12 zal vinden. Het zal aan een goed en zorgvuldig beheer dezer belangrijke ge meente-archieven zeer ten goede komen. Ik kom, tenslotte, tot de personalia. Op 31 October 1.1. heeft de Algemeen Rijksarchivaris Jhr. dr. D. P. M. Graswinckel wegens het bereiken van de leeftijdsgrens zijn functie neergelegd, die hij sinds 1 Januari 1946 had bekleed. Bij deze gelegenheid is hij op wel verdiende wijze gehuldigd voor het vele dat hij, zowel op nationaal als op internationaal gebied, voor het Nederlandse archiefwezen heeft gedaan; daar bij spraken mr F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling O., K. N. van het Departement namens de minister van O., K. en W. en mr. H. Hardenberg namens ons allen. Wij willen ook hier herhalen hoezeer wij allen zijn veel zijdige activiteit hebben gewaardeerd. Bij K. B. van 3 October 1953 is Jhr. Graswinckel benoemd tot honorair adviseur bij de Rijksarchiefdienst; zijn veeljarige ervaring moge het Nederlandse archiefwezen nog lang ten goede komen. Mr. H. Hardenberg werd met ingang van 1 November 1953 als opvolger van de heer Graswinckel tot Algemeen Rijksarchivaris benoemd Reeds mijn voor ganger heeft in zijn laatste jaarrede gezegd; „een benoeming, die de meesten onzer hadden gewenst en gehoopt Daar mr. Hardenberg echter in dit ver slagjaar zijn nieuwe functie heeft aanvaard, moge het ons gegund zijn nog maals te herhalen hoezeer deze benoeming ons heeft verheugd. Moge het hem gegeven zijn het Nederlandse archiefwezen in de komende, zeer belangrijke periode, onder vigeur van de nieuwe Archiefwet uit te bouwen naar de eisen van onze tijd, en met krachtige hand tot grote bloei te leiden. Aan dr. W. S. Unger is wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 1 Maart 1954 ontslag verleend als rijksarchivaris in Zeeland. Bij het af scheid van deze verdienstelijke functionaris, die het wetenschappelijk karakter van ons ambt steeds zozeer heeft hooggehouden, is hij gehuldigd door de Algemeen Rijksarchivaris, door zijn opvolger, de heer P. Scherft, door de heer F. Hinrichs namens het Departement en door Uw voorzitter, die daarbij de gelegenheid vond de heer Unger in het bijzonder te danken voor de uitste kende diensten, welke hij vooral als redacteur van het Nederlands Archieven blad aan onze Vereniging heeft bewezen. In Utrecht werd aan de hoofdcommies G. van Klaveren, die sinds 1 Augus tus 1906 aan het gemeente-archief verbonden was, met ingang van 1 October 1953 ontslag verleend. Te Haarlem is overleden mgr J. J. Henneman, archivaris van het Bisdom. Met diepe spijt over de geestelijke verwoestingen, welke de oorlog in de levens van zovele onzer medeburgers heeft aangericht, vermelden wij het over lijden van de heer J. A. Brouwer, oud-rijksarchivaris in Groningen, en van mr. A. Meerkamp van Embden, oud-rijksarchivaris in Zeeland, eens geziene leden van onze Vereniging. Van de talrijke benoemingen, mutaties en bevorderingen, welke overigens nog in het archiefwezen gedurende het afgelopen jaar hebben plaats ge vonden, heeft het Archievenblad U geregeld bericht gegeven. V/ij wensen al de betrokkenen van harte geluk met hun benoemingen. Onze Vereniging is gedurende dit jaar vrij aanzienlijk gegroeid. Mijn voor ganger kon U op de vorige jaarvergadering mededelen, dat het ledental toen 13 188 bedroeg, en onder vermelding van het feit, dat in 1928 het honderdste lid werd ingeschreven, sprak hij de verwachting uit, dat wij „binnen weinige jaren" het tweehonderdste lid welkom zouden kunnen heten. Zoals U echter, wederom in het Archievenblad, hebt kunnen lezen, is reeds in Maart 1954 door het toetreden van dr. J. Woltring het tweede honderdtal onzer leden vol ge worden; sindsdien is het alweer gestegen tot 203. Moge met het toenemen van ons aantal ook steeds de kracht toenemen, waarmee wij gezamenlijk het doel van onze Vereniging nastreven: de be vordering van alle belangen van het archiefwezen in Nederland. AFDELING VAN RIjKSARCHlEFAMBTENAREN Verslag van de zesendertigste afdelingsvergadering, gehouden op 18 Sep tember 1954 te Alkmaar. De voorzitter mr G. J. ter Kuile opent om 11.25 de vergadering; 22 leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden bij acclamatie goed gekeurd. Het jaarverslag van de voorzitter en de rekening en verantwoording van de penningmeester worden zonder opmerkingen aanvaard en de penningmeester gedechargeerd. Mr Ter Kuile en de heer F. H. C. Weytens worden bij acclamatie her kozen als leden van het bestuur. In plaats van mej. mr E. C. M. Prins, die niet herkiesbaar is, wordt benoemd de heer N. M. Japikse. Mr Ter Kuile wordt wederom aangewezen als voorzitter. Tot plaatsvervangende leden van het bestuur worden benoemd de heren Van Son (bij herkiezing) en drs J. Visser. De secretaris wordt wederom aangewezen als vertegenwoordiger in de Ver enigingsraad der Centrale van Hogere Rijksambtenaren; dr A. J. van de Ven wordt benoemd tot plaatsvervangend vertegenwoordiger. Alle gekozenen verklaren deze benoemingen te aanvaarden, met uitzondering van de heer Van Son, die niet aanwezig is. De voorzitter roemt mej. Prins om de prettige wijze waarop zij haar taak als lid van het bestuur heeft waargenomen en dankt haar namens de ver gadering voor de vele diensten, door haar in de afgelopen drie jaren aan de afdeling bewezen. Van de rondvraag wordt door enige leden gebruik gemaakt. Na een vraag van mej. Nuyens betreffende de mogelijkheid vanwege het mooie weer de vergadering in de duinen voort te zetten, vestigt de heer ten Cate de aandacht van het bestuur op de z.i. te lage salariëring der archief ambtenaren. Spr. is van oordeel dat, waar voor de archiefambtenaren een bij zondere opleiding vereist wordt, het billijk geacht moet worden dat deze onder een hogere salarisklasse worden gerangschikt dan departements- en andere rijksambtenaren van gelijke rang, die geen speciale vakopleiding ge noten hebben. De heer Fens wijst n.a. daarvan op de cursus voor middelbaar bestuurs ambtenaar, bij de departementen momenteel gegeven. De voorzitter zegt toe deze aangelegenheid met het bestuur in studie te zullen nemen.

Nederlandsch Archievenblad | 1955 | | pagina 10