard: a. maakt deel uit van de Athenaeum-Bibliotheek, die op het raadhuis berust onder de archivaris-bibliothecaris; zij is in de loop der jaren ontstaan en wordt inci denteel aangevuld. b. maakt deel uit van het Historisch Museum De Waag en wordt beheerd door de directeur; zij is in 1913 ontstaan en wordt door aankoop en schenkingen uitgebreid. De verzamelingen omvatten kaarten en plattegronden, schilderijen, tekeningen en aquarellen, foto's en prentbriefkaarten; zij bestrijken Deventer en naaste omgeving. Kampen: Op het gemeentearchief berust een topografische verzameling, die reeds voor de oorlog ontstaan is en die door aankoop en schenkingen wordt aangevuld. Markelo: Op het gemeentehuis berust een verzameling foto's en prentbrief kaarten, die beheerd wordt door B. en W. Zij is in 1954 aangelegd en wordt door aankoop en schenkingen aangevuld. GELDERLAND In het Gemeentemuseum te Arnhem berust een verzameling van Gelderse topografica, die aesthetische of historische waarde hebben (sedert 1945). In de Openbare Bibliotheek berusten alle overige Gelderse topografica, zoals kaarten en foto's. De bibliotheek laat zelf foto's vervaardigen; deze collectie dateert van 1954. Aalten: Op het gemeentehuis berust een aantal kaarten, prenten en tekeningen, benevens een kleine foto-collectie. De Vereniging „Oudheidkamer Aalten" bezit een verzameling prentbriefkaarten. Apeldoorn: De verzameling maakt deel uit van het Historisch Museum, dat onder beheer staat van het bestuur van de Vereniging „Felua". De verzameling is om streeks 1900 ontstaan; de aanwinsten bestaan uit schenkingen. Arnhem: De dienst van Gemeentewerken verzamelt foto's van de wederopbouw (sedert 1945). Een andere verzameling, aangevuld met foto's van bijzondere gebeur tenissen te Arnhem, wordt op de afdeling Registratuur en Documentatie der ge meente bewaard (ook sedert 1945). Beide verzamelingen worden geregeld bijgehou den door aankoop en schenking. Barneveld: In deze gemeente is een kleine verzameling, die deel uitmaakt van het bezit van het museum, „Neirac". Zij is c. 1870 aangelegd. In de allerlaatste tijd wordt aandacht aan de verzameling besteed, vooralsnog door het aanleggen van een collectie fotografische reproducties naar voor de gemeente belangrijke topogra fische tekeningen in openbaar en particulier bezit. Culemborg: De verzameling maakt hier deel uit van de Oudheidkamer en is om streeks 1930 ontstaan. Zij wordt uitsluitend door schenkingen aangevuld. Doesburg: In deze gemeente is één verzameling op het gemeentehuis, die door de secretaris beheerd wordt, en één in de Doesburgse Oudheidkamer onder beheer van het bestuur daarvan. Beide verzamelingen worden geregeld door aankoop bij gehouden. Doetinchem: In deze gemeente is een kleine verzameling in het gemeentehuis. Toen de oude collectie door de brand van het raadhuis in 1945 verloren was gegaan, is een nieuwe verzameling opgezet, die zo mogelijk wordt aangevuld. Elburg: In deze gemeente is een kleine verzameling, deels in de Oudheidkamer en deels in het archief op het stadhuis. Zij wordt door schenking en aankoop uitgebreid. Epe: Na de oorlog is door de heer H. E. Stel, hoofdcommies ter secretarie en beheerder van het museum, een begin gemaakt met het verzamelen van oude ge schriften, boeken, schilderijen, foto's en prentbriefkaarten in overleg met het ge meentebestuur. Het ligt in de bedoeling in het raadhuis t.z.t. een museumkamer in te richten. De collectie wordt geregeld door aankoop en schenking aangevuld. Harderwijk: De verzameling maakt deel uit van het Veluws Museum en de Oud heidkamer en staat onder beheer van het bestuur. Zij dateert van 1930 en wordt geregeld, meest door schenkingen, aangevuld. Nijkerk: Op het raadhuis berust een na 1900 ontstane verzameling foto's en prentbriefkaarten, die door de secretaris beheerd wordt en nu en dan wordt aan gevuld. Nijmegen: In deze stad is een verzameling van de archief- en museumdienst in het archiefdepot, die geregeld door aankoop en schenking wordt bijgehouden. Rheden: In deze gemeente is een kleine gemeentelijke verzameling, bestaande uit kaarten, gravures en prentbriefkaarten, en een van de Oudheidkundige kring Rheden en Rozendaal, die beide in het gemeentehuis bewaard worden, waar zij resp. door de gemeentesecretaris en de archivaris van de Oudheidkundige Kring worden

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 9