RUIL VAN ARCHIEFSTUKKEN TUSSEN BELGIË EN NEDERLAND 96 Dr Groeneveld voegt hieraan toe, dat de Vereniging van Bedrijfsarchivarissen aanvankelijk, als Nederlandse Documentalistenkring, gelieerd was met het NIDER, maar dat later de leden van deze kring, in hoofdzaak bedrijfsarchiva rissen, hebben beseft, dat zij archief en documentatie niet door elkaar moesten halen. De kwestie van de opleiding is vereenvoudigd, doordat de Archief- school opgeheven is; op het ogenblik geeft alleen de G.O. een opleiding, en deze is de laatste jaren op archivistisch gebied beter geworden. De heer Brekelmans vestigt de aandacht op een annonce in het Tijdschrift voor Efficiency en Documentatie, waarin medewerkers worden gevraagd voor het ontwikkelen van schema's voor dynamisch en statisch archief, en vraagt of hiermede overheids- dan wel particuliere archieven bedoeld worden. De voorzitter zegt toe, dat het bestuur hieraan zijn aandacht zal wijden. Mr Obreen verzoekt tenslotte het bestuur te overwegen, wat voor de instand houding van de Archiefschool gedaan zou kunnen worden. Hierna sluit de voorzitter om 17.15 uur de vergadering. CORRIGENDA OP DE LEDENLIJST Door een samenloop van omstandigheden zijn in de hier vóór (p. 50 vlg.) afgedrukte ledenlijst enige betreurenswaardige vergissingen geslopen. Men corrigere: Amerongen, P. A. van, archivaris der N.V. Polak Schwartz's Essence Fabrieken, te Zaandam, Zuiddijk 34a. De voorletters van mr Barrau zijn: J. H. H. Drs Ten Cate is chartermeester R.A. Noord-Brabant. De heer Coosen (niet: Coossen), woont niet te Haarlem, doch Amsterdam W. Denijs, niet: de Denijs, oud-archivaris van Ede. Dr Formsma; achter: Groningen, te voegen: en inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in die provincie. Hart, S., lees: Hart, dr S., enz. Baron Van Hövell woont: Tooropstraat 36. Drs Hovy woont: Schoolstraat 14, Utrecht. De heer Kerkkamp woont: Crocusstraat. Dr Lasonder woont: Van Imhoffstraat 7. De heer Linssen woont: Groen van Prinstererstraat 22. Drs Lohmann woont: Ginnekenweg 22. De heer Lonsain woont niet in Zeist doch in Groningen. De Eerw. Heer Merkelbach van Enkhuizen is oud-archivaris van het bisdom Breda, en archivaris der gemeente Etten en Leur. Nijhuis; lees: Nijhuis, H. P. J., te Heerlen, Heuvelweg 2. Mej. Ruys woont: Van Hogenhoucklaan 142. De heer Schrammen is hoofd van het bureau der griffie ter Prov. griffie van Limburg, en woont: Koningsplein 101E. De heer Van Son is archivist A. Achter Verharen, Th. J., schrappen: (II). De Eerw. Heer Verhoofstad is thans archivaris van het bisdom Haarlem en woont aldaar Jansstraat 11. Weevers, lees: Weever. Mr Woltring, lees: dr. 97 Nieuwe leden. Als lid zijn door het bestuur aangenomen de heren L. J. Abelmann (II), te Utrecht, F. A. Brekelmans, jur. docts (II), tijd. archivaris der gemeenten Rijsbergen, Steenbergen, Zevenbergen en Zundert, en P. Th. J. Kuyer, hist, docts (I), archivaris der gemeente Schiedam. ln Der Archivar van Mei 1954 publiceerde jhr dr D. P. M. Graswinckel hierover een bijdrage, die als een uitbreiding van het hiervóór p. 43 medege deelde mag worden beschouwd. Na de voorgeschiedenis te hebben vermeld en te hebben opgemerkt dat volgens de overeenkomst in de ruil ook begrepen zijn stukken, welke later nog door een der partijen gevonden worden, wan neer deze voldoen aan de overige bepalingen van het contract, volgt de op somming der voornaamste aanwinsten: Ten behoeve van Nederland werden archiefstukken verkregen uit het Al gemeen Rijksarchief te Brussel en de rijksarchieven te Antwerpen, Brugge, Gent, Hasselt en Bergen (Mons), terwijl van Nederlandse zijde het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage en de rijksarchieven in Noord-Brabant. Geldet- land, Zeeland en Limburg een aandeel in de ruil leverden. Tot de voornaamste fondsen, welke België verkreeg, behoren stukken uit het legatie-archief van de Prinsbisschop van Luik te Wenen, van Weense oor konden, behorende tot het archief van de hertogen van Brabant, alsmede var. stukken, behorende tot de archieven van zelfstandig optredende Belgische amb tenaren of colleges uit de tijd van de vereniging van Nederland en België (18141819). Verder een groot aantal oorkonden behorende tot de archieven van de abdij Tongerlo, de abdij Baudelo, enige kloosters te Tongeren, reke ningen van Rolduc, Wassenberg, Brüggen, Borne en Millen, uitgebracht aan de hertog van Bourgondië of de graaf van Charolais 1356 1476), en de archieven van de op Belgisch gebied gelegen commanderijen van Alden Biesen van de Duitse orde. De archieven der op Duits gebied gelegen commanderijen van deze orde zijn, zoals bekend is, te Düsseldorf ondergebracht, terwijl het archief van de commanderij van Gemert thans in het Rijksarchief te 's-Her- togenbosch bewaard wordt. In Nederland heeft vooral het Rijksarchief in Limburg zijn collecties zien vermeerderen. Zeer belangrijk is de aanwinst van het archief der proosdij van Meerssen, van de archieven van het klooster St.-Elisabeth te Nunhem en van de Karthuizers te Roermond en van andere kloosters aldaar, en van het adellijk stift te Thorn. Voorts verkreeg het Rijksarchief te Maastricht het archief van de Raad en het Leenhof van Gelre (te Roermond). Gelderland zag zich verrijkt met oude rekeningen uit het archief der Gelderse Rekenkamer (1346,1382). Van belang zijn verder nog stukken, behorende tot de archieven der kloosters Mariëndonck en Mariënkroon bij Heusden, alle van oude datum en zeer omvangrijk, van cartularia der Karthuisers te Delft, Raamsdonk en Utrecht, charters uit het archief van het Kapittel van St. Pieter te Utrecht en stukken betreffende de families Van Borsselen-Bour- gondië.

Nederlandsch Archievenblad | 1954 | | pagina 3