BERICHTEN 78 ALGEMEEN Mikrofilnien van kranten. Op de rijksbegroting voor 1957 is een bedrag uitgetrokken voor de mikrofilming van de courantenverzameling der Kon. Bi bliotheek, die veel wordt geraadpleegd, waartegen het houthoudend papier niet bestand is. Aangezien de K. B. de enige instelling is die op grote schaal cou ranten verzamelt, is het dringend nodig hier maatregelen te nemen. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN De Brabantse gemeente- en streekarchivarissen hebben een kring gevormd, waar onder leiding van de provinciale inspecteur mr. Bernsen de gemeenschap pelijke belangen worden behandeld. Inspectie gemeente- en waterschapsarchieven in Friesland. Mr. H. T. Obreen is m.i.v. 1 jan. 1957 van hoofdcommies bevorderd tot referendaris. Streekarchivariaat Brabants Westhoek. De gemeenten Dinteloord, Fijnaart, Klundert en Willemstad hebben deze combinaie gevormd, het vijfde van dien aard in Noord-Brabant. Als archivaris treedt op de heer J. Loeff (II), die sinds enige jaren reeds als zodnaig werkzaam was in drie dier gemeenten. Breda. Tot archivaris is m.i.v. 1 april 1957 benoemd drs. F. A. Brekel- mans (I). s~Gravenhage. De inventaris van het administratief archief 1313-1815 kwam gereed en is ter perse gelegd, bericht het verslag over 1955. Gereed kwam ook de inventaris der rechterlijke archieven van vóór 1811 en van die over de jaren 1811-1838. Verder werden inventarissen vervaardigd van een aantal kleinere archieven. Door tewerkgestelden werden 30 delen notariële protocollen geklapperd; de reeds aanwezige fiches over de periode 1670-1842 werden tot één klapper samengevoegd, gealfabetiseerd volgens hetzelfde systeem als de doopklapper. De Letterkundige Verzameling, die ruim 30 jaar in het archief is bewaard en uitgebreid, werd aan het Ned. Letterkundig Museum en Documentatiecentrum overgedragen. In bewaring werd genomen het archief van het oude mannen-, vrouwen- en weeshuis te Scheveningen, dat o.a. bleek te bevatten een onbekend cartularium van H. Geestmeesters aldaar, bevattende afschriften van oorkonden tussen 1371 en eind 16e eeuw, benevens een kaartboek van de H. Geest. Hoewel het verhaal eentonig dreigt te wor den herhaalt de archivaris de dringende noodzaak van een nieuw archiefdepot: zowel ruimtegebrek als vochtigheid doen zich in steeds sterker mate gevoelen. Groningen. In plaats van mr. G. N. Schutter, die de archiefdienst verliet, trad dra. E. van Dijk o.a. in functie, zoals het verslag over 1955 mededeelt. Er werd een boekbinderij aan het archief verbonden en een boekbinder in dienst genomen. Een begin werd gemaakt met de inventarisatie van het Fraterhuis. De klappering werd voortgezet: bewerkt werden de R.K. staties vóór 1811 en de ondertrouwregisters 1635-1811. In verband met de voort zetting van het proces tussen de stad en de Drentse marktgenoten der Ooster- moerse- en Zuidenveldse venen betr. het Convenant van 1817 werden inlich tingen en afschriften verstrekt aan de rechtskundige adviseur der gemeente. Haarlem. Het verslag over 1955 maakt melding van de ordening van het 79 archief der geannexeerde gemeente Spaarndam en van Commissarissen der Trekvaarten. Geïndiceerd werden de verpondingsregisters 1628 en 1650-1652; met een klapper op de protocollen van een der notarissen werd begonnen. De doopboeken van enige staties, die in bruikleen berusten van het Bissschoppelijk archief, werden op fiches gebracht. Van de doop- en trouwboeken zijn c. 39000 fiches geverifieerd en c. 48000 huwelijken ook op de vrouwsnamen gebracht. De verdwenen straten, stegen, slopjes worden nu op een kaartsysteem gezet. Streekarchivariaat Land van Cuyk. Dit is opgericht door de gemeenten Beers, Boxmeer, Cuyk c.a., Grave, Haps, Mill c.a., Oeffelt. Oploo c.a., Vierlingsbeek en Wanrooy. Een archivaris is opgeroepen. Roermond. Tot archivaris is benoemd m.i.v. 15 jan. 1957 de heer J. G. F. M. G. baron van Hövell tot Westerflier (II), archivist bij het A.R.A. Rotterdam. 4 Dec. 1956 herdacht de heer W. van der Gaag de dag, dat hij 40 jaar aan het archief was verbonden, laatstelijk als chef van de leeszaal. In een bijeenkomst in de tentoonstellingszaal gewaagde de archivaris mr. H. C. Hazewinkel, van de grote hulpvaardigheid en kennis van de heer V. d. G., voor de bezoekers door zijn opmerkelijk geheugen goud waard. Medewerkers aan het archief en relaties daarbuiten hadden een bedrag bijeengebracht waar uit aan de jubilaris enkele geschenken konden worden aangeboden. De wet houder bracht dank en waardering over van het gemeentebestuur. De heer Van der Gaag dankte voor de hartelijke huldiging en de geschenken. M.i.v. 1 jan. 1957 is tot commies in tijdelijke dienst benoemd de heer J. G. B. Nieuwenhuis (II). Rijnbergen. De beschrijving der stukken van het oud-archief (vóór 1811) kwam in 1955 gereed, en met het ineenzetten van de inventaris werd een begin gemaakt. De stukken van rechterlijke aard werden afgezonderd, ten ein de die t.z.t. over te dragen aan het rijksarchief in Noord-Brabant. Met de be schrijving van het nieuw-archief werd voortgegaan. Tilburg. Een nieuwe inventaris kwam gereed van de retroacta van de B. S.; de alfabetische index op de doopboeken 1600-1810 is eindelijk voltooid, aldus het verslag over 1955. Door de erfgenamen van wijlen Lambert G. de Wijs werd geschonken diens verzameling, bestaande uit: een bibliotheek, ar chivalia - w.o. notulenboeken e.a. bescheiden van Tilburgse muziekgezel schappen, sociëteiten en gilden mss. met aantekeningen over de geschie denis van Tilburg, in het bijzonder over de textielindustrie, en een aantal voorwerpen, betrekking hebbende op deze industrie, geschikt voor het in op richting zijnde textielmuseum. Verder de nagelaten papieren van drossaard A. van der Willigen. Zutfen. In het verslag over 1955 meldt de archivaris, dat het nieuwe ar chiefgebouw (zie Ned. Archievenblad 1954/55 p. 45) alle reden tot tevreden heid geeft; de restauratie van de reefter is echter nog zelfs niet begonnen, zodat een archivariskamer nog steeds ontbreekt. Ook nemen de zich onmatig uit breidende museumcollecties te veel voor archivalia bestemde ruimten in beslag. De heer L. J. Abelmann werd m.i.v. 1 okt. 1955 vast aangesteld. De in ventaris der 19e-eeuwse archieven werd uitgebreid, o.a. door overdracht van archivalia door de Dienst van Openbare Werken en van militie- en bevolkings registers. Het in bewaring ontvangen archief van het Burgerweeshuis werd ge ïnventariseerd. Ook van een aantal jongere gedeponeerde archieven werd een inventaris vervaardigd; vrijwel alle een vijftigtal zijn nu gereëd. De defi-

Nederlandsch Archievenblad | 1957 | | pagina 20