114 bij het. huwelijk staat ,,uit Vlaenderen", zal bij een doop wel eens de plaats naam worden genoemd andere schrijfwijze van de namen e.d. Dit brengt ons meteen tot punt 3 en tot datgene, wat mij aanleiding gaf dit te schrijven. Als ik hierboven vermeld, dat de familienamen alfabetisch gerangschikt zijn, dan weet iedere archivaris, dat hiermede niet eèn alfabetisering naar de letter bedoeld wordt. De steeds variërende schrijfwijze van dezelfde namen is maar al te bekend en wij zullen ons dus richten naar het voorgeschrevene van 82 van de Handleiding, d.w.z. voor Nederlandse familienamen een alfa betisering op de klank af volgens de uitspraak, met gebruikmaking van slechts Nederlandse lettertekens en de Nederlandse manier van weergeven van een klank (bijv. Van Rooien). Vergelijkt men nu de namen op de fiches van huwelijk en bijbehorende dopen met elkaar, dan vallen niet alleen de grote afwijkingen in spelling op, maar vooral ook, hoe deze vroeger op het gehoor af zijn ingeschreven. Ver moedelijk werden alle aangiften van dopen en meestal ook van huwelijken slechts mondeling gedaan, bovendien vaak opgeschreven door een ongeletterde koster, wat de wonderlijkste afwijkingen en verwarringen kan geven. Enige voorbeelden daarvan laat ik hier volgen: 1776 huwelijk Jan Verhey, j. m. van Haarlem, en Kaatje Horst, j. d. van Haarlem. 1777 Geertruy, V. Jan Voorheyn, M. Caatje Hos. 1780 Dirkje, V. Jan Verheyde, M. Kaatje Hos. 1783 Johanna, V. Johannes Verhey, M. Kaatje Hors. 1735 Antje, V. Baltus van Vorsele, van Heemstede, M. Anna van der Geest. 1737 Anna, V. Baltes van Borselen, van Heemstede, M. Anna van der Geest. 1743 Barent, V. Balthus van Borssele, M. Johanna van der Geest, beide van Haarlem. 1748 Rijkje, V. Baltes van Borssele, M. Anna van der Geest. 1748 huwelijk Balthuys van Borsselen, wnr. van Haarlem, en Steyntje Kuy- per, wed. van Spaarwoude. 1750 begraven Nieuwe Kerk Baltus van Borstel. 1592 Vuman, V. Henrick Vumans, van Eindhoven, M. Liesbet Thoenis. 1593 Anthonis, V. Hendric Umans, M. Lijsbet Thuenis. 1603 huwelijk Frans van Werveke, j. g. van Meenen, en Cathelijne van den Broecke, j. d. van Meenen. Na eèn aantal dopen uit dit huwelijk tussen 1604 en 1612, waarin de namen der ouders in alle mogelijke spellingen voorkomen: 1620 huwelijk Franchois van Wolfveke, wnr. van Meenen, en Anneke Mor- tyers, j. d. van Noorewijcx. 1624 Anne, V. Francois van Werveycke, M. Anna Matthijs. 1627 Passchier, V. Franchoys van Werveecke, M. Anneke Mortiers. 1628 Gijsbrecht, V. Frans van Werwyck, van Meenen, M. Anneke Mortiers. 1696 Aegje, V. Pieter Weynsbergen, van Haerlem, M. Adriaentje Meyringen. 1699 Henrick, V. Pieter Wynoxbergen, M. Arentjen Meyering. 1700 Jillis, V. Pieter Wynopbergen, M. Arentie Meyerinck. 115 1702 Ariaantje, V. Pieter Wynandsbergen, M. Arientie Meeringh. 1705 Lrrietje, V. Pieter Wynoksbergen, M. Arentje Meiering. 1710 Aaghje, V. Pieter Wijnafbergen, M. Arentje Meysing. 1595 huwelijk Franchois Vermeers, j. m. van Pittum in Flaanderen, en May- ken Hellebuycken, j. d. van Iseghem. 1597 Joost V. Franchois Vermers, van Petthem, M. Mayken Hellebuyck 1605 Tanneke, V. Francois Vermaes, van Pettem, M. Mayken Hellebycks. 1616 Sara, V. Frans Vermaersch, van Putten, M. Maycken Hellebuuc. Het is dus vanzelfsprekend, dat de grootste moeilijkheid bij het maken van indices op de doop- en trouwboeken zit in het rangschikken der fiches en evenzo in het vergelijken der fiches onderling. Het heeft mi, daarom ver wonderd, dat mr Beyerman een „werkloze hoofdarbeider en nog we e met beperkte verstandelijke vermogens, aan het vergehjken van de klappers op de doopboeken met die op de trouwboeken heeft gezet. Ook bij mi] hebbe vele tewerkgestelden aan klappers gewerkt (onder nauwgezette controe) dwz dat zij de dopen en huwelijken op fiches mochten brengen, maar het rangschikken van hun resultaten deed ik eerst zelf en is nu overgenomen door een ambtenaar met het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der 2de klasse Dezelfde ambtenaar vergelijkt daartoe tegelijkertijd de doop- en trouwfiches, betrekking hebbend op eenzelfde echtpaar waarbij hij boven genoemde en talloze andere afwijkingen heeft terechtgebracht. Dit werk is lang niet gemakkelijk en dikwijls wint hij mijn advies in, wat soms nog aan leiding tot hele discussies kan geven. Wij hopen echter op eze wijze onz klappers zo af mogelijk te krijgen en menen eerst dan gerechtigd te zijn van het publiek leges voor het gebruik ervan te mogen vragen. Nu zal misschien hiertegen worden ingebracht, dat het niet tot onze taak behoort fouten in de doop- en trouwboeken recht te zetten. Dit is oo mijn bedoeling niet: uit de registers nemen wij letterlijk over wat er staat. He qaat er echter om bij welke naam ieder fiche in de klapper geplaatst moe worden, want een klapper dient zo juist mogelijk te zijn, anders heeft hij weinig waarde. Immers wanneer wij een persoonsindex op een werk maken, waarin iemand onder verschillende namen of zelfs misschien wel eens foutief wordt aangehaald, dan zullen wij die persoon toch onder een hoofdnaam m de klapper brengen (eventueel met verwijzingen van titel e.d.) en zeker met op de foutieve naam zetten, want daarop zal niemand hem zoeken. Het is niet zo erg als de onderzoeker op een bepaalde spelling van de naam mets vindt, want dan gaat hij wel op een andere spelling zoeken. Zetten wij echter dc naam op verschillende plaatsen, dan meent de onderzoeker, als hl, een van die plaatsen gevonden heeft, dat hij daarmee klaar is en doet aldus half werk. Met een dergelijke klapper wordt men dus op een dwaalspoor gebracht ter wijl toch het doel van de klapper is het onderzoek te vergemakkelijken. Wil men bovendien de registers tegen veelvuldig gebruik vrijwaren, dan is zeker een goede klapper vereist. Ik zou gaarne besluiten met als mijn mening uit te spreken, dat het klap peren van de retroacta van de Burgerlijke Stand een werk is, dat zeker me overhaast moet worden gedaan en in grote massa. Beter is het, dat een klap per doeltreffend dan dat hij gauw gereed is en dat de te zoeken niet te vinden zijn.

Nederlandsch Archievenblad | 1954 | | pagina 12