134 dat 3 Nov. 1955 de nieuwe cursus voornoemd, die ten doel heeft „d'initier aux methodes archivistiques francaise et de familiariser avec les incompara- bles richesses de nos depots voor buitenlandse archivisten, historici en studenten zal worden geopend aan de Archives Nationales te Parijs. Een uitvoerig programma is bij de redactie aanwezig. RIJKSARCHIEVEN Rijksarchief in Gelderland. Na langdurige onderhandelingen is overeen stemming bereikt tussen het Rijk, de provincie Gelderland en de gemeente Arnhem over de bouw van een nieuw rijksarchief te Arnhem. Het oude gebouw, daterend van 1878, is in slechte staat en veel te klein. Bovendien is alleen het depot over, het bureaugebouw is in 1944 verwoest. Gezien de plaats waar het depot thans nog staat, in de te onmiddellijke nabijheid van het nieuwe Provinciehuis en scheef op de rooilijn van de reeds gedeeltelijk herbouwde Rïarkt, was er zowel voor de Provincie als voor de Gemeente veel aan gelegen, dat het oude gebouw geamoveerd en een nieuw gezet zou worden. Zowel de Prov. Staten als de Gemeenteraad hebben reeds besloten ieder een bedrag van f 70.000 beschikbaar te stellen, met welke regeling het ministerie van Financiën zich accoord heeft verklaard. Er zal van rijkswege naar gestreefd worden, dat de stichting van het nieuwe gebouw (dat aan de oostzijde van de Markt, dus niet ver van het bestaande, zijn plaats zal krijgen) binnen een termijn van circa twee jaar zal worden gerealiseerd. Rijksarchief in Zeeland. Na tengevolge van de ramp van Mei 1940 bijna 15 jaar in het depot te hebben gezeten riant overigens in de oude kariunnikenkamers, doch soms door onvoldoende verwarmingsmogelijkheid wat fris - zijn de bureaux eindelijk, na het verdwijnen van de laatste vreem de dienst, waaraan onderdak moest worden verleend, weer in hun oude ver trekken in het vicarishuis ondergebracht. In afwachting van de voorgenomen totstandkoming van een nieuw gebouw zijn in de Balanszaal tijdelijk ruimten geschapen voor chartermeester en binder. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Gouda. In zijn verslag over 1954 dringt de archivaris met nadruk aan op de stichting van een nieuw aan de eisen voldoend archiefgebouw; het Goudse archief is zeer omvangrijk en zal in de komende jaren, als secretarie en diensten steeds meer moderne archieven overdragen, sterk toenemen. Het bestaande gebouw v.m. Gasthuiskapel -kan uiteraard slecht tot een modern depot worden omgebouwd. De inventaris der elf Goudse klooster archieven werd voltooid; de archivaris dringt op het drukken ervan aan. De klappering der doopboeken, vorderde flink; het tijdstip, waarop niet alleen alle in Gouda gesloten huwelijken, maar ook de namen van alle daar gedoopte kinderen zullen zijn geregistreerd, zal niet zo heel lang meer op zich laten wachten. 'srHertogenbosch. De heer H. B. M. Essink, jur. docts, is m.i.v. 1 Jan. 1955 benoemd tot wetenschappelijk assistent aan dit archief. Kampen. Tot commies (archivist) is m.i.v. 15 Aug. 1955 benoemd de heer W. A. Fasel (II), adjunct-archivist aan het Algemeen Rijksarchief. Zijn voorganger, de heer H. Douma (II), is benoemd aan de secretarie der ge meente Nijmegen. 135 Oudewater. Verschenen is de gestencylde inventaris van het weeskamer archief, 1578-1809, van de hand van mej. dr. M. A. C. M. van Hattum. Schiedam. De indicering van de retroacta werd blijkens het verslag over 1954 voltooid t.a.v. de doopboeken der Hervormden, de acta van admissie en de trouwboeken van alle gezindten. Voortgang werd gemaakt met het indiceren der 17e-eeuwse notarisprotocollen en van de couranten. De schrijver L. A. Abma bewerkte in eigen tijd een inventaris van het archief van het R.K. Weeshuis en Armbestuur. Zutfen. Het verslag over 1953 en 1954 maakt melding van de inventa risatie van het niet-onbelangrijke archief der afd. Militaire Zaken, dat uit een verscholen hoek van het stadhuis te voorschijn kwam en archivalia be treffende schutterij, landstorm en nationale militie bleek te bevatten; in aan sluiting daarop werd een definitieve inventaris van het archief der dienst doende schutterij vervaardigd. Een voorlopige inventaris werd samengesteld van het omvangrijke 19e-eeuwse archief der gemeente. Verder werden de archieven van curatoren van het gymnasium er, van de commissie van toe zicht op het M.O. resp. beschreven en voltooid. BUITENLANDSE ARCHIEVEN België. De heer C. Tihon is wegens het bereiken van de leeftijdsgrens afgetreden als Algemeen Rijksarchivaris. Mikrofilmen van Spaanse archivalia. In The American Archivist van Jan. 1955 vinden wij een bericht, dat ook voor Nederlandse onderzoekers van belang is. De Servicio Nacional de Microfilm heeft volledige mikrodiensten ingesteld in de vier voornaamste bewaarplaatsen van archivalia in Spanje: het Archivo de Indias, Sevilla; het Archivo Historico Nacional, Madrid; het Archivo de la Corona de Aragón, Barcelona; het Archivo General de Simancas, Valladolid. Het plan is de copieën te deponeren in een Archivo Central de Microfotografia. PERSONALIA Op 22 April j.l. vond te Groningen in intieme archiefkring de huldiging plaats van de rijksarchivaris dr. W. J. Formsma in verband met het feit, dat hij 25 jaar geleden in archiefdienst was getreden. Eigenlijk had deze feeste lijkheid op 1 April moeten plaats hebben, maar ongesteldheid van de jubilaris had dit belet. Bij de huldiging voerde eerst de chartermeester mr. Noordhoff het woord. Hij deed uitkomen hoe belangrijk de werkzaamheid was geweest, die dr. Formsma achtereenvolgens als inspecteur der gemeente- en watersch.aps- archieven in Overijsel, als chartermeester aan het Rijksarchief in Noord- Brabant en als rijksarchivaris in Groningen bad ontplooid, en maakte voorts melding van diens voornaamste publicaties in de afgelopen 25 jaren. Uit naam van de aanwezigen bood hij de jubilaris naast aller beste wensen een boekengeschenk aan. De gemeente-archivaris dr. Schuitema Meijer memoreerde de bijzonder goede verstandhouding tussen rijks- en gemeente-archief en zeide het een voorrecht te achten zo dikwijls met dr. F. over allerlei archiefaangelegen heden van gedachten te kunnen wisselen.

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 24