BOEKBESPREKING 30 Nr 15, gedateerd Lady Day 1956, brengt onder de misleidende titel: The archives of motoring, een bijdrage van John Shearman over de bronnen voor de geschiedenis van dit natuurkundig en maatschappelijk verschijnsel. De county-archivist F. W. Steer behandelt de verhouding van historici en plaat selijke archiefbewaarplaatsen; belangwekkende beschouwingen over tempera tuur, vochtgehalte, schimmel enz. in kluizen geeft ing. H. T. Tottle onder de titel: Strong-room climate. Dit onderwerp heeft evenals het vorige een punt van bespreking uitgemaakt op de jaarvergadering der Records Association van dec. 1955; artikel en discussie worden aan de belangstelling van onze ambt genoten opgedragen. Ter gelegenheid van deze bijeenkomst was een tentoon stelling van 80 der meest belangrijke archivalia uit countydeposiiories bijeen gebracht; sir Hilary Jenkinson heeft er een zeer doorwerkte catalogus van gemaakt. Bibliothèque de l'Ecole- des chartes CXII (1954) brengt de volgende artikelen die enigermate op ons terrein liggen: Pierre Gasnault, Les actes privés de l'abbaye de Sainf-Martin de Tours du VlIIe au Xlle siècle; Jean Richard, La mention du chancelier dans les actes privés du Xle siècle en Bourgogne; Emma nuel Poule, L'astrolabe médiéval d'après les manuscript de la Bibliothèque Na tionale; verder het vervolg van het artikel van Michel Antoine, Le conseil des dépêches sous le reigne de Louis XV, van belang voor de Franse bestuurs geschiedenis der 18e eeuw. Tot directeur der Ecole des chartes is voor de periode 19541959 benoemd Pierre Marot. Archeion, orgaan van het Algemeen Staatsarchief van Polen XXIV (1955), bevat een aantal artikelen waarover de „Contents of the issue" in fine ons althans een globale informatie geven. Het deel is vrnl. gewijd aan het werk der Poolse archiefdiensten over de laatste tien jaar. Behandeld worden: the development of the network of Polish archives (waarin de mededeling dat hun aantal in het „volkse" Polen zeven maal meer bedraagt dan in het „kapita listische" van vóór de oorlog, en dat nieuwe centrale en provinciale archieven in voorbereiding zijn); „The State archival store and the labours connected with it"; „The archives on the regained territories after the second World War" (Stettin, Danzig, Breslau!); „Former Manor Archives in the People's Poland" (vroeger ontoegankelijk); „Economical archives in the service of Po lish science" (genationaliseerde archieven, alsv.); „The dressing-up of inven tories for the history of the Polish countryside"; „Regional research and the popularisation of archives in the working plans of powiat archives" (powiat provincie); „The scientific publication activities of the archives during the past ten years" (er zijn, behalve dit, in Polen nog twee andere archieftijd- schriften; een publicatie van geschiedbronnen is onlangs begonnen). Verder verslagen over het archiefwezen in de Sovjet-Unie, in Tsjecho-Slowakije en Hongarije, een paar artikelen over archiefproblemen („The „sumarius 2" as a scientific aid in the archives"); „Coipes replace originals at exibitions". Ver der over hun inhoud: „The sources to the incorporation of Pomeriana and to the Thirteen years war (1454—1466), preserved in Polish archives"; „The in Archives kunnen zijn gepubliceerd. Wij hebben het aanbod tot ruilverkeer uiter aard gaarne aanvaard; een volgend onderdeel van dit overzicht zal hierover dus meer brengen. 31 archives of the „Hrabia Renard" mining concern in Sosnowiec" (belangrijk bedrijfsarchief over de jaren 1790—1941); „The sources to the history of the struggles for1 national and social liberation in the 19th and 20th centuries in the former province of Lublin"; „The documents of the Union of Polish Patriots in the USSR"; „The documents of the Office of the Governments Plenipoten tiary for fighting illiteracy in Poland": „The documents of the State Repa triation Office". Ten slotte twee kanselarij-artikelen: The chancery of the townhall of Cracow till he middle of the XVIII century, en: The registers of the Court of Nobility at Tarnow in Galicia (1787—1855). U. De aandacht der archivist en worde gevestigd op: Het jubileumnummer van Overheidsdocumentatie (10e jrg. nr. 9), waarin o.a. artikel van dr. G. W. A. Panhuysen: De S.O.D. vijfentwintig jaar, en artikel van mr. K. Schaap: Orde. Het artikel van mr. M. J. H. de Bruin van Melis- cn Mariekerke: De Hoge Raad van Adel (Jaarboek van het Centraal Bureau voor Genealogie, 1956) Het boek van T. R. Schellenberg, director of archival management at the National Archives der V. S., getiteld: Modern Archives: Principles and Tech niques, waarop wij nader terug komen. P. Scherft, Inven.aris van het archief van de Hoofd- en Leenbank, uitge geven door het gemeentebestuur van Breda, 1954. 250 blz. De hier aangekondigde inventaris is tot stand gekomen dank zij de goede zorgen van het gemeentebestuur van Breda en de grote voortvarendheid van de inmiddels afgetreden archivarissen, de heren mr. G. J. ter Kuile en P. Scherft. Hierbij kon worden voortgebouwd op het werk van mr. J. P. W. A. Smit, de vroegere rijksarchivaris in Noord-Brabant, die op zijn beurt gebruik heeft kun nen maken van de inventariseerarbeid van J. H. Hingman. Mr. Smit voorzag zijn inventaris van, een, helaas, nimmer in druk verschenen inleiding, waarin hij onder meer stelde dat de Hoofd- en Leenbank, zoals men deze instelling uit haar archief kan leren kennen, eigenlijk een samenvoeging zou zijn geweest van het gerecht der leenmannen van het land van Breda met de schepenbank van de stad Breda, voorzover deze schepenbank fungeerde als hoofdgerecht. In 1333 had de hertog van Brabant, die toentertijd de heerlijk heid van Breda in handen had, bepaald, dat de schepenbank van de stad Breda het hoofd zou zijn van alle schepenbanken in het territoir. Naar mijn mening pleit het niet voor deze gedachtengang, dat de schepenen van Breda van ouds her veelal persoonlijk tot de mannen van de heer van Breda behoorden en dus vanzelf al zitting hadden in het gerecht van mannen van de heer. In het prachtwerk „Geschiedenis van Breda"1) heeft mr. F. F. X. Cerutti L Geschiedenis van Breda, de Middeleeuwen (Tilburg 1952), blz. 82—102.

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 19