38 39 zijn de kortste; zij mogen ruimer worden genomen. Wanneer een archief bv. door buitengewone omstandigheden niet meer compleet is zal het nodig zijn. alvorens tot vernietiging over te gaan, te onderzoeken in hoeverre de voor vernietiging in aanmerking komende stukken als aanvulling of vervanging van het geschonden of van het verloren gegane gedeelte kunnen dienen. Voor verdere bijzonderheden zie men de beschikking. Bewaring van archieven in kluiskasien. Dat deze funest is en afkeuring verdient heeft iedere inspecteur bij herhaling kunnen constateren. Met in stemming citeren wij dan ook de klacht, geuit in het verslag over 1954 van de archivaris der Ned. Herv. Kerk, dat het kerkarchief van Zevenbergen „staat te verstikken in mooie, maar potdichte kluiskasten"; dringend was ver zocht gaten in de kasten aan te brengen en veel te luchten. Conclusies der Tweede .Table ronde des Archives" te Namen. In het Ned. Archievenblad 1954/55, blz. 132-133, werden de conclusies gepubliceerd, waartoe de tweede „Table Ronde des Archives" te Namen op 27 april 1.1. gekomen zou zijn. De tekst van conclusie B, afgedrukt op blz. 133, wijkt echter op een essentieel punt, al is het slechts door één woord af van de tekst der con clusie, zoals deze op de „Table Ronde" te Namen werd aanvaard, en zoals deze dan ook is opgenomen in de officiële tekst der „Conclusions" en op blz. 21 van de notulen, welke aan de deelnemers der „Table Ronde" zijn toe gezonden. Volgens deze officiële tekst luidt de conclusie B als volgt: B. Les directions d'archives doivent être obligatoirement consultées lors de l'établissement de tout service normalisé du courrier et de tout cadre ou plan de classement des papiers de bureaux. L'expérience prouve que tout clas- sement qui ne tiendrait pas effectivement1) compte des avis des archivistes en'ce domaine et plus que tout autre en matière de classification décimale ne sert pas l'intérêt de 1'administration elle-même et rend nécessaire par la suite de plus grandes dépenses en personnel et en crédits". In deze conclusie spreekt de „Table Ronde" dus de wens uit, dat met het advies van de „directions d'archives" in de betreffende aangelegenheid ernstig en werkelijk („effectivement") rekening gehouden wordt, echter zonder dat zij aan deze adviezen een strikt bindend („strictement") karakter wil geven. G. PANHUYSEN GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amersfoort. Het gemeentebestuur is voornemens, naar wij met bijzondere instemming vernemen, een archivaris aan te stellen. Giessendam. De inventarisatie van het archief der gemeente is door de heer J. G. B. Nieuwenhuis voltooid. Gouda. In verband met restauratiewerkzaamheden zal het archiefgebouw voorlopig voor het publiek gesloten zijn. Haarlem. Het verslag over 1954 vermeldt, dat de ontworpen uitbreiding van het depot met een verdieping die daglicht zal hebben naar 1956 is verschoven, zodat aanvaarding van de reeds eerder in bruikleen aange boden archieven van de Diakonie der Ned. Herv. Gemeente en van de R Dus niet, zoals in de aan de redactie toegezonden tekst stond: „strict e- men t" (spatiëring van mij, P.). Sociëteit „Trouw moet Blijken vooralsnog niet kon plaats vinden. De ordening van het archief der geannexeerde gemeente Schoten, die door om standigheden o.a. wonderlijke toepassing van het dossierstelsel, dat bovendien nog voor zekere tijd teruggewerkt was 2Yi jaar in beslag heeft genomen, kwam gereed. Ook de inventaris van de administratieve archieven van Haarlem in de Franse tijd werd voltooid. Een kaartsysteem van de bestaande straatnamen met de verklaring van betekenis en oorsprong dezer namen werd opgezet. Meer en meer wordt de hulp van de archivaris inge roepen voor rondleidingen door de stad langs historische gebouwen. Door het Algemeen Rijksarchief werden overgedragen de stukken betreffende de boedel en het hofje van Wouterus van Oorschot, behorende tot het archief der Weeskamer. Hellevoetsluis. Met de ordening en beschrijving van het archief der ge meente is belast de heer G. B. Nieuwenhuis. Leiderdorp. De ordening en beschrijving van het archief der gemeente is opgedragen aan de heren M. D. Lammerts en J. L. van der Gouw. Gemeenschappelijk-archivariaat Nassau-Brabant. De gemeenten Steenbergen, Zevenbergen, Zundert en Rijsbergen hebben m.i.v. 1 jan. 1956 gezamenlijk dit archivariaat ingesteld, waarmede belast is drs. F. A. Brekelmans (1), met zetel Zevenbergen. Nieuw-Vossemeer. In het watersnoodverslag (Ned. Archievenblad 1953/54, pag. 31-32) werd verzuimd mede te delen, dat ook dit archief schade heeft geleden. De inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in Noord- Brabant bericht hierover: De gemeente bezit een archiefbewaarplaats op de begane grond. Bij de overstroming is het water tot aan het sleutelgat van de branddeur gerezen. Gelukkigj1) werd, wegens het geringe volume van het depot, het merendeel der archivalia op een kamertje op de eerste verdieping bewaard. De stukken zijn gedroogd en de uiteengevallen registers zijn opnieuw ingebonden door de firma Samson te Alphen aan de Rijn. De conditie van de getroffen stukken is redelijk goed te noemen. Streekarchivariaat kring Oosterhout. De gemeenten Geertruidenberg, Gilze en Rijen, Oosterhout, Raamsdonk, Terheyden en Teteringen hebben een ge meenschappelijk archivariaat ingesteld, met zetel Oosterhout. Tilburg. Blijkens het verslag over 1954 werd de indicering van enkele notariële protocollen uit de 18e eeuw en van het oudste doopboek der R.K. parochie St-Dyonisius over de jaren 1618 en 1619 voortgezet. De ordening der voogdij- en boedelrekeningen alsmede de nieuwe inventarisatie van het archief der gemeente over de jaren 18111907 vond regelmatig voortgang. Zieriksee. Op de gemeentebegroting voor 1956 is een bedrag van f 16000 uitgetrokken voor het bouwen van een archiefruimte. Het plan is de v.m. lakenhal, waarvan de historische waarde gering is, tot een veilige archiefbe waarplaats te verbouwen (de huidige bewaarplaats laat alles te wensen over), in aansluiting aan de archiefruimte van de afd. registratuur. Zoetermeer-Zegwaart. De ordening en beschrijving van het nieuwe archief is door de heren M. D. Lammerts en L. van der Gouw voltooid. De inven taris zal in de loop van dit jaar verschijnen. Waterschappen Westland, Graaf Hendrikpolder en Heensche Polder. Tot archivaris is m.i.v. 1 April 1955 benoemd drs. F. A. Brekelmans (I).

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 25