70 KRONIEK DE VERSLAGEN OVER HET JAAR 1953 Als Kerstgave ditmaal verschenen de Verslagen omtrent 's Rijks Oude Ar chieven over 1953. Ouder gewoonte delen wij daaruit het voornaamste mede. Het algemeen verslag brengt, behalve o.a. de tekst van de ruilovereenkomst van archivalia met summiere lijsten, een belangwekkende mededeling over een nieuwe opleidingscursus voor archiefambtenaren aan het Algemeen Rijks archief; zij is hierachter (p. 84) in extenso opgenomen. Van algemene aard is ook hetgeen in het verslag van de rijksarchivaris in Zeeland wordt mede gedeeld: op aanvrage door de Inspecteur der Belastingen over bewaring van het archief van de Rijksbetaalmeester, welke functie in 1927 is opgeheven, kon na ingewonnen inlichting van het ministerie van Financiën worden be richt, dat dit archief als waardeloos moest worden beschouwd zodat het zon der bezwaar in zijn geheel kon worden vernietigd. Inzake de voortgang der inventarisatie op het Algemeen Rijksarchief kan worden vermeld dat die van de Kamer Zeeland der O.I.C., het familie-archief Fagel, de losse stukken in het archief van raadpensionaris Gaspar Fagel, het archief Cort van der Linden en de registers van eigendomsovergangen met bijbehorendde stukken in Zuid-Holland werd voortgezet. Bewerkt werden de inventarissen van diverse departementen van algemeen bestuur, van het O.L.V. klooster in Bethlehem te Wateringen 1485-1562, en van de rechter lijke archieven van Gorkum. Aangevat werd de ordening en beschrijving der legatie-archieven en van het archief-Thorbecke. - Het archief van de gra felijkheidsrekenkamer kon worden herenigd met afgedwaalde charters, ten dele afkomstig uit het Museum Meermanno Westreenianum, ten dele van de Inspectie der Domeinen te Alkmaar. Van de klappering der huwelijken in Zuid-Holland 1736-1755 kwamen 5 delen gereed; bovendien Voorburq 1630 -1811 en Poortugaal 1691-1810. Ook in „de provincie" heerste „reges Leben". In Noord-Brabant werd de inventaris der notariële archieven persklaar gemaakt; de beschrijving der retroacta B.S. werd voortgezet tot in de letter H, terwijl de herziening van die in Noord-Holland door het overlijden van de heer Brouwer bleef steken. In Gelderland werd voortgewerkt aan de oude regeringsarchieven en werd de beschrijving der zgn. Münchense charters voltooid, die in druk gegeven is, om hun bijzondere aard in opzet en uitwerking afwijkend van de gewone uit gaven van de archiefdienst. De inventaris van het rechterlijk archief van Doesburg is ongeveer voltooid. In Zeeland werd de inventarisatie der gewes telijke besturen 1799-1810 bijna voltooid, in Limburg de ordening der ar chieven van het Prov. Bestuur 1815-1861 voortgezet, evenals de herziening van de voorlopige inventaris van de archieven der Landen van Overmaas. De rijksarchivaris in Groningen vervolgde de bewerking van het Statenarchief en maakte een begin met de beschrijving van het archief der Hoofdmannen kamer; deze beide archieven moeten tegelijk worden bekeken aangezien zij met elkaar vermengd zijn geraakt. De beschrijving der zegels in het Omme- lander archief werd voltooid. In Utrecht vroegen de huis- en familie-archieven de meeste arbeid; de inventarisatie van het huisarchief van Beverweerd werd voortgezet, die van Loenersloot herzien tengevolge van de verwerving van 71 een vrij grote hoeveelheid daarop betrekking hebbende stukken. De inventaris van het huisarchief van de havezate Eerde bij Ommen werd door de rijks archivaris in Overijsel voltooid. De bewerking van de rechterlijke archieven van Twente werd voortgezet, die van de archieven van de B.S. ter hand genomen. In Friesland kwam de inventaris der doop- en trouwboeken gereed; de fichering werd geregeld voortgezet. Het verslag van de rijksarchivaris in Drente bevat n.a.v. het signaleren van een doop- enz. boek te Gasselte een belangrijke bijdrage tot de geschiede nis van de overneming destijds van de retroacta B.S. In deze provincie is het herhaaldelijk voorgekomen dat de gemeentebesturen in 1812 deze volgens de voorschriften wel hebben overgenomen, maar klaarblijkelijk, toen men be merkte dat men er voor de BS. en de conscriptie niets aan had, deze aan de kerkelijke gemeenten hebben teruggegeven. Dientengevolge zijn verscheidene nog in 1812 aanwezige oude kerkelijke registers verloren geraakt. Mej. dr. A. J. Maris heeft de index op de leenaktenboeken van het Neder- sticht tot 1581 voltooid en is thans bezig aan de bewerking der inleiding. De rijksarchivaris in Utrecht hoopt dat dit voor historici en genealogen belang rijke werk eerlang zal kunnen worden gepubliceerd Voor de overige inventarisatie-bezigheden mogen wij belangstellenden naar de Verslagen zelf verwijzen. T.a.v. de aanwinsten valt allereerst de oogst van de ruil met België te ver melden. Daarvan profiteerden voornamelijk het Algemeen Rijksarchief (o.a. oorkonden van het kapittel van St-Pieter te Utrecht betreffende verkoop van tienden in Zeeland aan graaf Willem III, 1242-1312, register van acten van presentatie van de abt van Egmond, 1510-1526, cartularium Karthuizerkloos- ter bij Delft) en de rijksarchieven in Noord-Brabant (rekeningen van de ontvanger van het kapittel te Bergen op Zoom 1510-1520, 1560-1570, stuk ken behorende tot het archief der Commanderij van de Duitse orde te Gemert het archief, 1270-1794, werd van de rijksarchivaris in Limburg overge nomen -, de archieven der kloosters binnen en buiten Heusden en enige andere (ook enkele van het A.R.A., evenals het archief van het kapittel aldaar), talrijke losse stukken van meer en minder belang, en het archief van het be gijnhof te Breda, dat aan die gemeente in bewaring zal worden gegeven), in Gelderland (rekeningen, behorende tot hertogelijk archief), in Zeeland (car tularium Van Borsele 1387-1467, groot aantal charters uit familie-archief Van Borsele-van Brigdamme 1393-1540, rekeningen der rentmeesters der heren Van Borsele van hun bezittingen in Zeeland 1450-1538 en fragment- archief Karthuizerklooster Sion onder Noordgouwe 1474-1569), in Limburg (archieven van het Souverenie Hof en het Leenhof van het Overkwartier van Gelre te Roermond, 17e en 18e eeuw, groot aantal charters enz. van archie ven van kloosters en kapittels op het grondgebied der huidige provincie). Als tegenprestatie werden aan België afgestaan stukken uit het legatie-archief van de Prins-Bisschop van Luik te Wenen, 17441817, Weense oorkonden, behorende tot het archief der hertogen van Brabant, 1170 1613, archivalia der abdijen Baudeloo en Tongerloo en van diverse kloosters, de archieven van de op Belgisch gebied gelegen commanderijen van Alden Biesen van de Duitse orde 1229—1770 (1337 charters!), en verder stukken van uiteenlopende aard. -Uit het Museum Meermanno Westreenianum verwierven het A.R.A. en het rijksarchief in Utrecht een aantal tot diverse archieven te brengen

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 14