100 101 uit maakt van het museum, terwijl de andere op het archief berust; beide worden beheerd door de archivaris, die tevens conservator van het museum is. De ver zameling op het archief bevat alleen foto's en prentbriefkaarten. Beide collecties zijn in 1954 ontstaan. Texel: Na de oorlog is de grondslag gelegd voor een verzameling in de Texelse Oudheidkamer, die in 1955 geopend is. Zij staat onder beheer van de stichting Texels Museum; de meeste aanwinsten worden door schenking verkregen. Velsen: Er is een verzameling op het raadhuis, waarvan de secretaris beheerder is. Zij dagtekent van 1919 en wordt geregeld door schenking en aankoop uit een desbetreffende begrotingspost aangevuld. Zaandam: Na de oorlog is een verzameling aangelegd, die op het raadhuis be rust en beheerd wordt door de ambtenaar voor heemkunde. Aanwinsten worden door aankoop en schenking verkregen. In het Zaanlands Museum te Zaandijk is een topografische verzameling over de gehele Zaanstreek. ZUID-HOLLAND Het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" bezit, behalve de molenverzameling (zie p. 95) een monumenten verzameling, die momen teel c. 10.000 foto's, prentbriefkaarten enz. van een groot aantal gemeenten in de provincie omvat, nl. van die gemeenten, die het arbeidsterrein van het Instituut zijn. Het is een „werkarchief', waaruit het materiaal steeds gelicht wordt door de aan het Instituut verbonden ambtenaren ten behoeve van hun werkzaamheden. Deze verzameling is evenals de molencollectie, gegroeid uit een particuliere verzameling van de heer M. van Hoogstraten en is nog gedeeltelijk diens eigendom. Zij dag tekent van 1945 en wordt sedertdien geregeld bijgehouden. Bodegraven: Op het raadhuis berust een verzameling foto's, prentbriefkaarten e.d., die geregeld wordt bijgehouden en onder beheer staat van de secretaris. Boskoop: In deze gemeente is een verzameling prentbriefkaarten, die in 1935 is aangelegd en eigendom is van de heer C. Bulk, Reyerskop 142. Den Briel: In deze gemeente is, behalve een collectie plattegronden, profielen, af beeldingen uit tijdschriften en prentbriefkaarten, die op het archief berust en die vrnl. door schenkingen aangevuld wordt, een platencollectie, indertijd geschonken door Alexander Verhuell, vrnl. betrekking hebbende op de 80-jarige oorlog. Delft: Op het gemeentearchief berust een in de 19de eeuw ontstane verzameling, die door aankoop en schenkingen aangevuld wordt. Dordrecht. De grondslag voor de prentenverzameling in het gemeentearchief werd gelegd op het einde der 19de eeuw. Van het toen aanwezige geeft de in 1899 gepubliceerde Catalogus van mr. dr. J. C. Overvoorde rekenschap. De verzameling is sindsdien uitgebreid. Gorcum: De topografische verzameling maakt deel uit van het museum der Vereniging „Oud-Gorcum", gevestigd in het pand „Dit is in Bethlehem", die in 1913 is ontstaan en aangevuld wordt door aankoop en schenkingen. Zij staat onder beheer van de conservator, de heer H. van Hoogdalem Hzn., en strekt zich uit over de stad en de Arkelse landen. Gouda: De topografische verzameling maakt hier deel uit van het Stedelijk Museum „Het Catharina Gasthuis". Zij dagtekent van 1874 en wordt vrnl. door schenkingen aangevuld. Conservator is de heer J. Schouten. 's-Gravenliage. Op het gemeentearchief berust een topografische verzameling, die Den Haag en omliggende gemeenten bestrijkt. Zij wordt geregeld aangevuld door aankoop en schenkingen. Beschrijving: L. J. van der Haer, Catalogus van de histo- risch-topografische prentenverzameling, I (1942). Topografische schilderijen bevin den zich in het Gemeentemuseum. Hellevoetsluis: In deze gemeente is een kleine verzameling op het gemeentehuis, ontstaan in 1951. Er zijn geen speciale fondsen voor aankoop; zo mogelijk wordt zij echter aangevuld. Hillegom: In 1953 is in deze gemeente een begin gemaakt met het aanleggen van een foto-archief, dat op de gemeentesecretarie berust onder de afdeling Registra tuur. Het wordt vrnl. door eigen opnamen aangevuld. Een uitbreiding met oude prenten e.d. is in voorbereiding. Katwijk: In 1953 is in deze gemeente een afdeling „Beelddocumentatie" opge richt. De verzameling berust ter secretarie en wordt door opdracht aan fotografen bijgehouden, waarvoor op de begroting een post is uitgetrokken. Krimpen a.d. IJsel: In deze gemeente is onlangs een begin gemaakt met de topo grafische documentatie. Zij staat onder beheer van de stichting „Oudheidkamer Krimpen a.d. IJssel". De verzameling wordt momenteel bewaard ten huize van de secretaris der stichting, de heer D. C. H. de Weever, Blijdendijkstraat 10. Leiden: Op het gemeentearchief berust een topografische verzameling die dag tekent uit de 19de eeuw. Zij bestrijkt niet alleen de stad maar ook de omliggende gemeenten, van Hillegom tot Gouda en van Woerden tot de kust. De verzameling wordt door aankoop en schenking uitgebreid. Beschrijving: mr. dr. J. C. Overvoorde, Catalogus van de prentverzameling der gemeente Leiden. I Plaatsbeschrijving (1906), II Omgeving van Leiden (1907). Maassluis: In het gemeentemuseum, tijdelijk in het raadhuis gevestigd, is eèn collectie, die in 1935 begonnen is. De laatste jaren heeft zij geen uitbreiding van betekenis gekregen en dan nog alleen door schenkingen. Zij wordt beheerd door de museumcommissie, waarvan de heer T. Mastenbroek secretaris is. Naaldwijk: De topografische verzameling maakt de.el uit van het gemeente- en streekmuseum over het Westland, in de kapel van het H. Geesthofje; ook op1 het gemeentehuis is een verzameling, die onder de secretaris staat- Het ligt in de be doeling, het beheer op te dragen aan een streekarchivaris. De verzameling is ont staan in 1935. De aanwinsten worden verkregen door aankoop voor het gemeente bestuur en het Historisch Genootschap Oud-Westland en door schenkingen. De ver zameling bestrijkt heel het Westland, met inbegrip van Loosduinen en Rijswijk. Oostvoorne: In deze gemeente is een kleine verzameling op het raadhuis, die onder de burgemeester berust. Geen aanwinsten. Oudewater: In deze gemeente is een kleine verzameling topografica, van de Stichting Het Waaggebouw, die de Waag als oudheidkamer exploiteert. Zij wordt op het raadhuis bewaard en door de secretaris, die tevens voorzitter is van de Stichting, beheerd. Zij wordt door aankoop aangevuld. Ridderkerk: In deze gemeente berust in het gemeentearchief, onder de secre taris, een verzameling foto's en prentbriefkaarten. Zij is in 1953 aangelegd en wordt door schenkingen aangevuld. Roekan je: In deze gemeente is een verzameling prentbriefkaarten, fotocopieën en kaarten, die deel uitmaakt van het archief en door de secretaris wordt beheerd. Zij is in 1952 aangelegd en wordt door schenkingen aangevuld. Rotterdam: Omstreeks 1860 is de topografische en historische atlas ontstaan. Zij wordt bewaard op het gemeentearchief en omvat het grondgebied van de ge meente, dus met inbegrip van de geannexeerde gemeenten, benevens de gemeenten Capellei a. d. IJsel, Spijkenisse, Geervliet, Heenvliet, Rhoon en Poortugaal. Zij wordt geregeld aangevuld door aankoop en schenking van foto's, prenten en tekeningen. Ver der is er een collectie aquarellen van Zuidhollandse boerderijen en inrijhekken, door de architect J. Verheul Dzn. aan het archief gelegateerd. De verzameling bestrijkt ook de voor de uitbreiding van de haven belangrijke gebieden, zoals de Weiplaat en het eiland Rozenburg en natuurlijk ook Hoek-van-Holland. Ook is er een groot aantal Schiedamse topografica, zowel tekeningen als foto's, verzameld in de tijd, dat Schiedam nog geen topografische verzameling bezat. Topografische schilderijen bevinden zich in het Historisch Museum, waar ook een aantal oude prenten en te keningen bewaard wordt. Rijswijk: Sedert 1940 is er een verzameling van de Stichting Oudheidkamer, Museum Rijswijk, die vrnl. door schenkingen, maar ook door aankoop wordt uit gebreid. Schiedam: Voortbouwend op een verzameling kaarten en prenten van oudere da tum is de archivaris in 1951 begonnen met de fotografische documentatie. Sedert 1954 worden ook tekeningen en aquarellen aangekocht. Zie verder onder Rotterdam. Schoonhoven: De topografische verzameling maakt deel uit van het archief en dagtekent van 1924. Zij wordt zoveel mogelijk door aankoop bijgehouden. Verder is er sedert korte tijd een collectie foto's van bijzondere gebeurtenissen en verande ringen in het stadsbeeld, die onder de secretarie berust. Sommelsdijk: De topografische verzameling is eigendom van het Streekmuseum

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 11