94 periferie der steden aan de gang. Ik heb de indruk, dat de meeste collegae zich van de documentaire taak bewust zijn, die deze decorwisseling met zich mee brengt. Toch ligt hier nog een ruim arbeidsveld braak, vooral ten plattelande. waar de structuurveranderingen zich weliswaar minder opvallend, maar toch onmiskenbaar voltrekken. Het gaat hier niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om het verzamelen van afbeeldingen van historische plekjes, zoals die op oude prentbriefkaarten voorkomen, maar vooral om momentopnamen van het onvoltooid verleden, waarin wij leven, om documentatie van de actuele metamorfose, die zich alom aan ons opdringt. Natuurlijk zullen hiervoor financiële offers moeten gebracht worden, maar die zullen, beperkt men zich tot foto's, binnen redelijke grenzen blijven. Over de houdbaarheid van fotomateriaal ben ik niet zo sceptisch gestemd als mej. Kersbergen, die haar visie grondde op haar ervaring van op daglichtpapier afgedrukte foto's, waarmee het Rotterdamse archief inderdaad ongunstige er varingen heeft opgedaan. Moderne foto's echter hebben, mits goed behandeld en gespoeld, een behoorlijke levensduur en kunnen later, bij vertoning van tekenen van verkleuring, zonodig overgefotografeerd worden. Om een overzicht te verkrijgen van wat door overheidsinstanties op het stuk van topografische documentatie tot nu toe is tot stand gebracht of na gelaten, heb ik enige jaren geleden een enquête ingesteld bij een groot aantal gemeentebesturen en archiefbeheerders, waarvan het resultaat hieronder be knopt wordt meegedeeld. Verheugend is het hieruit op te mogen maken, dat verschillende grotere en ook sommige kleinere gemeenten na de laatste oorlog hebben ingezien, dat er hier een taak ligt, terwijl in de meeste provinciën instanties gevonden wor den, die de topografische documentatie ter hand zijn gaan nemen of, geleerd door de in de oorlog opgedane ervaringen, daarin de impuls hebben gevonden op de reeds ingeslagen weg krachtig voort te gaan en de taak over te nemen van de kleine gemeenten, wier budget zo de belangstelling al aanwezig mocht zijn haar niet in staat stelt zelf de hand aan de ploeg te slaan. Ook in te richten streekarchieven zouden op dit terrein met vrucht werk- zama kunnen zijn door opdracht te verlenen tot het fotograferen van ge bouwen en landschappen, die gedoemd zijn te verdwijnen. Bovendien moet het mogelijk wezen, meer dan tot nu toe kunstenaars voor dit werk in te scha kelen en de publieke belangstelling in beweging te brengen, waar dit tot dus verre niet beproefd was of zonder resultaat is gebleven. Een jarenlange ervaring op dit gebied heeft mij geleerd, dat de belangstelling voor en het gebruik van de atlas voor verschillende doeleinden evenredig is aan haar systematische uitbreiding, die de verschillende facetten van de weder opbouw zo volledig mogelijk tot haar recht tracht te doen komen en waarvan eerst komende generaties ten volle profijt zullen trekken. Het hieronder volgend overzicht, provinciegewijs gerangschikt, ommegaand van noord naar zuid, is vermoedelijk niet volledig. Niet alle gemeentebesturen hebben op de enquête gereageerd; in een enkel geval ontving ik zelfs een pertinente weigering. Toch is het wel gebleken, dat vooral na het einde van de tweede wereldoorlog in verschillende gemeenten „foto-archieven" zijn ge vormd en dat het besef van de wenselijkheid van een dergelijke documentatie om zich heen grijpt. H. Q HAZEWINKEL 95 ALGEMEEN Het Algemeen Rijksarchief bezit een uitgebreide verzameling kaarten en plattegronden, die op het gehele land betrekking heeft. Het Rijksmuseum voor Volkskunde „Het Nederlands Open luchtmuseum" te Arnhem beschikt over een uitgebreide fotocollectie, naar de onderwerpen ingedeeld volgens het decimale stelsel, waarvan een gedeelte van topografisch belang is. Het Instituut „Stad en Landschap van Zui d-H olland" te Rot terdam (Westersingel 46) bezit een unieke molenverzameling, die c. 25000 foto's, reproducties, prentbriefkaarten, courantenknipsels e.d. omvat van molens en molen onderdelen uit geheel Nederland; daarnaast bestaat de verzameling uit polderkaar- ten van de Provinciale Waterstaat voorzover het polders betreft, waarin molens staan of gestaan hebben, constructietekeningen en situatiekaartjes. De verzameling is gegroeid uit de particuliere collectie van de heer M. van Hoogstraten en is nog gedeeltelijk diens eigendom. Zij dagtekent uit 1941 en wordt sedertdien geregeld bijgehouden. FRIESLAND In de Provinciale Bibliotheek te Leeuwarden berust een topografische verzameling, die ontstaan is in de tweede helft van de vorige eeuw; de kaarten zijn gedeeltelijk afkomstig van de Franeker Universiteit. Door aankoop en schenkingen wordt de collectie regelmatig uitgebreid. Zij bestrijkt de gehele provincie Friesland Het Bildt: Op het bureau van Gemeentewerken berust een na 1950 aangelegde verzameling fotos' en prentbriefkaarten, die onder beheer staat van de directeur van Gemeentewerken en systematisch wordt uitgebreid. Bolsward: De topografische verzameling maakt deel uit van de verzameling Oud heidkunde ten stadhuize van de Stichting „Bolswards Historie". Zij wordt nu en dan door aankoop of schenking aangevuld. Dokkum: Er is in deze gemeente een Oudheidkamer. De aan de beheerder ge stelde vragen bleven echter onbeantwoord. Harlingen: Op het raadhuis berust een verzameling plattegronden, die deel uit maakt van het Gemeentelijk Museum, dat beheerd wordt door de gemeentesecre taris. Gedurende de laatste jaren wordt er meer aandacht besteed aan de uitbreiding van de verzameling. Heerenveen. De topografische verzameling maakt hier deel uit van de Oudheid kamer. Begonnen in 193'8, wordt zij regelmatig bijgehouden door aankoop en schenkingen. Leeuwarden: De topografische verzameling maakt deel uit van de „Stedelijke kunstverzameling" en staat onder beheer van de archivaris; zij wordt bewaard in de voor archief en bibliotheek bestemde vertrekken in het raadhuis. Zij is in de 19de eeuw ontstaan en wordt regelmatig door aankoop en schenkingen aangevuld. Ooststellingwerf: In deze gemeente is een verzameling foto's en prentbriefkaarten, die in de oorlog is aangelegd, onder beheer staat van de archivaris en regelmatig wordt aangevuld. Sloten: In deze gemeente is een verzameling plattegronden, tekeningen en pren ten yan topografische aard, die, als onderdeel van de Oudheidkamer, op het raadhuis bewgard wordt. Sneek: In deze gemeente is een bescheiden verzameling, die op het stadhuis in de afdeling archief berust en onder beheer staat van de secretaris. Staveren: In 1945 is in deze gemeente een verzameling foto's en prentbriefkaarten aangelegd. Tietjerksteradeel: Omstreeks 1950 is in deze gemeente een aanvang gemaakt met het aanleggen van een fotoverzameling, die op het gemeentehuis bewaard wordt en door de secretaris wordt bijgehouden. Vlieland: Op het gemeentehuis berust een aantal foto's en tekeningen, dat vrnl. door schenkingen wordt aangevuld. Wymbritseradeel: In deze gemeente is een aantal kaarten, tekeningen en prenten van topografische aard, dat echter niet de naam van verzameling mag dragen.

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 8