84 BERICHTEN ALGEMEEN Opleiding van ar chief ambtenaren. In de Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven over 1953 doet de nieuw-opgetreden Algemeen Rijksarchivaris de volgende belangwekkende mededeling. "Van de aanvang af is het duidelijk geweest, dat deze Archiefschool niet blijvend een aangelegenheid kon zijn van archiefambtenaren, die haar in de vorm van een particuliere onderneming op touw hadden gezet. Aangezien op een verzoek hunnerzijds tot voortzetting van Rijkswege geen beslissing werd verkregen, besloten de initiatiefnemers de cursus met ingang van het studiejaar 1953/54 te staken. Sinds de betreurenswaardige opheffing in 1924 van de aan het Algemeen Rijksarchief verbonden Archiefschool was deze particuliere onderneming de eerste serieuze poging om de verwaarloosde op leiding tot wetenschappelijk archiefambtenaar weer op peil te brengen. Gelet op de gunstige resultaten, die zij heeft afgeworpen, heb ik gemeend op de ingeschreden weg te moeten voortgaan en direct na mijn ambtsaanvaarding voor de volontairs aan het Algemeen Rijksarchief met medewerking van enkele leerkrachten van de opgeheven cursus een nieuwe cursus ingesteld. Het ont breken van een opleidingscentrum beschouw ik als een ernstige tekortkoming en het herstel daarvan op korte termijn in een omgeving, die een traditie heeft hoog te houden, een noodzakelijkheid, geheel losstaande van toekomstige wijzigingen van de Archiefwet en de Hoger-Onderwijswet." De Algemeen Rijksarchivaris stelt zich voor de minister hieromtrent binnen afzienbare tijd nadere voorstellen te doen toekomen. Archiefopleiding en benoembaarheid overheidspersoneel. De minister van Binnenlandse Zaken heeft, overwegende dat door de Studiekring voor Over heidsdocumentatie van het Instituut voor Bestuurswetenschappen archief opleidingen en -examens A en B II worden verzorgd ten behoeve van personeel, belast met werkzaamheden aan de lopende archieven, en dat het voor een doeltreffende behandeling dezer archieven gewenst is deze opleidingen en examens te erkennen en een curatorium te benoemen besloten deze te erkennen voor onderscheidenlijk de lagere en de middelbare archiefambtenaren in rijksdienst en in te stellen een curatorium, genaamd Curatorium Archief opleiding Overheidspersoneel, dat toezicht zal dienen te houden op de inhoud van de opleiding, de wijze van doceren en de organisatie der examens. Tot lid en voorzitter daarvan is benoemd prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, tot leden de heren K. de Boer, burgemeester van Hardinx- veld, jhr. dr. D. P. M. Graswinckel, adviseur bij het rijksarchiefwezen, mr. H. Hardenberg, algemeen rijksarchivaris, mr. H. N. Muller, griffier der Sta ten van Gelderland, mr. Ph. I. E. van Woensel, gemeentesecretaris van Breda, tot secretaris de heer H. T. F. van Wijk, commies A bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Bij besluit van 19 Oct. 1954 heeft de minister van B. Z. besloten dat voor benoembaarheid tot hoofd ener centrale afdeling post- en archiefzaken het bezit van het archiefdiploma B II boven genoemd vereist is. Opleiding toi ar chief assistent. Op verzoek van enkele bedrijfsarchivarissen 85 hebben de heren C. G. C. Bloemen, oud-archivaris der Staatsmijnen, Th. J. Verharen, archivaris der Oranje-Nassaumijnen, en J. W. Ortmans, archivaris van de W. I. M. der Staatsmijnen, een cursus in het leven geroepen tot op leiding van archiefassistent, die 14 Febr. 1.1. is begonnen met 5 leerlingen. De cursus is geheel op de praktijk ingesteld; er zal slechts zoveel theorie worden behandeld als strikt nodig is voor het verwerven van praktische kennis en vaardigheid. Het programma vermeldt de volgende onderwerpen: inleiding tot de archivistiek, registratuurleer (postbehandeling, de wording van het archief), archivistiek, archivistische organisatieleer, archiefbeheer, organisatie van het archiefwezen. De lessen worden op twee avonden per week met een totaal van 80 lesuren uitsluitend mondeling gegeven. Aan het einde van de cursus medio Juli wordt een examen afgenomen, waarvan bij goed gevolg een diploma als archiefassistent wordt afgegeven; het zal plaats vinden onder toezicht van dr. C. Groeneveld, archivaris en hoofd van de documentatiedienst van het Kon./Shell Laboratorium te Amsterdam. Inzameling watersnood Frankrijk. Op initiatief van jhr. dr. D. P. M. Gras winckel is onder de archivisten hier te lande een inzameling gehouden voor de slachtoffers van de watersnood in Frankrijk, reciprocerende de geste van onze Franse collegae in 1953. Een bedrag van f 401,20 is door hem over gemaakt, waarvoor een hartelijke dankbetuiging is ontvangen. .Table ronde des archives"Van 2527 April a.s. zal te Namen de tweede rondetafel-conferentie der archieven worden gehouden, waarvoor evenals voor de eerste zijn uitgenodigd de ,,archivistes ayant dans leur pays une responsabilité particulière en ce qui concerne la conservation des archives". Deelgenomen zal worden door archivisten uit Frankrijk, Duitsland, Engeland, België, Nederland, Spanje, Italië, Zweden en Haïti. Besproken zullen wor den het vernietigingsvraagstuk en de organisatie der „archives en formation", zulks als voorbereiding van het internationale archief congres te Florence in 1956. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Zuid-Holland. Ged. Staten hebben aan mr. H. L. Hommes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven. Met de waarneming is cf. art. 9 van het K. B. van 6 Sept. 1918 de algemeen rijksarchivaris belast. Noord-Brabant. Mr. J. P. W. A. Smit is met ingang van 1 Januari 1955 afgetreden als inspecteur. Als zodanig is mr. H. J. Bernsen (I) benoemd. Amsterdam. B. en W. hebben overeenkomstig het rapport der Commissie ad hoe voor het Gemeente-archief van Juli 1953 aan de raad voorgesteld over te gaan tot de bouw van een vleugel aan het bestaande archiefgebouw aan de Amsteldijk. De afmetingen van dit nieuwe depot zijn zodanig dat. rekening houdend met het opstellen van normale stalen archiefkasten met 5 planken van 2.20 m hoogte, met een looppad van 1 m, over een totale plank ruimte van c. 10,5 km voor het plaatsen van archivalia kan worden beschikt. In het bestaande gebouw zullen enkele verbouwingen dienen plaats te vinden. Ook wordt voorgesteld in verband met het op 1 Sept. 1954 in werking ge-

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 21