102 ZEELAND 103 Goeree en Overfakkee. Zij is ontstaan in 1949 en wordt door aankoop en schen kingen aangevuld. De verzameling bestrijkt het gehele eiland. Vianen: De topografische verzameling behoort aan de in 1949 opgerichte Histo rische en Oudheidkundige Vereniging „Het Land van Brederode en omgeving", be rust op het stadhuis en staat onder beheer van de archivaris der vereniging, de heer A. W. H. Baggerman. Aanwinsten worden verkregen door schenking en aan koop. De verzameling bestrijkt Vianen en het omliggend gebied. Voorburg: Sedert 1944 berust er een topografische verzameling ter secretarie onder de secretaris. De meeste aanwinsten worden door schenkingen verkregen. Het ligt in de bedoeling de foto's en prentbriefkaarten te ordenen en onder te brengen in een beeld-archief. Deze verzameling zal dan geregeld worden uitgebreid. Voorschoten: Ter gemeente-secretarie berust een verzameling, die deel uitmaakt van het archief en door de secretaris wordt beheerd. Een andere verzameling is eigendom der Vereniging „Oud-Voorschoten" en wordt bewaard ten huize van de secretaris dier vereniging, de heer A. B. Wesselo; deze is na de oorlog aangelegd. Beide verzamelingen worden regelmatig bijgehouden, hoewel er geen speciale fond sen bestaan. Waddinxveen: Aangelegd is in 1956 een foto-archief der gemeente onder be heer der gemeente-secretarie. De afbeeldingen worden op filmstroken vastgelegd en in besprekingen, o.m. ter beoordeling van het uitbreidingsplan, vertoond. Wassenaar: De verzameling maakt deel uit van de oudheidkamer der gemeente, berust op het raadhuis en wordt door B. en W. beheerd. De grondslag is na de oorlog gelegd. De gemeente stelt fondsen beschikbaar voor aankoop. Zwammerdam: In deze gemeente is een begin gemaakt met het aanleggen van een foto-archief, dat ter secretarie berust. De verzameling „Zelandia Illustrat a", waarvan dr. W. S. Unger conser vator is, maakt deel uit van het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg. Zij is tegen het einde der 18de eeuw ontstaan. In de jaren 19311957 is de uit 4 delen bestaande catalogus van de hand van dr. Unger in druk verschenen. De verzameling wordt door aankoop en schenking aangevuld. Op het Rijksarchief berust een verzameling kaarten, die op de gehele pro vincie betrekking heeft en die door aankoop en schenkingen wordt aangevuld. In 1916 is van de hand van C. de Waard een inventaris hiervan verschenen; 9/10 van de inhoud echter is in mei 1940 verloren gegaan. Breskens: In deze gemeente is een kleine fotoverzameling, die beheerd wordt door de registratuur-ambtenaar en incidenteel wordt aangevuld. Goes: De verzameling maakt hier deel uit van het historisch-folkloristisch mu seum en berust in het Gothische Huis, Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. Zij bestrijkt niet alleen Goes, maar ook de beide Bevelanden, en wordt voornamelijk door schenkingen aangevuld. Middelburg-: Na de ramp van mei 1940 heeft de Gemeentelijke Monumenten commissie een fotoverzameling van de stad aangelegd. Ook de gemeente-secretarie begon een documentatieverzameling. In 1956 zijn beide collecties samengesmolten en onder beheer van de registratuur-ambtenaar gesteld. Sluis: Er is in deze gemeente een na de oorlog gereorganiseerde verzameling in de Oudheidkamer, die onder beheer staat van de heer Ch. J. A. Bukkens en regel matig wordt bijgehouden door aankopen. Vlissingen: Op het archief berust sedert 1870 een topografische verzameling, die regelmatig door aankopen en schenkingen wordt aangevuld. Zierikzee: In het Gemeentemuseum op het raadhuis berust een 25 jaar oude topografische verzameling, die onder beheer staat van de conservator, de heer P. van Beveren. Zij strekt zich uit over Schouwen en Duiveland en wordt regelmatig aangevuld, o.a. met tal van foto's van de overstroming en haar gevolgen. NOORD-BRABANT De Topografische verzameling van de Provincie vormt een onderdeel van de bibliotheek van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hertogenbosch en staat onder beheer van de bibliothecaris. De grondslag voor deze verzameling is in 1837 gelegd. Zij wordt door aankoop uit een daartoe bestemd fonds aangevuld. Het R ij ks a r c h i ef bezit een belangrijke verzameling kaarten. Berg-en op Zoom: De topografische verzameling berust ten dele op het archief, ten dele in het gemeentemuseum. Beide verzamelingen staan onder beheer van de archivaris en dateren van 1921. Zij worden door aankoop en schenkingen aangevuld. Boxtel: In deze gemeente is een verzameling prentbriefkaarten, sedert 1949 bij gehouden door de heemkunde-studiekring en ten huize van een der bestuursleden berustende. Zij wordt door aankoop en schenkingen aangevuld. Breda: De historisch-topografische atlas vormt een onderdeel van de verzame lingen van de Vereniging Stedelijk Museum voor Geschiedenis en Oudheidkunde (conservator F. J. J. Kimmel). Zij is in 1903 ontstaan, wordt door aankopen aan gevuld en omvat de huidige gemeente Breda en de omliggende gemeenten (voor malige baronie van Breda). Ook op het gemeentearchief is een verzameling, die systematisch uitgebreid wordt. Eindhoven: In deze gemeente zijn drie verzamelingen van topografische aard. Een hiervan maakt deel uit van het gemeentearchief op het raadhuis; een is op het gemeentelijk Bureau van voorlichting en publiciteit onder de secretaris feveneens op het raadhuis), en de derde in het Oudheidkundig Streekmuseum „Kempenland" in het v.m. Waaggebouw. De verzamelingen zijn in 1937 ontstaan op grond van een basiscollectie en worden systematisch uitgebreid, de laatste alleen door schenkingen. Geertruidenberg: In deze gemeente zijn twee topografische verzamelingen, één in het archief en één in de stedelijke Oudheidkamer. Zij dagtekenen van 1947 en worden door aankoop en schenkingen uitgebreid. Grave: Op het raadhuis berust een verzameling foto's en prentbriefkaarten, die door aankoop en schenking wordt aangevuld. Helmond: De topografische verzameling maakt hier deel Uit van het museum in het kasteel-raadhuis en staat onder de museum-commissie. Zij dagtekent van 1923 en wordt uitsluitend door schenkingen aangevuld. 's-Hertogenbosch: De topografische verzameling berust op het gemeentearchief en dateert van 1843. Zij wordt, vooral na 1945, bijgehouden door aankoop en schenkingen. Hilvarenbeek. De topografische verzameling maakt hier deel uit van de Oud heidkundige Kamer in het gemeentehuis en staat onder beheer van de Leer H. A T T Ruhe. Zij wordt door aankoop en schenkingen aangevuld. Klundert: Als het streekarchief in N.W.-Brabant tot stand komt, ligt het in de bedoeling een topografische verzameling van die streek aan te leggen. Oosterhout: In deze gemeente is een kleine verzameling1 in het archief. Rijsbergen: Ook in deze gemeente is een kleine verzameling in het gemeente archief en ter secretarie, die beide door de archivaris beheerd worden en beide ouder zijn dan 1945. Door aankoop wordt de collectie uitgebreid. Steenbergen: In deze gemeente is sedert 1935 een topografische verzameling in het gemeentearchief die zich uitstrekt over Steenbergen, Dinteloord en Halsteren. Zij wordt door aankoop en schenkingen uitgebreid. Tilburg: De topografische atlas berust op het gemeentearchief in het paleis raadhuis, die vooral uitbreiding gekregen heeft na 1936, toen het archief daarin gevestigd werd. Alleen de fotocollectie, behalve de verzameling Lambert G. de Wijs, berust op het Bureau voor statistiek en voorlichting der gemeente. Waalwijk: Na de oorlog is de grondslag gelegd voor een verzameling op het gemeentearchief, die door aankoop en schenkingen aangevuld wordt. Zevenbergen: In deze gemeente is een topografische verzameling op het raadhuis, die deels onder de burgemeester en deels onder de archivaris staat en van na de oorlog dagtekent. Zij wordt systematisch bijgehouden. Zundert: Sedert 1952 is er een topografische verzameling op het gemeentearchief, die door aankoop aangevuld wordt. LIMBURG In het Rijksarchief berust een verzameling plattegronden, kaarten, teke ningen en prenten, beschreven door J. M. van de Venne in Verslagen van Rijks

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 12