BERICHTEN 118 TEHUIS VOOR ARCHIEFAMBTENAREN Het College van Regenten der Stichting „Tehuis voor archiefambtenaren" bericht ons: Met ingang van 1 mei 1957 is aan de heer E. A. Kuipers te 's-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontheven van zijn functie van administrateur der Stich ting „Tehuis voor archief ambtenaren". De heer Kuipers heeft deze functie gedurende 37 jaren op loffelijke wijze vervuld, waarvoor hem deswege door ons college grote dank is betuigd. Als zijn opvolger is benoemd de heer H. J. van Meerendonk, werkzaam bij het ministerie van O., K. en W. Alle correspondentie betreffende de Stich ting, ook aanvragen om toelating als gast in het Tehuis, gelieve men thans te richten aan het adres van de nieuwe administrateur: Veenendaalkade 610 te 's-Gravenhage (voorlopig alleen telefonisch te bereiken op het min. van O., K. en W. onder nr. 18.50.90 toestel 522). Aan telefonische aanvragen op korte termijn zal in de meeste gevallen niet kunnen worden voldaan. De tarieven zijn iets verhoogd moeten worden. Voor een koffiemaaltijd wordt i.p.v. f 1 thans f 1.50 berekend en voor een middagmaal f 2,50 in| plaats van f 2. Overigens blijven de prijzen voorshands onveranderd, t.w. voor logies f 1 en voor een ontbijt eveneens f 1 ALGEMEEN Commissie archiefexamens. Aan mgr. W. Nolet is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van deze commissie. Voorlopig zal de kennis van de middeleeuwse kerkelijke instellingen worden geëxamineerd door dr. A. J. van de Ven. Bureau Rijkscommissie Vad. Geschiedenis. Tot onderdirecteur is in de plaats van dr. P. H. Winkelman, benoemd tot hoogleraar te Nijmegen, m.i.v. 1 sept. 1957 benoemd dr. F. N. B. Tangelder. Table ronde des archives. Deze internationale bijeenkomst van archiva rissen zal dit jaar op 23 en 24 mei worden gehouden te Zagreb. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. Tot archivist-A, belast met het beheer van het hulpdepot te Schaarsbergen, is benoemd de heer H. G. Wondaal (II). Aan de heer J. L. van der Gouw is m.i.v. 1 juli 1957 eervol ontslag verleend als hoofdarchivist-A. Rijksarchief in Noord-Brabant. Op 7 mei 1957 herdacht de heer B. H. J. M. van Son, archivist-A aan dit archief, het feit, dat hij daaraan 40 jaar was verbonden. Hem werd namens het personeel een blijk van waardering over handigd; van de algemene rijksarchivaris ontving hij een gelukstelegram. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Tot provinciaal inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in Zu;d- Holland is m.i.v. 1 juli 1957 benoemd de heer J. L. van der Gouw (I), hist, docts. Arnhem. Met ingang van 1 jan. 1954 opende de nieuwgeschapen gemeente lijke archiefdienst zijn werkzaamheden; het eerste verslag loopt over de jaren 119 1954 en 1955. Het opent met een beknopt overzicht van de Arnhemse archief dienst sinds de inbewaringneming van het archief tot 1814 door het rijks archiefdepot in 1880 onder jhr. mr. Van Riemsdijk. Na 1905 werd de grens opgeschoven tot 1359; het archief over de jaren 1860-1917 ging tijdens de evacuatie van Arnhem verloren. Na de oorlog besloot het gemeentebestuur de bewaargeving op te zeggen en weer een eigen archivaris aan te stellen; het archief werd naar een daarvoor ingerichte bewaarplaats overgebracht. Ook het archief van het Burgerweeshuis werd overgenomen, evenals dat van de Bank van Lening; retro-acta B.S. en rechterlijke archieven werden in bewaring genomen. In 1955 gaf de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente haar ar chieven 1813-1940 in bewaring; het archief der Lutherse gemeente volgde. Een waardevolle aanwinst was een mikrofilm-copie van het ms„ c. 1000 pa gina's tellend, opgesteld door kolonel Th. A. Boeree over de slag om Arnhem. Gouda. Met ingang van 1 april 1.1. is het gemeentearchief weder geopend op alle werkdagen der week van 9-12 en 2-5 uur, behalve dinsdagmiddag. Haarlem. In het Huis Van Looy aan de Kleine Houtweg kwam op 23 maart 1957 een groot aantal genodigden bijeen om tegenwoordig te zijn bij de opening van de zeer aantrekkelijke tentoonstelling 100 jaar Haarlemse archief dienst 1857-1957, die de geschiedenis van Haarlem op administratief- en topo grafisch terrein belichtte. Nadat de gemeentearchivaris, mej. dr. G. H. Kurtz, het welkomstwoord had gesproken en een korte uiteenzetting had gegeven aangaande het tentoongestelde, gaf de burgemeester van Haarlem in een gees tige speech van zijn grote waardering blijk voor de arbeid van mej. Kurtz en werd haar m.i. een der grootste complimenten, die een archivaris te horen kan krijgen, gemaakt, nl. dat het gemeentearchief dank zij haar leiding een „levend" niet in de zin van dynamisch! archief is geworden. De tentoonstelling zelf had bijzonder aantrekkelijke aspecten. Met enkele documenten zijn grote evenementen in de geschiedenis van Haarlem aange geven, de „regering" belicht, grote mannen, onder wie kunstenaars, herdacht (Frans Hals o.a.). Aan de sociaal-economische geschiedenis is herinnerd door de expositie van verschillende archivalia, betreffende de gilden. Aan de ge schiedenis van het archiefbeheer was de nodige aandacht gegeven door foto s van de archivarissen Enschedé en Gonnet te tonen en de oudste inventarissen bijeen te brengen. (A.J.V.). Leiden. In een daarvoor in orde te brengen schuur achter het archiefge bouw zal een permanente tentoonstelling worden ondergebracht van foto- copieën e.a. stukken betreffende de Pilgrim Fathers, die van 1608 tot 1620 te Leiden hebben vertoefd. Tot commies-A is m.i.v. 1 mei 1.1. benoemd mr. W. Downer (I). Gemeenschappelijk archivariaat Nassau-Brabant. Tot archivaris is m.i.v. 1 april 1.1. benoemd de heer J. S. A. Delahaye (II). Rotterdam. De heer J. van der Eist is m.i.v. 1 jan. 1957 benoemd tot bureelchef. Utrecht. Het verslag over 1955 meldt dat een gebouw, waarop de ge meente optie had en dat geschikt bevonden was om tot archiefgebouw te worden verbouwd, „op zekere dag door de Universitett bleek te zijn gekocht". Voorziening blijft echter dringend nodig, niet alleen wegens toenemend ge brek aan ruimte, „maar allereerst om de nuchtere reden dat de huur van het gebouw nu eenmaal door het Rijk tegen einde 1959 is opgezegd Melding

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 20