40 Aan ontvangsten wordt geraamd f16200, als v.j. (opbrengst 1953: f 22100), nl. rijksarchieven f 12000, archieven van gemeenten, waterschappen ene. f 3000, Bureau Rijkscommissie Vad. Geschiedenis f 1200. Voorts wordt voorgesteld het subsidie voor het Ned. Economisch-Historisch Archief tengevolge van de sterk gestegen kosten van f 4200 te brengen op f 6000. Overbrenging registers Burgerlijke Stand 1843—1882 naar de rijksarchief bewaarplaatsen. Verschenen is het K.B. van 17 Aug. 1954 nr 11 waarbij wordt bepaald dat de registers B.S. met de daarin gehechte stukken, de daarbij behorende jaarlijkse en tienjaarlijkse alfabetische tafels tot 31 Dec. 1882 van de griffies der arrondissementsrechtbanken worden overgebracht naar de rijksarchiefbewaarplaatsen in de hoofdplaatsen der provinciën waarin de gemeenten, waarop de registers en tafels betrekking hebben, gelegen .zijn; t.a.v. de provincie Zuid-Holland geschiedt zulks naar het Algemeen Rijksarchief. De overbrenging vindt plaats in gemeen overleg tussen betrokken griffier en rijksarchivaris met dien verstande, dat zij moer plaats vinden binnen vijf jaren na totstandkoming van dit besluit; in geval van gebrek aan ruimte zal door de zorgen van de minister van O., K. en W. hierin zo spoedig mogelijk worden voorzien en is deze bevoegd de termijn te wijzigen. Van de overgebrachte registers en tafels wordt een inventaris ia duplo opgemaakt, die van een verklaring aangaande de overbrenging wordt voorzien; één exemplaar wordt bewaard ter griffie van de arrondissements rechtbank, het andere in gemelde rijksarchiefbewaarplaats. Art. 4 bepaalt dat de registers en tafels door de rijksarchivaris in geen geval naar elders mogen worden uitgeleend. In een uitzending van de Regeringsvoorlichtingsdienst sprak de Algemeen Rijksarchivaris 18 Aug. 1.1. over: De internationale betekenis van het Algemeen Rijksarchief Congres Studiekring voor Overheidsdocumentatie. Op het medio October gehouden jaarlijks congres van de S.O.D., vanwege de Vereniging bijgewoond door de vice-voorzitter dr S. Hart, bepleitte de voorzitter, de heer H. Vluq. de wenselijkheid van het instellen van een soort curatorium voor de ambte naarsexamen, waarvan ook de minister van Binnenlandse Zaken zich een voorstander heeft betoond. Als voorzitter werd voorgesteld prof. dr. G. A. van Poelje, voorzitter van het Instituut voor Bestuurswetenschappen. De heer Vlug verklaarde tot zijn opluchting te hebben vernomen dat het ontwerp tot wijziging der Archiefwet gereed was. Dr. C. Groeneveld, archivaris en hoofd der centrale documentatie van het Kon./Shell Laboratorium, hield een verhandeling over classificatiemethoden1). Collega dr. A. R. M. Mommers werd herkozen als bestuurslid. Wij ontvingen van de hand van dr G. een verhandeling „Over de grondslagen van de classificatietheorie", als overdruk uit Bibliotheekleven jg. 39 verschenen als uitgave der Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen, sectie voor speciale bibliotheken. 41 GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amsterdam. Het verslag over 1953 maakt melding van een belangrijke uit breiding van de indiceringsarbeid der doop- enz. registers, waaraan zowel bij de dienst als bij het publiek grote behoefte bestaat. Thans is door een tient.l te werk gestelde hoofdarbeiders een aanvang gemaakt met het indiceren der ondertrouwregisters over de periode 1751.1851. Niet alleen de persoons namen, maar ook de herkomstplaatsen van beide partijen worden geïndiceerd, waardoor het grondmateriaal kan worden geleverd voor de demografie dei- Amsterdamse bevolking tussen 1578 en 1811. Voor ruim 1 millioen herkomst plaatsen zal aldus het materiaal bijeen worden gebracht. Ook met de voorziening in een andere reeds lang gevoelde behoefte kon een aanvang worden gemaakt, n.l. klappering der notariële protocollen. Vooral aan de indicering van zaken is hierbij behoefte. Dat is een subjectieve arbeid, waarvoor wetenschappelijke werkers moesten worden gezocht; deze werden ge vonden in een 16-tal werkstudenten, in de eerste plaats historici. Begonnen is met de periode 1701 1710; er zijn 4 rubrieken der ingevulde kaarten: zaken, aardrijkskundige namen, beroepen, topografie. Ruim 20000 kaarten werden geschreven. De mikrofilming met het doel, een schaduwarchief te vormen, werd voort gezet. -Van de aanwinsten worde genoemd het archief der firma Temminck en Van Twist, dat belangrijke gegevens bevat voor het verloop van het contact met Indië in de jaren der Bataafse Republiek. Apeldoorn. Het gemeentebestuur overweegt, naar het inspectieverslag van Gelderland over 1953 meldt, een wetenschappelijk archief ambtenaar aan fe stellen, aan wie de inventarisatie van het archief ware op te dragen. Dit dateert hoofdzakelijk van na 1813; hetgeen daaraan voorafgaat tot de 17e eeuw is echter niet zonder belang. Breda. T'ot archivaris (vac.-Scherft) is m.i.v. 1 Nov. 1954 benoemd drs C. Th. Lohmann 1tijd. archivaris der gemeente Oosterhout enz. Buren. De gemeente verwierf door bemiddeling van het Kon. Huisarchief en de rijksarchivaris in Gelderland een verzameling archiefstukken, die reeds meer dan 100 jaar geleden in particuliere handen was geraakt. Hieronder een reeks oorspronkelijke confirmatiebrieven van de rechten van Buren uit de 17e en 18e eeuw, alsmede een groot aantal andere voor de geschiedenis van het stadje belangrijke bescheiden. Epe. De inventarisatie van het uit de 18e eeuw daterende oud-archief dezer gemeente, dat tal van bouwstoffen bevat voor de geschiedenis der dorpen Epe, Oene en Vaassen, is opgedragen aan dr. J. W. Verburgt, oud-archivaris der gemeente Leiden. 'a-Gravenhage. Het verslag over 1953 bericht dat de definitieve inventari satie van het administratief archief 1313 1815 zo goed als gereed kwam; de inventaris werd voor de druk gereed gemaakt. In het A.R.A konden een aantal stukken worden opgespoord, die tot het oud-archief der gemeente behoren: daarentegen werden in dit depot een aantal charters aangetroffen, behorende tot het archief van het Geestelijk Kantoor van Holland, dat in het A.R.A. berust. Een ruil dezer stukken is in voorbereiding. De verzameling platte gronden en prenten, vanouds behoord hebbende tot het archief van de Haagse magistraat, kon aan de hand van oude gegevens worden gereconstrueerd. Het archief van de Oostmadepolder, 1796—1840, in bewaring ontvangen,

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 24