BERICHTEN 158 ALGEMEEN Rijksarchief school. Op 8 sept. a.s. zullen hieraan, de nieuwe cursussen worden geopend, a) voor wetenschappelijk archief ambtenaar le klasse, waar voor als toelatingseis wordt gesteld het doctoraal examen rechten of letteren en wijsbegeerte of theologie; b) voor wetenschappelijk archiefambtenaar 2e klasse, waarvoor wordt vereist einddiploma H.B.S. 5-j. of gymnasium, met mogelijkheid van dispensatie bij gelijkwaardige algemene ontwikkeling. Voor zover de plaatsruimte toelaat bestaat de mogelijkheid als toehoorder één of meer vakken te volgen. Verzoeken om inschrijving (op uiterlijk 31 aug. 1956) of om nadere in lichting (prospectus) kunnen worden gericht tot de directeur der school (Bleyenburg 7, Den Haag). Archiefwet. Naar wij vernamen is het ontwerp-Archiefwet door de re gering aan de Raad van State gezonden om advies. Mikrofilmering ten dienste der Ned. geschiedenis. Het Archievenblad 1953/54 (p. 87/88) bracht bijzonderheden over de verwerving door de Rijks commissie voor Vad. Geschiedenis van een verzameling mikrofilms, opge nomen in de archieven van Rijsel en Dijon. Uit de verslagen der Commissie over de jaren 1952—1955 noteren wij nog dat ook een mikrofilm is gemaakt van het voor de Ned. geschiedenis belangrijke dagboek van hertog Lodewijk Ernst van Brunswijk, 1772 1780; verkregen werd een verzameling fotokopieën van stukken, betrekking hebbende op het 16e- en 17e-eeuwse Calvinisme, merendeels berustend in het buitenland, bijeengebracht door wijlen prof. Van Schelven, en een belangrijke verzameling alsv. van documenten uit het ar chief van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken tussen 1866 en 1918, dat als oorlogsbuit onder het Foreign Office nog te Londen berust. Uit Stockholm werden mikrofilms ontvangen van de eerste twee delen van het journaal van J. T. Preis, de Zweedse diplomaat die in Den Haag resideerde en daar van 1720 tot 1759 dagelijks of wekelijks aantekende wat er aan be langrijks voorviel. De bovengenoemde collectie uit Rijsel en Dijon werd aan gevuld met films uit Wenen. Al deze verzamelingen zijn in bewaring gegeven aan het Algemeen Rijksarchief, waar het beheer zal plaats vinden volgens de voorschriften der Archiefwet. Inventarissen ervan zijn aanwezig. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. De heer J. L. van der Gouw is, gerekend van 1 jan. 1956, bevorderd tot hoofdarchivist-A. De heer J. G. F. M. G. baron van Hövell tot Westerflier, adjunct-archivist op a.o., :is alvoren benoemd tot archivist in vaste dienst. Rijksarchief in Limburg. De heer C. C. H. Bloemen is bevorderd tot hoofd archivist-A. Tot hoofdarchivist (vac.-Van de Venne) is benoemd de heer M. K. J. Smeets, archivaris der gemeente Roermond. Tot binder-A is in de vacature G. F. A. Kerpen, gepensioneerd, benoemd de heer G. J. Jansen. 159 GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Apeldoorn. Het gemeentebestuur overweegt de aanstelling van een weten schappelijk archiefambtenaar. Breda. Tot schrijver op a. o. is m.i.v. 1 maart 1.1. benoemd de heer J. C. Deelder. Het archief is voortaan ook opengesteld donderdagsavonds van 7.309.30 uur. Buurmalsen- Voor de berging van het oud-archief 1581 1813 werd de beschikking verkregen over een ruime, brandvrije archiefkast. De sortering geschiedde door de provinciale chartermeester. Delft. Het verslag over 1955 herdenkt de verdiensten, die wijlen mevr. A. C, Bogaard-Bosch inzake de fichering voor dit archief heeft gehad. Het nieuwe archiefdepot kwam gereed en „zonder overdrijving kan gezegd worden dat Delft thans de modernste archiefbewaarplaats in de Nederlanden bezit". Zelfs het vermaarde depot te Bergen in Henegouwen moet het tegen het Delftse met zijn air-conditioning en verdere outillage afleggen. Door een wisselend aantal tewerkgestelde hoofdarbeiders werd de fichering met kracht voortgezet. Voor de controle hierop zal een nieuwe ambtenaar wor den aangesteld, daar de hier tot nu toe daarmee belaste adjunct-archivist daardoor niet voldoende aandacht kan schenken aan de inventarisatie van het nieuwe archief. De nieuwe ambtenaar zal ook de werkzaamheden van wijlen mevr. Bogaard voortzetten. Een onderzoek naar de historie van het v.m. Meisjeshuis bracht onbekende stukken aan het licht waaruit kon worden vastgesteld dat Delft in de Middeleeuwen twee H. Geest-gasthuizen heeft gehad. Veel tijd werd besteed aan de annotatie van een kroniek van de Nieuwe Kerk, die zich in het Brits Museum bevindt. De heer C. D. Goudappel (II) is bevorderd tot hoofdarchivist, de heer J. P. Rogier (II) is aangesteld als adjunct-archivist in vaste dienst; de heer L. J. van der Klooster is aangesteld tot tijdelijk schrijver-A. Epe. De archiefbewaarplaats is verbeterd en behalve het geïnventariseerde oud-archief is ook het opnieuw gerangschikte nieuw-archief hierin opgesteld. Hattem. Het gemeentebestuur heeft een plan voorbereid voor de inrichting van een archiefbewaarplaats. Helmond. Tot archivaris is benoemd de heer C. H. A. M. van Bok hoven (II). Renen. De ordening en beschrijving van het nieuw-archief, lopende over de jaren 1851—1925 die van het oud-archief geschiedde ruim 30 jaar ge leden door de heer G. Stadermann is opgedragen aan de heer Ph. J. C. G. van Hinsbergen, oud'-hoofdarchivist bij het rijksarchief in Utrecht. Rossum. De inventarisatie van hét archief dezer gemeente en van het daarmede sinds 1 juli 1955 verenigde Hurwenen is opgedragen aan de heer B. G. A. H. Kruysen. Schiedam. Het verslag over 1955 wijst op het belang van plaatselijke cou ranten als bron van historisch onderzoek naast de archivalia. Voor hun be houd wordt plat bewaren, 2 of 3 delen óp elkaar, bepleit i.p.v. rechtstandig, waardoor de banden doorzakken. Een inventaris werd vervaardigd van het oud-archief der N.V. Distilleerderij v/h. Simon Rijnbende en Zonen, opge richt in 1793, een van de weinige der c. 400 branderijen en 140 distilleerderijen, die Schiedam tijdens de grote bloeiperiode deze industrieën in het laatste kwart

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 18