TEHUIS VOOR ARCHIEFAMBTENAREN EEN ARCHIEFREIS NAAR INDIA, CEYLON EN INDONESIË 92 eveneens doen. De voorzitter acht dit mogelijk, evenwel bij grotere mede werking en veel ruimer geldmiddelen. Mej. Jurriaanse stelt de vraag wat er van de bedrijfsarchivisten aan copie voor het orgaan bij de redacteur binnenkomt. De voorzitter verwijst naar de inhoud van het Archievenblad; er is nimmer iets afgewezen. Daarom dient het bestuur in deze een voorzichtig beleid te voeren. Hij wijst nog eens met klem op de noodzakelijkheid van grotere medewerking. Na deze discussie worden het prae-advies alsmede de conclusies van de voorzitter daarover unaniem aanvaard. Voor de rondvraag heeft de heer Fox schriftelijk enige vragen aan het bestuur gesteld in verband met de benoeming van een inspecteur der gemeente en waterschapsarchieven in de provincie Noord-Brabant, alsmede van een archivaris bij de gemeenten 's-Hertogenbosch en Eindhoven, zonder dat de gelegenheid tot solliciteren was opengesteld, en betreffende het beleid van het bestuur in deze ter voorkoming van dergelijke gevallen. Hij vraagt alsnog de betrokken autoriteiten te wijzen op de grote bezwaren, aan de gevolgde wijze van benoeming verbonden, en zich te bezinnen op maatregelen om deze in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. De voorzitter antwoordt, dat het verzoek van de heer Fox eerst staande de vergadering is ontvangen en zegt toe deze aangelegenheid in een volgende bestuursvergadering te zullen bespreken. Daarna geeft de voorzitter mej. Jurriaanse de gelegenheid van haar reis indrukken uit het Verre Oosten te vertellen (zie hierna p. 93 vlg.). De voorzitter dankt ten slotte mej. Jurriaanse voor haar met grote belang stelling gevolgde voordracht en dr. de Jong voor de keurige voorbereiding dezer vergadering, waarna deze wordt gesloten. Verzoek van de penningmeesteres. Op de laatst gehouden vergadering te Nijmegen hebben 9 leden, die zich wel voor de gezamenlijke koffiemaaltijd hadden opgegeven, daaraan geen deel genomen. De restaurateur heeft echter aan de Vereniging die weliswaar niet gebruikte doch bestelde lunches in reke ning gebracht. Aangezien de kas der Vereniging zich de luxe niet kan ver oorloven royaal ten opzichte van enkele leden te zijn, verzoekt de penning meesteres hen, die zonder afzegging niet aan deze maaltijd hebben deelge nomen, het door hen verschuldigde bedrag van f 2.85 zo spoedig mogelijk te willen doen overschrijven op girorekening no. 487283 t.n.v. de penningmees teres der Vereniging van Archivarissen te 's-Hertogenbosch. Derde verantwoording van ingekomen giften: ontvangen werden nog één gift van f 50 en twee van f 25. Het totaal is hierdoor gestegen tot f 240. De Administrateur, E. A. Kuipers 93 They who yield to their desires Down the stream of craving swim: As we see the spider run In the net himself hath spun. Wise men cut the net and go Free from craving, free from woe. Loose all behind, between, before Cross thou to the other shore. With thy mind on all sides free Dhammapada, 347, 8. In het begin van 1954 ving ik een reis aan die een grote verrijking van mijn leven is geworden en daarom is het prettig er in ons blad het een en ander over te vertellen. Van 1937.1943 heb ik in Engelse staatsdienst het archief van de Neder landse V.O.C. op Ceylon geïnventariseerd. Van de overgebleven documenten van het Centrale Gouvernement, dat in Colombo had gezeteld totdat de Neder landers zich op 15 Februari 1796 aan de Engelsen hadden overgegeven, ver scheen in 1943 mijn beschrijvende inventaris onder de titel: Catalogue of the Archives of the Dutch Central Government of Coastal Ceylon 16401796 (Colombo, Government Press, 1943). Daarmede waren 5000 van de in totaal ongeveer 8000 delen beschreven en in hun organisch verband teruggebracht. Het was een langademig werk geweest, maar er waren interessante dingen te voorschijn gekomen en ik had geluk gehad: onder de door het Engels bestuur in 1860 vrij slordig gebonden delen bevonden er zich twee die bij elkander bleken te behoren: het slagwoord op de laatste pagina van een schijnbaar in compleet deel klopte met het eerste woord op de eerste pagina van een ander deel, dat ook verminkt leek, maar veel later in mijn handen kwam; samenge voegd vormen zij het reisjournaal van Rijckloff van Goens de Jonge, gehouden op zijn tocht rond het eiland Ceylon in 1671, dat vrijwel ongeschonden bewaard is gebleven. Reeds in die dagen rees in mij het verlangen dat journaal uit te geven, maar het was oorlog, voor ons die in het buitenland leefden, lag1 Nederland achter het Duitse ijzeren gordijn; het in veiligheid brengen van dit mooie stuk Com pagnies archief was, toen de Japanners Ceylon naderden, belangrijker dan de bronnen-uitgave van één der delen. In speciale wagons geladen, die werden gehaakt aan de nachttreinen naar het op 2000 m. hoog in de bergen gelegen vacantieoord Nuwara Eliya, werd het archief in een paar dagen tijds uit het kwetsbare Colombo geëvacueerd. Daar staat het tot op den huidigen dag, niet meer in een schuur zoals toen, maar in een voormalig hotel dat tot archief is ingericht. Omgeven door een paradijsachtige tuin vindt een flinke staf Cey- lonees personeel daar zijn dagelijkse taak bij het herstellen van de documenten en het verstrekken van inlichtingen over de geschiedenis van ons koloniaal verleden. Toen de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek mij een subsidie verleende om terug te gaan naar Ceylon en belangrijke docu-

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 3