27 26 archieven, zorg heeft te dragen en belang heeft te stellen in alle archieven, welke onder zijn beheer gesteld worden, dat zijn zorg en belangstelling niet alléén naar de oudste en oudere archieven in zijn bewaarplaats moeten uit gaan, maar evenzeer naar de moderne archieven, d.w.z. de archieven uit de 19e en 20e eeuw, welke onder zijn beheer gesteld werden, of in de geest van de nieuwe Archiefwet onder zijn beheer gesteld zullen worden. Wanneer hij deze taak op een juiste wijze vervult, zal hij bij zijn ambts werk dus met de meest verscheiden stelsels van archiefordening in aanraking komen. Dit kunnen dus bijv. zijn, naast de stelsels toegepast in de archieven, daterende van vóór de Franse revolutie, het dossierstelsel uit de Franse tijd, het chronologische indicateurstelsel, het agenda-stelsel, rubrieken-stelsels en registratuurstelsels. De archivaris zal uit hoofde van zijn ambtsplicht deze systemen van ordening en de toepassing van deze systemen op de archieven, welke onder zijn beheer staan, vanzelfsprekend grondig moeten bestuderen; zowel om in deze archieven de weg te leren kennen en de deskundige weg wijzer te kunnen zijn voor de onderzoekers, die van deze archieven gebruik wensen te maken, als om tot de inventarisatie van deze archieven volgens de oorspronkelijke ordening, zoals onze Handleiding dit eist, in staat te zijn. Daar de archivaris dus een grondige kennis zal verkrijgen van de meest verscheiden systemen van archiefordening, zal hij zich een waardevol oordeel kunnen vormen over de verdiensten en de gebreken dezer verschillende systemen en over de toepassing daarvan op de onderdelen van de archieven. Hij zal een kennis en ervaring opdoen, waarmee hij degene, die het lopend archief der desbetreffende bestuursinstellingen beheert, ongetwijfeld van groot nut kan zijn. Daarom is het. ook naar onze mening, volkomen redelijk, dat bij de overweging van de invoering van enig stelsel voor de ordening van het lopend archief ener bestuursinstelling het advies van de betrokken archi varis-beheerder van het overgedragen oud-archief dezer instelling wordt ingewonnen. Het is redelijk, dat met dit advies ernstig rekening gehouden en dat het zoveel mogelijk gevolgd wordt. Waar het enigzins mogelijk is, zou, naar onze mening, het inwinnen van dit advies verplicht voorgeschreven dienen te worden. De uiteindelijke beslissing over het invoeren van een bepaald systeem van ordening behoort echter te blijven bij de beheerder der lopende archieven en de administrateurs der betrokken bestuursinstelling. 6. Waneer in bepaalde gevallen één en dezelfde persoon belast is zowel met de ordening en het beheer van het lopend archief, als met het beheer van het naar de archiefbewaarplaats overgebracht archief, worden vanzelf sprekend in hem ook de rechten en plichten, welke aan deze beide functies in de hiervoor omschreven zin verbonden zijn, verenigd. Zodra het naar de archiefbewaarplaats overgebracht deel van het archief echter een omvang van voldoende betekenis gekregen heeft, is een splitsing van beide gewenst. Reeds lang geleden heeft men de grote waarde der oudere archieven voor- het wetenschappelijk onderzoek begrepen; men heeft toen echter tevens ge constateerd, dat deze archieven onder de hoede der administratieve instanties niet voldoende beveiligd waren tegen verwaarlozing en ondergang, tengevolge van het feit dat deze administratieve instanties geen actueel belang meer bij deze oudere archieven hadden of althans meenden te hebben. En juist daar om zijn toen deze oudere archieven in afzonderlijk daartoe bestemde bewaar- plaatsen geborgen en onder deskundige wetenschappelijk gevormde beheerders gesteld, die zich geheel aan hun eigen taak konden geven, d.i. de bewaring, ordening en inventarisering dezer oudere archieven, waardoor zij voor het meest verscheiden wetenschappelijk onderzoek en ook voor het onderzoek ten bate van de eigen administratie toegankelijk worden; een grondige kennis neming van de inhoud dezer archieven, waardoor de beheerder een des kundige gids wordt voor de onderzoeker, die het archief benutten wil;> het bekend maken van de belangrijkste stukken in deze archieven door eigen publicaties. De scheiding der functies van de beheerder van het lopend archief ener instelling en van de archivaris-beheerder van het naar de archiefbewaarplaats overgebracht archief dezer instelling had een ernstige reden, en zij was wel overwogen: zij betekende een grote winst en vooruitgang voor het weten schappelijk leven in ons land en elders. Wij moeten er voor waken, dat wij niet, als een ongewenst gevolg van onze belangstelling voor de moderne archieven der 19e en 20e eeuw, langs een omweg terugkeren tot de onjuiste situatie van vroeger; wij moeten er voor waken, dat wij de scheiding tussen de taak van de beheerder van het lopend archief en die van de archivaris beheerder der naar de archiefbewaarplaats overgebrachte archieven zo zuiver mogelijk en zoveel dit mogelijk is handhaven. 7. Er is naar mijn mening nog een derde taak, welke de archivaris beheerder der overgedragen oude archieven ener bestuursinstelling ten op zichte van de lopende archieven dier instelling kan vervullen. Het is in het belang der instelling zelve, dat het bestuur daarvan zorg draagt voor de archieven dezer instelling en de nodige maatregelen neemt om te bereiken, dat deze archieven in goede en geordende staat bewaard worden. De .ervaring heeft uitgewezen, dat een goede zorg voor de oudere archiefbescheiden, welke voor de administratie der instelling hun actuele betekenis verloren hebben, alleen volledig gewaarborgd is, wanneer deze oudere archiefbescheiden tijdig naar een afzonderlijk daartoe bestemde archief bewaarplaats worden overgedragen en daar onder het beheer van een des kundige achivaris gesteld worden. Tengevolge immers van het feit, dat deze oudere archieven voor de administratie van geen actuele waarde waren of althans geacht werden deze waarde niet te bezitten, tengevolge ook van het feit, dat de administratie begrijpelijkerwijze de historische waarde dezer archief bescheiden niet of niet voldoende besefte en kon beoordelen, zijn deze be scheiden in zeer vele gevallen door de administratie verwaarloosd en daar door ernstig beschadigd en vaak geheel verloren gegaan. Wanneer nu deze oudere archiefbescheiden door het bestuur der instelling in een daartoe bestemde archiefbewaarplaats onder het deskundig beheer van een archivaris geplaatst zijn, dan moet het daarnaast toch nog maatregelen nemen welke waarborgen, dat geen waardevolle archiefbescheiden verloren gaan in de periode, waarin deze nog deel uitmaken van het lopend archief ener instelling en onder de administratie berusten, maar dat deze integendeel ook hier met zorg bewaard worden. Het ligt voor de hand. dat het bestuur der instelling het toezicht, dat het noodzakelijk op de toepassing dezer maat regelen zal moeten houden, uitoefent door de archivaris aan wie het de zorg en het beheer der naar de archiefbewaarplaats overgebrachte archieven, welke blijvend bewaard dienen te worden, heeft opgedragen.

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 19