107 106 mededeling in een vorige bijeenkomst over het bestaan van zgn. registers van formaliteiten 1811-1837, die beter dan de registers van eigendomsovergangen het hiaat in de kennis van de onroerende gooederen van de invoering der Franse rechterlijke organisatie tot de invoering van het kadaster overbruggen, heeft mr. A. P. van Schilfgaarde hierover een belangrijke nota uitgebracht. De gedachte: overbrenging van de dubbelen van de registers B.S. ïechtstreeks naar de rijksarchieven, en niet meer eerst naar de griffies der arrondissements rechtbanken, ondervindt bezwaren van ruimtegebrek en onvoldoende perso neel, maar de herziening van het B.W. vraagt een principiële beslissing, daar na deze herziening niet gemakkelijk daarin verandering kan worden ge bracht, Inzake de personeelsbezetting werd medegedeeld, dat deze aan de rijksarchieven geleidelijk met een administratief ambtenaar zal worden uit gebreid, waar deze nog niet aanwezig is. -Ten slotte dat t.a.v. niet minder dan zes van de elf depots uitbreiding of verbouwing aanhangig is. Het laat zich aanzien dat de ongunstiger geworden omstandigheden t.a.v. beide punten temporisering mee zullen brengen. Inzake de voortgang der inventarisatie op het A.R.A. kan worden vermeld, dat de ordening en beschrijving van de „Loketkas" gereed kwam; met die van de „Secrete kas" werd een begin gemaakt. De definitieve beschrijving van de losse stukken van het archief van de kamer Zeeland der O.I.C. kwam gereed ondanks de opeenstapeling van ander werk ten behoeve van dit on derdeel. Uitbreiding der personeelbezetting is dan ook ten zeerste gewenst. De inventaris van het archief van de Raad van State 1814-1914 werd vol tooid; evenzo een nieuwe concept-inventaris voor het archief Koloniën 1795-1813. Een voorlopige ordening werd tot stand gebracht in de col- lectie-Le Jeune, bijeengebracht door verschillende leden van een geslacht, dat in de 18e en 19e eeuw belangrijke ambten bij de Posterijen heeft bekleed. Het werk was nodig om de collectie toegankelijk te maken voor de geschiedkun dige dienst der P.T.T. De ordening van de registers van overgang kwam gereed. De bewerking der zegelcollectie werd voortgezet. In ,,de provincie" vroegen, uiteraard, de bestuursarchieven de aandacht.- De bewerking van het archief van de hertogen van Gelderland werd voort gezet; de rijksarchivaris in Zeeland vervolgde de beschrijving van het archief der prefectuur, dat een duidelijke scheiding vertoont met dat van het vooraf gaand college van landdrost en assessoren. -De inventaris van het Staten archief te Groningen kwam tot 1798 gereed; na het Ommelander archief is dit het tweede belangrijke archief dat op grond van het herkomstbeginsel als een organisch geheel tevoorschijn is gebracht uit de verzamelng stukken, af komstig uit allerlei archiefdepots, in de loop der 19e eeuw bij elkaar gebracht, met elkaar vermengd en daarna chronologisch gerangschikt. Tenslotte is door de rijksarchivaris en zijn voorgangers een vrij gekunstelde inventaris opge bouwd, die naar' hij hoopt als wegwijzer zijn bruikbaarheid zal hebben. Al vorens daarna de gewestelijke besturen 1798-1814 onderhanden te nemen, besloot collega Formsma eerst de inventarisatie van de Hoofdmannenkamer voort te zetten, omdat de bevoegdheden van laatstgenoemd college, voorzover zij zich uitstrekten op administratief terrein, in 1798 op de gewestelijke be sturen zijn overgegaan. De plannen voor de definitieve voltooiing van de inventaris van het provinciaal bestuur van Limburg 1815-1861 zijn gewijzigd, omdat ook het archief 1862-1914 naart het rijksarchief is overgebracht; beide delen kunnen nu in één inventaris worden beschreven. De bewerking van de voorlopige inventaris van de archieven der Landen van Overmaas werd voortgezet. In Noord-Brabant werd een begin gemaakt met het afmaken van de inventarisatie van het kwartier van Kempenland, over welks archief be langwekkende bijzonderheden worden medegedeeld, evenals over die der andere kwartieren. Van de overige archiefbestanddelen vermelden wij het in behandeling nemen van de archieven der rentmeesters van de domeinen van prins Frederik in Noord-Brabant. Inventaris en regestenlijst van het huisarchief Keppel (rijksarchief in Gelderland) werden persklaar gemaakt; het niet grote, maar zeer interessante archief van de leenkamers van Soelen en de Alden'haagh werd geïnventariseerd. De bewerking van het archief van het huis Hackfoort bracht de aanwezigheid van een klein maar belangrijk gedeelte van het oude archief van de bannerij Baer (en Lathem) en enkele andere aan bet licht. In behandeling werd genomen de verzameling archivalia, aangetroffen in de bibliotheek van het Seminarie te Apeldoorn, o.a. bevattend charters van het Fraterhuis te Zwolle, het verloren gewaande oude schuttersboek van Huissen (1536-1777), een statuten-boekje der O.L.V.-broederschap te Doesburg uit de 15e eeuw, stukken betr. het klooster Hulsbergen. De inventarisatie der markenarchieven werd voltooid, waarmee een zo compleet mogelijke inven tarisatie, met bibliografische verwijzingen naar al of niet in het Gelderse depot berustende markenarchieven, voor studiedoeleinden beschikbaar is gekomen. De behandeling van het familie-archief Huydecoper (Utrecht) werd voort gezet doch kon nog niet worden afgesloten in verband met de mogelijkheid van verdere aanwinsten. Bijna voltooid werd de behandeling van het familie archief Van Citters, waarin ook een Zeeuws gedeelte. In Overijsel werd de beschrijving van het familie-archief Van Ittersum ten einde gebracht en een begin gemaakt met de ordening van ruim 600 charters, door Overijssels Regt en Geschiedenis aan het rijk overgedragen. De chartermeester in Friesland vatte het persklaar maken aan van de uitgave der matrikels van de universiteit te Franeker, de enige in Nederland, waarvan de zodanige uitgave achterwege bleef. Een nieuwe inventarisatie van het archief van het Ka pittel van Sint-Servaas te Maastricht werd opgezet; de inventaris der notariële archieven in Limburg is bijna voor de druk gereed. Uiteraard maken verschillende verslagen melding van de overneming der registers B.S. Gebrek aan ruimte werkte hier en daar (Noord-Brabant, Fries land) remmend. De rijksarchivaris in Noord-Holland maakt belangrijke op merkingen over de behandeling der huwelijksbijlagen, het invoeren van een nummering, die de mogelijkheid laat voor nieuwe invoegingen zonder dat de bestaande steeds weer geheel herzien moet worden, en bepleit codering; voor bijzonderheden moeten wij, evenals t.a.v. de aanwinsten, naar de Verslagen verwijzen. -De indicering, hetzij door eigen personeel, hetzij door tewerk- gestelden, maakte alom voortgang. Vermeld worde nog, dat in het rijks archief in Noord-Holland een fotokamer werd ingericht. Ten slotte nog enkele mededelingen van algemene aard. De A.R.A. wijst er op dat stagnatie in de behandeling van vernietigingszaken meestal voorkomt uit het onvermogen bij de betrokken adminst-ratie om dui delijk te formuleren, wat men ter vernietiging wenst voor te dragen. „Van daar de noodzakelijkheid tot intensievere bemoeiing van de zijde van de ar-

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 14