156 in afdeling I vrnl. stukken betreffende grondbezit en heerlijkheden, in afde ling II stukken betreffende het recht van vervulling van plaatsen in het Oude Mannenhuis te Gouda, eigendom van graven en participatie in de O.I.C, zijn opgenomen? De omschrijving van afdeling III: stukken betreffende de kerkelijke eigen dommen, afkomstig van leden van de in de eerste hoofdafdeling vermelde ge slachten, lijkt mij, juridisch gseproken, minder elegant. De omschrijving van deze afdeling III gaat uit van de kerk, nadat de juridische handeling zich heeft voltrokken, en niet van de persoon, die de handeling heeft bewerk stelligd. Bovendien bevat deze afdeling: A, stukken betreffende het vestigen van missen, en B, stukken betreffende schenking van land aan de kerk van Sluipwijk. Zou het ook niet zo hebben gekund, dat de stukken betreffende schenking van land aan de kerk van Sluipwijk (nrs. 286 en 287) beschreven waren na nr. 264 van afdeling I: Verklaring over de verkoop van de smalen renten in Sluipwijk van een stuk land in de nieuwe Broecwaer, 1395? De om schrijving van afdeling III (nrs.282—285) zou dan meer direct geweest kun nen zijn als: stukken betreffende de vestiging van missen in de kerk van Ravensberg, of: stukken van kerkelijke aard. Deze opmerkingen behoren onder de rubriek nakaarten. Mej. Van Eeghen zal stellig de door mij geopperde mogelijkheden overdacht hebben en ze om steekhoudende redenen terzijde hebben gelegd. A. J. VERSPRILLE W. H. Keikes, Inventaris der archieven van Sneek. 1955. 160 blz. In het kader van het in Friesland opgezette plan tot inventarisatie van de gemeente- en waterschapsarchieven verscheen onlangs van de hand van de her W. H. Keikes de Inventaris der archieven van Sneek. Al vermeldt het titelblad dan ook het jaartal 1955, het boek ging in 1956 de wereld in, juist 500 jaren na de totstandkoming van het stadsrecht van Sneek. Dezelfde auteur publiceerde drie jaren eerder de Inventaris der archieven van Bolswatd. V/at de indeling aangaat verschillen de inventarissen van Bolsward en Sneek slechts in een enkel detail. Ook is er naar gestreefd typo grafisch zoveel mogelijk overeenstemming te bereiken. In beide inventarissen werd met het jaar 1815 het oud-archief afgesloten en loopt het nieuw-archief van 1816 tot de invoering van het registratuur stelsel. Te Sneek vond dit 1 januari 1912 plaats. Het oud-archief omvat 1004 nummers, het nieuw-archief 2454. De resolutie- en notulenboeken van het stadsbestuur vangen in 1580 aan en vormen een aaneengesloten reeks tot 1813. De notulen van de gemeenteraadsvergaderingen beginnen met 1816. Het aantal bescheiden, betrekking hebbende op het aan de resolutieboeken voorafgaande tijdperk, is zo gering in aantal, dat een re- gestenlijst achterwege werd gelaten. Ook na 1580 neemt het aantal losse stukken in het oud-archief slechts een bescheiden plaats in. De inventarissen van de gemeentearchieven van Hindelopen en Bolsward zijn in dit blad reeds besproken.1) Dientengevolge blijft er weinig meer over dan van de vrijwel gelijkvormige en goedbewerkte inventaris der archieven van Sneek met waardering melding te maken. Hier en daar zou misschien 157 nog een rimpeltje zijn glad te strijken. Het geringe aantal en de onbelangrijk heid van deze oneffenheden maken opsomming overbodig. Minder juist is echier de plaatsing van nr. 75 (blz. 20). De registers van aangenomen familie namen, aangelegd ingevolge Keizerlijk decreet d.d. 18 augustus 1811, werden in duplo opgemaakt door' de maire als ambtenaar van de burgerlijke stand. Dit deel had een plaats behoren te krijgen op blz. 147. Blijkens een mededeling aan het slot kunnen binnen afzienbare tijd de in ventarissen van de archieven der gemeenten Haskerland, Wymbritseradeel, Dantumadeel en Dokkum worden tegemoet gezien. A. PATHUIS W ij ontvingen: Inventaire des Archives des Tribunaux Criminels du Département de Iq Dyle et de la Cour d'Assises du Brabant, 1794>1832, bewerkt door madelle L. Van Meerbeeck, adjunct-conservator aan het Algemeen Rijksarchief van België, die in de inleiding de ontwikkeling der rechterlijke organisatie van België tussen de tweede Franse verovering tot het begin der Belgische onaf hankelijkheid beschrijft. Daarna volgt, in 7 hoofdstukken, de beschrijving van de criminele tribunalen c.a. en van het Hof van Assises in Brabant. Inventaire des Archives de la Familie Van der Nootbewerkt door madelle E. Lejour, adjunct-conservator aan dezelfde instelling. De inventaris dezer archieven, tussen 1902 en 1913 door diverse aankopen door het Algemeen Rijksarchief van België verworven, voorzien van een uitvoerige inleiding en lijst der bezittingen naar families en gemeenten en een dito table onomasti- que", vertoont de gebruikelijke indeling in papiers personels" en „actes rela- tifs aux biens' van dit Zuidnederlandse geslacht c.a. van de 13e tot de 19e eeuw. De volgende archiefinventarissen zijn verschenen: J. G. B. Nieuwenhuis, Archief der gemeente Giessendam, 1955 (getypt). H. B. M. Essink, Baardwijkse archieven, 1955 (getypt). Inventaris van de archieven van de Staten van Overijssel, 2 dln. (getypt). (Over welke jaren? Red.). Inventarissen van oude archiefstukken betr. West-Indië in het bezit van de N.V. C. P. I. M. te Emmastad (Curagao), 1956 (getypt). M. D. Lammerts en J. L. van der Gouw. Voorlopige inventaris van het oud archief der gemeente Wassenaar, 1956. (getypt). G. J. ter Kuile en D. Wijnbeek. Archieven der familie Van Ittersum. Deze zijn aanwezig in de bibliotheek van het Algemeen Rijksarchief. Verder kun nen nog worden vermeld: G. Stadermann, Inventaris van het archief der Maatschappij De Wilhelmina- polder, 18091950 (getypt, Rijksarchief in Zeeland). Vier inventarissen van de hand van dr. M. P. van Buytenen en dr. mr. H. T. Obreen, van de waterschappen, samengesmolten tot het Waterschap Westergo's IJsselmeerdijken (Bolsward, 1956), die nader zullen worden besproken. D Ned. Archievenblad resp. 1941/43 p. 77, 1953/54 p. 36.

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 17