42 43 werd geïnventariseerd; een begin werd gemaakt met de inventarisatie van het oude rechterlijk archief en van de Sociëteit van 's-Gravenhage; die van het hofje van Hogelande werd voortgezet. Groningen. De rechterlijke archieven van vóór 1811 en de notariële ar chieven 1811 1841 zijn nu, blijkens het verslag over 1953, ook formeel aan de gemeente in bewaring gegeven. De storm van 31 Jan. '53 had ook voor het archief gevolgen, niet door watersnood, doch voor het hoog en droog be waarde oudste gedeelte door de wind! Doordat een der raamafsluitingen het begaf kreeg deze vrij spel; de verdieping werd daarom ontruimd. Het gunstige gevolg van een en ander was dat nu een reeds lang gewenste wijziging in de algehele opstelling kon worden doorgevoerd. Kampen. Tot adjunct-commies aan het archief is benoemd de heer H. Douma (II). Klundert. De inventarisatie van het archief is opgedragen aan de heer J. Loeff. Lochem. Op verzoek van de directeur der Technische Diensten werd door de provinciale archiefinspectie advies verstrekt over de inrichting van de v.m. luchtbeschermingskelder onder het gemeentehuis tot archiefbewaar plaats Maastricht. Het verslag over 1953 maakt melding van de ordening o.a. van het archief van het kasteel Neercanne van vóór 1796; van de moderne archieven werden die van het Stedelijk Gymnasium en van de gemeente-ont vanger geïnventariseerd, terwijl een begin werd gemaakt met de ordening van het archief van de Dienst Gemeentewerken 1846 1904). Daar het ge bouw waarin ook de stadsbibliotheek onvoldoende ruimte biedt voor de aangroeiende verzamelingen heeft de Dienst Stadsontwikkeling in overleg met de archivaris plannen voor een nieuw gebouw uitgewerkt. Rotterdam. De archivaris mr. H. C. Hazewinkel werd 1 Sept. 1.1. gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De wethouder voor Personeels zaken, die een brief voorlas van de burgemeester, waarin deze uitdrukking gaf van zijn waardering voor hetgeen mr. H. in zijn ambtsperiode heeft tot stand gebracht, zwaaide namens gemeentebestuur en Commissie van Toezicht lof toe aan de jubilaris, die het archief heeft weten te maken tot een levende instelling, die van groot belang moet worden geacht voor de culturele ont wikkeling van Rotterdam, o.a. door het organiseren van tentoonstellingen. De conservator drs R. A. D. Renting bood namens het personeel gelukwensen en een geschenk aan. Namens de genootschappen De Maze en Roterodamum sprak mr. W. F. Lichtenauer, die ook mr. H.'s werkzaamheid voor het Rot terdams Jaarboekje memoreerde. In zijn dankwoord wees mr. H. er op dat het archief lange tijd is beschouwd geworden als een bijwagen van het gemeen lijk apparaat, als een zonderlinge en dure liefhebberij, doch dat daarin nu gelukkig verandering is gekomen. Noordwijk. De inventarisatie van het oud-archief is opgedragen aan dra. W. E. Smelt, oud-archivaris der gemeente Zutfen. Tilburg. Het verslag over 1953 vermeldt dat ordening en inventarisatie van het oud-archief met kracht werden voortgezet. De protocollen van 2 notarissen werden geklapperd; het kaartsysteem op de schepenregisters (vrij willige rechtspraak) werd aanzienlijk uitgebreid. De index op het doop register van Sint-Dyonisius werd bewerkt over de jaren 1620—1622. Utrecht. Het verslag over 1953 bericht dat de minister van O., K. en W. heeft medegedeeld dat de 31 Dec. 1959 aflopende huur van het bij de ge meente in gebruik zijnde gedeelte van het archiefgebouw niet zal worden verlengd, daar het tekort aan ruimte het nodig maakt dat het rijksarchief de beschikking krijgt over dat deel. De gemeente zal dus een nieuw archief gebouw moeten zoeken of bouwen, aanzienlijk groter dan het huidige. Van de werkzaamheden worde vermeld dat de raadsbesluiten over de periode 1512—1577 nu geklapperd zijn; voor de periode 1402—1512 moet deze arbeid echter door vertrek van de met dit moeizame werk belaste ambtenaar voor- lope blijven rusten. Van de aanwinsten worde genoemd een cartularium van het convent van Sint-Cecilia uit het einde der 15e eeuw, verworven uit de ruil met België, en van een zestal in het archief van het Bethlehemconvent behorende charters. Wageningen. Tot gemeente-archivaris is benoemd de heer H. L. Dries- sen, oud-hoofdarchivist A (II) aan het Rijksarchief in Gelderland, die iedere Zaterdag zitting houdt. Zutfen. Het nieuwe depot, Rozengracht 3, is gereed gekomen en begin September betrokken. Het bureau blijft voorlopig nog in' het oude gebouw gevestigd. Tot adjunct-commies is benoemd de heer L. J. Abelmann (II). KERKELIJKE ARCHIEVEN Ned. Herv. Kerk. Het jaarverslag van de archivaris over 1953 bevat be langrijke mededelingen over de gevolgen van de watersnood voor de archie ven van diverse gemeenten (zie Ned. Archievenblad 1953/54 p. 60 vlg.). De arbeid aan de archiefgids der Ned. Hervormde Kerk Gelderland werd intensief voortgezet. Geïnventariseerd werden de archieven der classis Dor drecht (bureau), Goes (G. Stadermann) en Maastricht; deze laatste moest echter geheel worden omgewerkt, wilde hij „ook m.aar enigszins aan vak kundige eisen voldoen". Behalve van een aantal kleinere gemeenten door de hand van pastores loei werden'" de archieven geïnventariseerd van Schiedam (Kerkeraad, Diakonie, Kerkvoogdij, door drs A. van der Poest Clement) en Haarlem (Kerkvoogdij, met uitvoerige regestenlijst, door drs C. van de Haar, onder toezcht van mej. dr. Kurtz). BEDRIJFSARCHIEVEN Nederlandsche Bank. De heer A. M. van de Waal was 1 Oct. 1.1. 40 jaar aan deze instelling verbonden. In 1919 ontwierp hij een reorganisatie van archief en bibliotheek, welk plan in 1920 werd uitgevoerd. Tevens maakte hij een begin met de stichting van een financieel-economisch „archief" en een munt- en bankbiljettenverzameling. Wij hopen dat ook het oud-archief van deze onderneming eenmaal door deskundige hand zal worden bewerkt. BUITENLANDSE3ARCHIEVEN België. Kanunnik dr. Floris Prins, oud-archivaris van Antwerpen, is over leden in de ouderdom van 72 jaar. Behalve enkele inventarisatie-arbeid schreef hij veel boeken over de geschiedenis der Scheldestad. Als archivaris van Oudenaarde is opgetreden mej. Vandevelde, leerling van prof. Ganshof. Het moge haar gegeven zijn de wonderlijke inventarisatie van dit belangrijke stadsarchief door een meer moderne te vervangen.

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 25