121 BERICHTEN 120 verschillende territoriale oorkondenboeken voorkomen, zonder dat die oor kondenboeken daardoor aan de onderzoeker de waarborg bieden, dat hij geen essentiële stukken mist. En dat is geld, tijd en papier verspillen. Hoeveel oor konden uit dit vierde deel komen immers niet bij Van den Bergh voor? Nu is het geen weelde de onbetrouwbare teksten van het Oorkondenboek van Holland en Zeeland te laten fatsoeneren door de bekwame handen van dr. Ketner; van dit oorkondenboek staat echter een tweede druk op stapel. We hebben echter nu eenmaal dit systeem van territoriale oorkondenboeken en kunnen er niet meer van afstappen. Ondanks deze petitio principii, blijkt dit vierde deel bij nader inzien toch een „Fundgrube" niet alleen voor de veronderstelde biografen van Jan van Nassau, maar ook en vooral voor historici van diverse richtingen en interes sen. Een dergelijk boek moet gebruikt worden. Uw recensent, vrnl. geïnteres seerd in de economische geschiedenis, heeft schriften vol geschreven n.a.v. diverse oorkonden over pacht en domaniale instellingen, hij heeft kennis ge nomen van een indrukwekkende reeks gegevens over waterstaat en ontginning, het risico van kerkelijk kleingrondbezit ook in de 13e eeuw is hem herhaal- delijk gebleken. Rechtshistorici zullen van de andere kant bijzonder geïnteres seerd zijn in de vele renunciatieformules in de oorkonden i.v.m. de infiltratie van het Romeinse recht. Herhaaldelijk wordt er immers afstand gedaan van alle beneficia en exceptiones van het civiele en kanonieke recht, soms met nog veel preciezer termen, zoals bijv. in nr. 2443. De kerkhistorici zullen veel fiches kunnen vol schrijven over de kapittels en de kloosters. De eerste zien we voortdurend met de elect in strijd, aanvankelijk over de erfenis van bisschop Hendrik van Vianden, later richten zij zich direct tegen het wan beheer in het Sticht; de „lugubres voces ecclesie Trajectensis" van nr. 2411, die de paus eindelijk tot ingrijpen nopen, zullen wel vooral aan de kanunniken toebehoord hebben (zie ook nr. 2363). Ook over minder belangrijke kwesties wordt een uitvoerig aantal stukken gewisseld, bijv. het patronaatsrecht van de kerk van Jutfaas. Bij de kloosters is er het geval van het klooster Bethlehem, dat over wilde gaan van de Augustijnerorde naar het Duitse Huis, waarvan het op het laatse ogenblik nog weerhouden kon worden. Er schijnen zich bij deze zaak heftige tafrelen te hebben afgespeeld, want vijftig mannen moeten op vier achtereenvolgende zondagen boete doen, slechts gekleed in hemd en broek als de burgers van Oalais (nr. 2280). Een uitvoerig register zal deze diverse onderzoekers onschatbare diensten bewijzen. Aan dr. Ketner hebben wij een oorkondenboek te danken, waarvan het register nu eindelijk eens volledig en betrouwbaar is. Men heeft er anders wel enige tijd voor nodig, voor men met de pen in de hand, dit werk heeft doorgewerkt. Dr. Ketner, die de veel grootser taak van de uitgave tot een goed einde heeft gebracht, kan daarvoor aanspraak maken op de dank van alle Nederlandse historici. H. P. H. JANSEN ALGEMEEN De Stage technique international d'archives. Zoals uit het ons toegezonden prospectus van deze leergang blijkt is hierin enige verandering gekomen. Daar de stage van vijf maanden met name voor buitenlanders en bursarissen moei lijkheden opleverde, is nu bepaald dat beide „ronden" die van november en december, voor de buitenlanders bestemd, en die van januari-maart, voor deze en voor de leerlingen, die de Ecole des Chartes hebben afgelopen tegelijk zullen worden afgewerkt en dat de stage begin januari 1957 zal aan vangen. Des morgens zullen de voordrachten, aan beiden gemeen, worden gegeven, des namiddags die speciaal voor de buitenlandse deelnemers zijn bestemd. Na afloop van de stage zullen de buitenlanders desgewenst praktisch verder kunnen werken, hetzij in de Archives nationales, hetzij in de depar tementale archieven. De Direction des Relations Culturelles au Ministère des Affaires Etran- gères de France stelt een aantal beurzen beschikbaar voor buitenlandse ge leerden en studenten. Zij moeten uiterlijk in juni bij de ambassade van Frankrijk in hun land worden aangevraagd; ook moeten zij de directie der Archives de France, 60 rue des Francs-Bourgeois, Paris 3e, van hun voor nemen in kennis stellen. Bij het begin der stage moet een inschrijvingsrecht van frs. 3000 worden voldaan. Indien jonger dan 30 jaar, kunnen de deel nemers onderdak verkrijgen in de Cit'é Universitaire, 19 boulevard Jourdan, Paris 14e, ,,en spécifiant s'il existe une fondation de leur pays". RIJKSARCHIEVEN Rijksarchief in Utrecht. Dr. L. S. Meihuizen, chartermeester 1 aan dit archief, is m.i.v. 1 mei 1.1. benoemd tot directeur van het Historisch-Agrono- misch Instituut te Groningen. Rijksarchief in Limburg. Bij K.B. van 1 febr. 1956 is bepaald dat de pro vinciale archieven van Limburg tot 1914 zullen worden overgebracht naar dit depot. Die van 1814 1861 werden daar reeds voorlopig bewaard. Aan de heer J. M. van de V e n n e, hoofdarchivist-A aan dit archief, is wegens het bereiken van de leeftijdsgrens m.i.v. 1 maart 1956 eervol ontslag verleend. Op 29 febr. nam hij na het voleindigen van een 48-jarige diensttijd afscheid van het rijksarchief, althans als ambtenaar. De rijksarchivaris dr. G. W. A. Panhuysen memoreerde in een uitvoerige toespraak het uitzonderlijke in zijn lange loopbaan en in het bijzonder zijn buitengewone verdiensten, zowel t.a.v. de voorlichting van ontelbare bezoekers der leeszaal als van de zeer omvangrijke en tijdrovende arbeid aan de inventarisatie van de archieven der Landen van Overmaze. Deze inventaris van ruim 8000 nrs. mag met recht het levenswerk van de heer Van de Venne worden genoemd. De minister van O., K. en W. heeft hem de gelegenheid gegeven in de komende twee jaar deze inventariseringsarbeid te mogen voltooien. Dr. P. deed zijn toespraak vergezeld gaan van de aanbieding namens allen, werkzaam aan het rijksarchief, van een boekwerk.

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 15