28 KRONIEK Wanneer aan de archivaris op grond van de voorgaande overweging de inspectie der lopende archieven ener bestuursinstelling is opgedragen, kan hij dus namens het bestuur daarvan toezien of de lopende archieven inder daad in goede en geordende staat worden bewaard; hij kan erop toezien dat de archiefbescheiden, welke hun actuele waarde voor de administratie ver loren hebben, inderdaad tijdig naar de archiefbewaarplaats worden overge dragen; hij kan van advies dienen bij het samenstellen van lijsten van archief bescheiden, welke voor vernietiging in aanmerking komen; hij kan tenslotte de beheerders der lopende archieven bij hun arbeid van advies dienen op grond van de ervaringen, welke hij als beheerder der oudere overgedragen archieven heeft opgedaan. 8. Op grond van de voorafgaande beschouwingen menen wij tot de volgende conclusies te moeten komen: I. De vraag, welk stelsel voor de ordening van het lopend (dynamisch) archief van een bepaalde bestuursinstelling het meest geëigend en doelmatig is om een goede administratie en snelle afdoening der lopende zaken mogelijk te maken, behoort te worden beantwoord door degenen, die door het bestuur der instelling met het beheer van dit lopend archief zijn belast en die de administratie voeren; zij zijn voor de keuze van een stelsel ten volle verant woordelijk te achten en moeten tevens geacht worden op grond van hun ervaringen daartoe het meest bevoegd te zijn. II. Bij de keuze van een stelsel van ordening voor het lopend archief ener bepaalde bestuursinstelling behoort echter tevens het advies gevraagd te worden van de archivaris, die het naar een archiefbewaarplaats overge bracht oud-archief dezer instelling beheert en het tegenwoordig lopend archief dezer instelling later onder zijn beheer zal krijgen; met dit advies dient ernstig rekening te worden gehouden. III. Het is gewenst dat de archivaris, die het overgedragen oud-archief ener bestuursinstelling beheert, namens het bestuur dier instelling toezicht houdt op de toestand van het lopend archief dezer bestuursinstelling, zolang dit nog onder de administratie berust. G, PANHUYSEN Corrigenda. In de laatste afl. van de vorige jaargang zijn enige betreurens waardige misvattingen ingeslopen, Op p. 131, laatste r. v.o., leze men i.p.v. rijksarchief: rijkstarief; de voorlaatste regel van p. 136 worde na candidaten gelezen: voor het diploma B II 22 candidaten, waarvan 14 werkzaam bij ge meenten, 8 bij ministeries. Voor correctie op p. 133 sub B r. 4. zie hierna p. 38. In de Inhoudsopgave worde in r, 5 v.o. mr. A. P. van Schilfgaarde vervangen door: mr. A. Haga. Verzoek van de redacteur. Nu t.a.v. de spelling de laatste en definitieve beslissing gevallen is, verzoekt de redacteur, ten einde overbodige correctie der mss. te voorkomen, de medewerkers dringend hiermede rekening te willen houden. Uiteraard zal de voorkeur" der auteurs worden geëerbiedigd. 29 AMERIKAANSE ARCHIEFUITGAVEN VAN DE LAATSTE TIJD Weer zijn, sedert ruim anderhalf jaar geleden1) verslag werd gedaan over Amerikaanse archiefuitgaven, vele dergelijke geschriften aan de redactie toe gezonden. Belangwekkend als steeds is weer het Annual report on the National Archives and records service. Het beslaat het fiscale jaar van 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953. De General Services Administration had negen Federal Record Centres en twee Depositories in beheer, die samen niet minder dan 1.881.000 kubieke voeten archieven bevatten. Hoewel verreweg het grootste deel van de meeste archieven die worden overgebracht naar de bewaarplaatsen, wordt vernietigd of door micro-foto's vervangen blijft de aanwas toch groot. Alle staatsarchie ven samen worden geschat op 25.2 miljoen k.v. In het licht van deze enorme getallen is het begrijpelijk, dat vooralsnog de vernietiging meer op de voorgrond staat dan de wetenschappelijke beschrijving. Toch vordert de voor lopige inventarisatie aanzienlijk. Slechts 8 van de archieven in de bewaar plaatsen was nog geheel onbewerkt. Het verslag deelt mede, dat de administratie over het algemeen 29 van haar archieven wil bewaren, wat echter nog zeven gebouwen, zo groot als dat van de National Archives te Washington, zou vragen. Dat is zelfs voor Amerika te erg; dus zal op den duur nog meer vernietigd moeten worden. Wat in het bijzonder de National Archives betreft, daar komt doorgaans de voortgezette vernietiging ongeveer overeen met de aangroei. Dit centrale depot bevat thans 788.ICO k.v. Er werden 100.700 inlichtingen verschaft, waarvoor 372.900 stukken werden gebruikt. Verschillende tamelijk oude archieven, enkele teruggaande tot de 18e eeuw, werden ontvangen. De permanent tentoongestelde Declaration of Independence werd dagelijks door zeer velen bezocht, eens zelfs op één dag door 3400 per sonen. Talrijke goedbezochte exposities werden in de tentoonstellingszaal ge houden en aan vele buiten het gebouw werd meegewerkt. Er zijn thans 4600 rollen foto-copieën van archivalia, terwijl 550.000 bladen benevens 800 plattegronden werden gelamineerd. De leeszaal van de Franklin D. Roosevelt Library kreeg 328 bezoekers, weer veel minder dan het vorige jaar; het bijbehorende museum echter 210.000. Van de Preliminary Inventories verschenen van 1953 tot 1955 zeventien deeltjes. De beschreven, doorgaans zeer recente, archieven gaan niet verder terug dan tot 1826. De inventarissen, als men deze lijsten zo noemen mag, zijn zeer ongelijk van omvang, n.l, tussen de 188 en 6 bladzijden. Van de Special Lists zag nr. 13 het licht, een lijst van de Carthographic records of the bureau of Indian Affairs. Hier vindt men vele 19e-eeuwse kaarten vermeld. Verder verscheen van de National Archives Accessions, de aanwinstenlijsten, in Juni 1954 nr. 51. Het begint met een interessant artikel van Carl L. Lokke over The Continental Congress Papers, Their History 1789 1952, zulks n.a.v. het feit, dat zoals bekend in 1952 het grootste deel dezer papieren van de Library of Congress naar de National Archives werd overgebracht. Daarna volgen de 1) Zie Ned. Archievenblad 1953/54. bl. 8081.

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 20