38 BERICHTEN volle bijdrage tot de kennis van de Noordnederlandse munten en rekenmunten omstreeks 1300. Het blijkt o.m., dat de Gelderse landen in 1294/1295 twee stelsels van rekenmunten kenden. Het latere O verkwartier alsmede de Lobith- se tol rekenden in marken van 12 sol. a 12 den De noordelijke gebieden van het graafschap kenden, evenals de overige Noordelijke Nederlanden, het pondenstelsel. In deze toelichting van 174 blz. is de Schr. niet altijd even duidelijk. Dat bv. het aan Brabant te betalen bedrag in eerste instantie moeilijk anders dan als losprijs moet worden beschouwd, staat nergens uiteengezet; termen als „souverein en .monarchistisch zijn voor de Middeleeuwen ongebruikelijke begrippen (blz. 3 en 13). Op blz. 7, regel 9, wordt abusievelijk over de keizer in plaats van de Duitse koning gesproken; immers er was toen geen keizer. 1302 op blz. 10 is wel een drukfout voor 1304. De tekst van de rekening is goed en overzichtelijk uitgegeven (106 blz.). Alleen staan er soms hoofdletters, waar men deze niet zou verwachten, zoals bv. Wustinge (blz. 48), Grute (blz. 48 en 53), Capitulo, Capellanorum (blz. 64), Sterlingorum (blz. 91); vermoedelijk dient ook op blz. 2 en 3 stela en stelam de Niersen getransscribeerd te worden, indien hier de middeleeuwse „stalen" bedoeld worden. F. KETNER Wij ontvingen: Afl. 1 van Numaga, tijdschrift, gewijd aan heden en verleden van Nijmegen en omgeving, uitgaande van de, herleefde, Nijmeegse vereniging van die naam. Na een inleiding van prof. Rogier volgen o.a. een bijdrage over Romeins Nijmegen door dr. H. J. H. van Buchem en instructieve beschouwingen over een „Onbekend Nijmeegs stadsgezicht" van de hand van collega dr J. A. B. M. de Jong n.a.v. een recente verwerving van een fraaie aquarel van Daniel Marot de jonge van het Marktplein. Afl. 1/2 van jrg. 95 (1954) van „De Navorscher" (Van Gorcum 6 Comp. N.V., Assen, ab. prijs f 7.50), waarin aantrekkelijk geïllustreerde artikelen over de kwartieren Star Lichtenvoort en over de v.m. buitenplaats Patijnen- burg en haar bewoners (o.a. de raadpensionaris Van Slingelandt)Verder enige genealogische en aanverwante bijdragen (Muurling, Martens, erfgenamen van Clara van Sparwoude). De Inventaice des archives des families De Knyff de Gontroeul et de la Roche, bewerkt door Marie-Rose Thielemans Deze archieven werden in 1952 aan het Staatsarchief te Bergen (Hen.) geschonken door graaf d'Hendecourt, in wiens bezit beide waren gekomen. De familie De Knyff is van Gelderse oorsprong, maar het hier behandelde archief is afkomstig van de tak de Gontroeul; voor ons land heeft de uitvoerig bewerkte inventaris dus geen bijzonder belang, waarom wij met dit kort bericht mogen volstaan. 39 ALGEMEEN Rijksbegroting voor 1955. Voor de afd. Archiefwezen is uitgetrokken f 902870 (v.j. f 798838), waarvan f 81300 (v.j. f 73519) voor de Rijks commissie voor Vaderlandse Geschiedenis. De Memorie van Toelichting brengt de volgende bijzonderheden: Art. 395. De in 1954 ter hand genomen noodzakelijke herstelling van aan de Rijksarchiefdienst overgedragen archieven dient in 1955 te worden voort gezet; in verband hiermede is rekening gehouden met de handhaving van de tewerkstelling van drie binders C. Art. 396. De verhoging van de post huisvestingskosten wordt veroorzaakt doordat voor brandstoffen, electriciteit enz. f 3500 meer en voor. schoon houden gebouwen en huishoudelijk hulppersoneel ruim f 2300 meer nodig blijkt te zijn. Voor bureaukosten is meer geraamd, omdat gebleken is, dat voor porti, telefoon, telegraaf, vrachten, voor 1953 te weinig was geraamd, in het bijzonder door de kosten welke de vrachten hebben veroorzaakt. Voor bindwerk is met het oog op het herstel van aan de Rijksarchiefdienst over gedragen archieven een extra bedrag van f .3800 uitgetrokken, terwijl, voor zover herstel niet mogelijk is, microfilms gemaakt zullen worden, hetgeen een verhoging van de post fotobehoeften met f 2400 met zich brengt. Art. 398. Gerekend is op vernieuwing en aanvulling van de meubilering en stoffering van het Algemeen Rijksarchief, van de leeszaal in het Rijksarchief in Noord-Holland en van de archivariskamer in het Rijksarchief te Groningen, alsmede op de aanschaffing van archiefrekken voor het depót van het Rijks archief in Limburg en enige schrijfmachines. Wat de post technische instal laties en materieel betreft zijn gelden uitgetrokken voor een nieuwe afdruk- kast, een snijapparaat, een pietpersje en een bedrijfsstofzuiger voor het Alge meen Rijksarchief, voor een snijmachine en ladenkastjes voor het Rijksarchief in Noord-Holland, en voor een snijmachine voor het Rijksarchief in Utrecht. Art. 400. De gestegen huren, personeels- en sociale lasten, prijzen van papier en drukkosten zullen een hoger exploitatietekort van het Nederlands Genootschap voor geslacht- en wapenkunde veroorzaken. De ondergetekende stelt voor het jaarlijks subsidie van f 500 op f 1500 te brengen, opdat deze vereniging met haar grote bibliotheek en collectie waardevolle handschriften, die niet slechts voor haar leden maar ook voor anderen ter raadpleging open staan, haar werkzaamheden zal kunnen blijven voortzetten, zoals het beheer en de inventaris van haar verzameling familie-archieven en de verzorging van haar maandblad, dat internationaal als een der beste op zijn gebied kan worden beschouwd. De jongste salaris- en huurverhogingen maken het noodzakelijk het jaarlijks subsidie voor het Centraal Bureau voor Genealogie van f 26000 op f 27600 te brengen. Art. 403. (Rijkscommissie Vad. Gesch.). Voor sommige bronnenpublica ties kan in plaats van het tijdrovende copiëren van documenten worden vol staan met het maken van fotocopieën, welke terstond voor de drukker gereed zijn. In verband hiermede is de post fotobehoeften van f 1000 op f 1500 gebracht.

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 23