132 Rijksarchief in Zeeland. De adjunct-archivist M, P. de Bruin is m.i.v. 1 Jan. 1954 bevorderd tot archivist. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN In het verslag van de Inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in de provincie Utrecht over 1953 verdient de opmerking de aandacht, dat de ondergrondse ligging van een archiefbewaarplaats misschien gelijk in het geval Lopik tot vermindering der bouwkosten leiden kan, doch dat zoals is gebleken bij een watersnood juist de in dergelijke kelders geborgen archie ven ernstige waterschade hebben belopen, schade, die slechts door speciale drogingsmaatregelen zo goed mogelijk moest worden verholpen. Cf. hetgeen in het verslag over 1952 was aangekondigd (zie Ned. Archievenblad 1952/5.3 p. 145) heeft de Inspecteur de inspectie van de archieven van diensten en bedrijven der gemeente Utrecht voortgezet. Behandeld werden de archieven van de gemeente-ontvanger, de gemeente-slachtplaats, Bouw- en woning toezicht welks archief in de kluis van het v.m. kantoor der Amsterdamsche Bank wordt bewaard en van de Reinigings-, Markt- en Havendienst. Het Verslag brengt de merkwaardige mededeling dat het oud-archief der per 1 Jan. 1954 opgeheven gemeente Zuilen tot 1851 onder beheer van de gemeente-archivaris is gesteld. O.i. is heel dit archief als oud-archief te be schouwen. Breda. Het verslag over 1953 deelt mede dat de stadsrekeningen tussen 1492 en 1558, voor zover bewaard, waarvan het schrift dermate is verbleekt dat zij onleesbaar zijn geworden, langs fotografische weg onder ultraviolette belichting op mikrokaarten werden gereproduceerd. De inventaris van het archief van de Hoofd- en Leenbank werd voltooid, evenals die van het in bewaring genomen archief van het Roomsch Burger Weeshuis (1805—1891). De inventarisatie van het weeskamerarchief werd voortgezet. Eindhoven. In Brabants Heem V nr 5 geeft de archivaris der gemeente, de heer J. Tops, een beeld van het archief. Hij gaat daarin de geschiedenis na van de primitieve bewaring er van omstreeks 1400 in het Gasthuis of ten huize der stadsbestuurders zelf via de verschillende stadhuizen, van het eerste in 1554 tot het jongste in 1952, dat nog maar een deel is van hetgeen is bedoeld. Als het nieuwe stadhuis is afgebouwd, zal daar een aan alle eisen voldoende archiefbewaarplaats met moderne outillage zeker niet ontbreken. Wij mogen collega Tops en het gemeentebestuur gelukwensen met het reeds bereikte en verhopen, dat genoemde bouwplannen spoedig mogen worden verwezenlijkt. Dan zal ook Tops' verwachting in vervulling kunnen gaan, dat de oude rechterlijke archieven, tegen de afstand waarvan in 1888 het gemeente bestuur zich als leeuwen weerde „ten einde het nageslacht te doen weten dat die ontvoering niet lijdelijk is aangezien en niet zonder verzet heeft plaats gehad", naar Eindhoven terugkeren, evenals de retroacta van de B. S., om met de oude charters en schepenakten, de stadsrekeningen, van 1437 af be waard, de resolutieboeken en de registers van deliberatiën, de kerkrekeningen en de cijns- en kapittelboeken in het archief dezer zo modern aandoende, maar toch oude stad althans administratief te worden herenigd. Gouda. Het verslag over 1953 deelt mede, dat de langgekoesterde wens 133 in vervulling is gegaan dat het archief de gehele week voor het publiek zou zijn geopend. De bewerking van de inventaris der kloosterarchieven naderde haar voltooiing; de drukkosten werden op f 5000 getaxeerd, doch ondanks toe gezegde steun van rijkswege op voorwaarde, dat het werk in 1954 zou ver schijnen, komt op de gemeentebegroting voor 1954 nog geen betreffende post voor. De archivaris dringt op votering van een tussentijdse post hiervoor aan. s-Gravenhage. Het verslag over 1952 meldt, dat de definitieve ordening der vele duizenden stukken tellende zgn. verzameling koopbrieven werd vol tooid. De daarin uit archieven, bv. dat der WLeskamer, belande archiefstukken werden weer bij deze ingevoegd. Zij zijn straatsgewijze geordend en in een register beschreven en nu eerst recht algemeen toegankelijk gemaakt. De klappering der doop-, trouw- en begraafboeken, waarmee in 1912 een aan vang was gemaakt, kwam gereed; thans staan meer dan een millioen fiches ten dienste der bezoekers. Het verfijnen van de ordening der doopfiches zal echter nog geruime tijd kosten. De klappering der notariële protocollen werd geïntensiveerd. -Een aanvang werd gemaakt met het dagelijks vervaardigen van een klapper op alle binnenkomende kranten, waardoor op den duur een hoogst belangrijk hulpmiddel bij het beantwoorden van vragen zal worden verkregen. De archivaris wijst op het gebrek aan ruimte, dat door de voortdurende uitbreiding der verzamelingen is ontstaan en dringt, op de voor avond van zijn aftreden, aan op een nieuw gebouw1). Ook enige uitbreiding van wetenschappelijk personeel acht hij dringend geboden. Haarlem. Het verslag over 1953 deelt mede dat de inventarisering van alle archivalia na 1813, naar het archiefdepöt overgebracht, tot stand kwam; de ordening van het archief der geannexeerde gemeente Schoten werd voort gezet. De fichering der doop- en trouwregisters onderging grondige wijzi ging. Wegens toenemend ruimtegebrek bepleit de archivaris uitbreiding van het gebouw met één verdieping, waarin ook een sorteerkamer met daglicht geprojecteerd is. 's-Hertogenbosch. Plannen zijn in bewerking het gemeente-archief onder te brengen in het zgn. Refugiehuis van Sint Geertrui in de St-Jansstraat: de goedkeuring van de provinciale archiefinspectie en van de directeur der gemeente-werken is reeds verkregen. De inventarisatie van de archieven van de parochie- en schaarmeesters van Orthen werd onder leiding van de archi varis ter hand genomen door de heer H. Essink, jur. docts. T.a.v. de prentverzameling werd overeenkomst bereikt met de gemeente-secretarie: aan leggen van een fotoverzameling werd aan het archief overgelaten, en het reeds verzamelde werd aan de archivaris overgedragen. Leeuwarden. In het verslag over 1953 vermeldt de nieuw-opgetreden ar chivaris dat de reeds het vorig jaar door zijn voorganger als voltooid aange kondigde inventarisatie van de Stadsarmenkamer inderdaad, zoals werd ver moed, een herbewerking vergde door het vinden van een nader gedeelte bij de dienst voor sociale zaken. Het is hiertoe echter nog niet gekomen daar de archivaris zich eerst nader moest oriënteren. De klapperingswerkzaamheden werden door ambtenaren en tewerkgestelden gestaag voortgezet. In de ietwat wonderlijke disharmonie tussen theoretische en praktische begrenzing J) Naar de dagbladen onlangs berichtten overwegen B. en W. de bouw van een nieuw archiefgebouw in het geprojecteerde cultuurcentrum Zorgvliet.

Nederlandsch Archievenblad | 1954 | | pagina 21