98 99 NOORD-HOLLAND beheerd. De laatstgenoemde verzameling, die vrnl. uit foto's en prentbriefkaarten bestaat, dagtekent van 1953; de andere is ouder. Beide worden vrnl. door schen kingen aangevuld. Scherpenzeel: In deze gemeente bestaat sedert 1947 een verzameling, die deel uitmaakt van het Historisch Museum en op het gemeentehuis bewaard wordt onder de secretaris. Zij wordt door schenkingen aangevuld. Warnsveld: Ter gemeentesecretarie berust een verzameling van oude prentbrief kaarten en foto's (ook folklore), gerangschikt in etuis volgens de code Ver. Ned. Gemeenten. Zij wordt door aankoop en schenking aangevuld. Zaltbommel. De verzameling maakt hier deel uit van het Maarten van Rossum- museum. Zij is omstreeks 1905 ontstaan en wordt vrnl. door schenkingen aangevuld. Zij bestrijkt de Bommelerwaard en Heerewaarden. Zutfen; Er is een verzameling in het Stedelijk museum (Oudheidkamer de Graaf schap), die tijdelijk met andere collecties van het museum in het archief is onder gebracht en onder beheer staat van de archivaris-conservatrice van het museum. Zij dagtekent uit het einde van de 19de eeuw en wordt geregeld door aankoop en schenkingen aangevuld. De verzameling bestrijkt Zutfen en de Graafschap; de prent briefkaarten betreffen uitsluitend Zutfen. UTRECHT Op het R ij k s a r c h i e f berust de topografische atlas der provincie, waarvoor in 1829 de grondslag gelegd is. Zij wordt door aankoop en schenking uitgebreid en bestrijkt het gehele grondgebied der provincie, behalve de stad Utrecht. Beschrijving: dr. mr. S. Muller, Catalogus van den hist.-topogr. atlas der provincie Utrecht (1914). Abcoude: In 1953 is de gemeente in het bezit gekomen van kaarten en prenten van Oud-Abcoude uit de nalatenschap van wethouder Grevenstuk. Zij wordt ter secretarie bewaard, doch wordt niet aangevuld. De Bilt: Op de afdeling Archief en Registratuur berust een fotoverzameling, die vóór 25 jaar is aangelegd. De foto's worden verzorgd door de fotografische dienst van de gemeentepolitie, op aanwijzing van de secretaris der gemeente. Harmeien: In deze gemeente is een verzameling foto's en prentbriefkaarten, die onder de gemeentesecretaris berust. Houten: In deze gemeente is sedert 1950 een kleine gemeentelijke verzameling, die behoort tot de oudheidkundige verzameling en door de burgemeester beheerd wordt. Zij wordt door aankoop en schenking aangevuld. Kockengen: In deze gemeente is op het raadhuis een omstreeks 1950 ontstane verzameling, die door het gemeentebestuur beheerd wordt. Loenen: Na de oorlog is hier een kleine verzameling aangelegd door de gemeen tesecretaris, die op het raadhuis bewaard wordt en, wanneer de gelegenheid zich voordoet, wordt aangevuld. Mijdrecht: In 1954 is een begin gemaakt met het aanleggen van een fotoverzame ling ter secretarie. Rhenen: In het Streekmuseum is een verzameling prentbriefkaarten. Utrecht: In het gemeentearchief berust een topografische atlas, die onstaan is op het eind der 17de eeuw. Zij wordt geregeld door aankoop en schenkingen aan gevuld. Catalogus door mr. S. Muller Fzn. (1878). Woudenberg: In deze gemeente is een kleine verzameling, die onder de hoede staat van de in oprichting zijnde stichting „Oud-Woudenberg" en die op h.et ge meentehuis bewaard wordt. Zij is in 1954 aangelegd en wordt door schenkingen en aankoop uitgebreid. IJsselstein: Er worden in deze gemeente pogingen in het werk gesteld tot het opzetten van een topografische verzameling te komen. Zij zal deel uitmaken van de Oudheidkamer „Kasteel IJsselstein", die onder beheer staat van de burgemeester. Zeist: In het gemeentehuis berust een topografische verzameling, die onder be heer staat van de secretaris. Hoewel de grondslag vroeger is gelegd, wordt de ver zameling sedert 1954 regelmatig bijgehouden door aankoop en schenking. Er is sedert 1951 nauwe samenwerking met de „Van de Poll-stichting", die zich de be vordering en verbreiding van de kennis van de geschiedenis van Zeist ten doel stelt en ook een eigen verzameling heeft. Op het R ij k s a r c h i e f berust de Provinciale Atlas. Zij bestrijkt heel het grond gebied der provincie, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de gemeenten, die geen eigen verzamelingen bezitten. Aalsmeer: Na de oorlog is een verzameling van foto's, prentbriefkaarten en plattegronden aangelegd, die ter gemeentesecretarie bewaard wordt en beheerd wordt door de secretaris. Zij wordt door aankoop en schenking aangevuld. Alkmaar: De kaarten- en prentverzameling behoort tot het Stedelijk Museum en wordt beheerd door de archivaris, die tevens aan het hoofd staat van het mu seum. Zij dagtekent van 1875. Door aankoop en schenkingen wordt de verzameling aangevuld. Zij bestrijkt niet alleen het gebied van de stad maar ook dat van de omliggende gemeenten. Amsterdam: Er zijn drie verzamelingen. De belangrijkste is die ten gemeente- archieve, waarvoor in 1878 de grondslag is gelegd. De collectie wordt systematisch bijgehouden en aangevuld door aankoop, opdrachten en schenkingen. Een tweede verzameling berust in Amsterdams Historisch Museum de Waag. Zij omvat geen foto s en prentbriefkaarten. Een derde verzameling berust in het Rijksmuseum onder het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap. Deze collectie heeft evenmin foto's en prentbriefkaarten. Beemster: In deze gemeente is sedert 1937 een kleine topografische verzameling in het „Betje Wolffhuis" onder auspiciën van het Historisch Genootschap J. Azn Leeghwater. Zij omvat vrnl. foto's en prentbriefkaarten en moet het vooral van schenkingen hebben. Beverwijk: De verzameling maakt deel uit van de Kennemer Oudheidkamer. Zij is in 1930 ontstaan en bestrijkt midden-Kennemerland. Conservator is ir. K. L. Moens te Bloemendaal. Bloemendaal: Er is een verzameling in het gemeentehuis te Overveen, thans onder beheer van mej. A. M. G. Nierhoff, waarvoor de grondslag in 1916 gelegd is. Aanvankelijk omvatte zij alleen foto's, later ook prenten en prentbriefkaarten. Er is een post op de gemeentebegroting, waaruit de kosten van uitbreiding der ver zameling worden bestreden. Egmond-aan-zeeEr is een verzameling, die een onderdeel vormt van het His torisch Museum. Dit heeft nog geen eigen onderdak; de verzameling berust thans nog op de zolder van het raadhuis. Zij is na de oorlog ontstaan. Haarlem: De verzameling op het gemeentearchief dagtekent van 1867. Zij strekt zich uit over de stad en haar omstreken; alleen de Haarlemse collectie wordt ge regeld aangevuld. Ook de Vereniging Haerlem bezit een topografische verzameling die op het gemeentearchief bewaard wordt. Zij bevat meest duplicaten van de ge meentelijke verzameling; alleen de collectie prentbriefkaarten en foto's is uitge breider. Haarlemmermeer: In 1952 is een verzameling aangelegd, die op de secretarie berust en door schenking en aankoop uit een daartoe bestemde begrotingspost wordt aangevuld. Heemstede: Op het raadhuis onder de chef van het archief berust een in 1926 aangelegde verzameling, die geregeld door aankoop uit een daartoe op de begroting gebrachte post wordt aangevuld. Hilversum: In deze gemeente is een topografische verzameling, die een onder deel uitmaakt van het Museum voor het Gooi en Omstreken en in 1934 is opgezet. De aanwinsten bestaan vrnl. uit schenkingen. Hoorn: De topografische verzameling maakt deel uit van het Westfries Museum. Een deel der tekeningen, de foto's en prentbriefkaarten worden in het gemeente archief ten stadhuize bewaard. De verzameling wordt door aankoop en schenkingen uitgebreid; zij bestrijkt Hoorn en, minder volledig, Westfriesland. Bij de dienst van gemeentewerken bestaat een collectie foto's van recente veranderingen in het stadsbeeld. Monnikendam: In deze gemeente is men in 1954 begonnen met het aanleggen van een verzameling foto's en prentbriefkaarten. De gemeente laat de foto's maken- nu en dan wordt er ook wel aangekocht. Purmerend: In deze gemeente zijn twee verzamelingen, waarvan de ene deel

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 10