134 van oud-, nieuw- en nieuwst-archief kon nog geen bevredigend resultaat wor den bereikt. Nijmegen. Tot adjunct-commies op a.o. is m.i.v. 16 Juni benoemd de heer J. A. Schimmel (II). Rijsbergen. Tot ambtenaar, belast met de zorg voor het archief, werd m.i.v. 1 April 1953 op a.o. benoemd drs F. A. Brekelmans (II). Begin 1954 werd een nieuwe archiefbewaarplaats ingericht, welke echter niet brandvrij is. Schiedam.. In het verslag over 1953 maakt de archivaris met voldoening melding van de zekerheid, dat een nieuw stadhuis zal worden gebouwd en het gemeente-archief t.z.t. daarin, voldoende aan alle te stellen eisen, zal worden gehuisvest. Dat dit niet overbodig is blijkt uit de daarop volgende mededeling dat in het bestaande gebouw ondanks de centrale verwarming op de begane grond nog steeds vochtverschijnselen zijn te bespeuren. De inven tarisatie van de door Schiedam geannexeerde gemeenten werd voltooid, even als die van de archiefbestanddelen dei secretarie en gemeentediensten van na 1813, voorzover zij naar het gemeente-archief waren overgebracht. De indice- ring van de notariële protocollen der 17e eeuw werd voortgezet. Begonnen werd met het aanleggen van een kaartsysteem van alle niet-publiekrechterlijke lichamen te Schiedam verenigingen, stichtingen, bedrijven en daarin zoveel mogelijk gegevens omtrent hun archieven te verwerken1). Steenbergen. M.i.v. 8 Aug. 1953 werd benoemd tot ambtenaar, belast met de zorg voor het archief, drs F. A. Brekelmans (II). Deze wijdde zich aan de verdere beschrijving van het oud-archief, welke in 1927 was aangevangen door de Eerw. Heer L. Merkelbach van Enkhuizen. De gemeente verwierf in 1953 door aankoop een aantal papieren, afkomstig van Joh. de Vree te Kruisland. Zevenbergen. Drs F. A. Brekelmans (II), die in 1952 de ordening van het gemeente-archief had aangevangen, werd met ingang van 1 April 1953 be noemd tot ambtenaar, belast met de zorg van het archief op a. o. De beschrij ving van het nieuw-archief werd inmiddels vrijwel voltooid. Zundert. In 1949 werd drs F. A. Brekelmans (II) belast met de ordening van het archief. M.i.v. 1 Jan. 1953 werd hem op a. o. permanent de zorg voor het gemeente-archief opgedragen. In 1953 verwierf het archief een aantal stukken van het St. Joris- en het St. Willibrordusgilde te Groot-Zundert en een aantal papieren betreffende Het Leenhof ten Broek te Klein-Zundert. KERKELIJKE ARCHIEVEN Bisdom Haarlem. Tot archivaris is benoemd de Eerw. Heer P. M. Ver- hoofstad (II), thans adjunct-archivaris. Gereformeerde Kerken in Nederland. Tot archivaris is m.i.v. 1 Juli be noemd de heer H. Hoekstra, theol. cand. (I). Het archief van dit kerkgenoot schap bevindt zich in een kluis in de Westduinkerk te 's-Gravenhage. ANDERE ARCHIEVEN Ned. Econ.~Historisch Archief. Aan het jaarverslag over 1953 ontlenen wij de mededeling dat op voorstel van dr W. S. Unger de directeur tot de Kamers van Koophandel (behalve die te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage) i) Het wil ons voorkomen dat dit initiatief navolging verdient (N. v. d. R.). 135 het verzoek heeft gericht om opgaaf van de bedrijven, die beschikken over archivalia van vóór 1920. Wel werd niet een volledig beeld van de in aan merking komende bedrijfsarchieven verkregen, doch de enquête leidde wel tot waardevolle aanwijzingen; de grondslag voor een inventarisatie van de oude bedrijfsarchieven hier te lande is gelegd. Ten gevolge hiervan zegde de textielfirma E. ter Kuile en Zn. te Enschede toe haar oud-archief aan de Vereniging te zullen overdragen. Verworven werden in 1953 o.a. het volledig archief der Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij (1863—1940), thans in li quidatie, de grootboeken van 1822.1921 en de kasboeken 191L1921 der opgeheven Associatie-Cassa te Amsterdam, en het archief der Ontginnings maatschappij Hoenderloo 1848 1910). De Zeepfabriek De Vergulde Hand te Amsterdam herdacht 6 Juli 1954 haar 400-jarig bestaan. Het archief is goed bewaard, inclusief dat van het Zeepziederscollege. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft besloten dit te doen mikrofilmen ten behoeve van het gemeente-archief. Militaire archieven. Na een intermezzo van 12 jaar, waarin vele veran deringen plaats grepen, publiceerde wat thans Krijgsgeschiedkundige Afdeling van de Generale Staf (voorheen; Krijgsgeschiedkundig Archief) heet het 47e jaarverslag betreffende „Nasporingen en studiën op het gebied der Krijgs geschiedenis". Het beschrijft het verloop van bovengenoemde veranderingen en bevat vele wetenswaardigheden over ondernomen publicaties o.a. de veld tocht van 1710, bij de documentering waarvan op kasteel Twickel het ont brekende gedeelte van de Mémoires relatifs a la guérre de succession 1706— 1711 van Sicco van Goslinga te voorschijn kwam. Inzake het archiefwezen in engere zin ontlenen wij hieraan dat onder de Afdeling o.a. ressorteren (afd. c: Archief Kon. Landmacht) alle militaire archieven van 1 Jan. 1844 tot heden en (afd. f) het archief van het v.m. Militair Gezag in afwikkeling. Van het eerste werden een aantal onderdelen bewerkt. BUITENLANDSE ARCHIEVEN België. Op 29 Mei 1.1. is te Bergen (Henegouwen) in aanwezigheid van H.M. Koningin Elisabeth en vele autoriteiten het nieuwe Staatsarchief ge opend. Het Nederlandse archiefwezen was vertegenwoordigd door de Alge mene Rijksarchivaris mr H. Hardenberg. In zijn toespraak herinnerde deze aan de van ouds bestaande goede verstandhouding tussen de Belgische en Nederlandse archiefdiensten, die haar uitdrukking heeft gevonden in de onlangs tot stand gekomen ruil. Hij ging vervolgens in op het belang, dat particuliere; archieven kunnen hebben voor het historisch onderzoek en zette uiteen, dat in de bewaring en inventarisatie van dergelijke archieven, vooral voor een depót dat zo grote verliezen heeft geleden als dat te Bergen, een uiterst dank bare taak is weggelegd. PERSONALIA Jhr dr D. P. M. Graswinckel, oud-algemeen rijksarchivaris, is door Z.M. de Koning der Belgen begiftigd met het grootkruis in de Kroonorde van België. Mr A. P. van Schilfgaarde, rijksarchivaris in Gelderland, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau.

Nederlandsch Archievenblad | 1954 | | pagina 22