KRONIEK 128 installaties, systeem Ingold, door Heemaf in het verkeer gebracht, de bij zondere belangstelling hadden. Deze, bekend als compactus, openen en slui ten electrisch en verdubbelen de archiefruimte: bij nieuwbouw alleen daar kan dit praktisch worden toegepast brengt het belangrijke besparing in het bouwvolume. Zij werden door de Regering in het Mauritshuis en door het Gemeentebestuur van Den Haag in het oude raadhuis vorstelijk ontvangen. Ook touristisch kwamen de congressisten aan hun trek. Een deel hunner bezocht Delft. Na de sluiting maakten allen in autobussen via Gouda 5 mi nutes d'arrêt! een ondanks verkeersperikelen zeer aantrekkelijke tocht naar Haarzuilens, waar in het kasteel de Haar ihr Graswinckel het omvangrijke gezelschap grandioos ontving. Een geanimeerd diner besloot het officiële ge deelte van dit belangrijk en welgeslaagd congres. LI. VERFNIGING VAN GEMEENTEN EN DE ARCHIEVEN Zoals bekend heeft de Regering enige jaren geleden het voornemen te kennen gegeven de gemeentelijke indeling te herzien. Gedeputeerde Staten der daarvoor in aanmerking komende provincies - in Friesland is dit, zoals men weet, geen vraagstuk zijn begonnen met de hun opgedragen plannen tot uitvoering te brengen doch, om diverse redenen, vooralsnog met gering succes. Uit beleidsoogpunt moge deze trage gang van zaken te betreuren zijn voor ons biedt dit het voordeel dat er t.a.v. de archieven misschien een regeling is te bereiken, die tot nu toe öf heeft ontbroken öf onvoldoende of zelfs onjuist (Breda in 19411)1) is toegepast. Over de historische achtergrond der zaak behoeven wij niet in bijzon derheden te treden; verwezen moge worden naar het magistrale artikel van collega Ter Kuile in „Gemeentebestuur" van 1938. Slechts dit: de Staats regeling van 1798 bracht een vrij bevredigende regeling; Lebrun heeft de gebiedsindeling nog wat gerationaliseerd, doch het herstel der heerlijke rech ten in 1814 gaf weer verandering: het aantal gemeenten werd toen het dubbele van 1798. In 1851 waren er 1209, in 1933 nog 1072. Thorbecke's raad: ge legenheid tot vereniging van gemeenten „op alle wijzen" waar te nemen, is dus maar ten dele gevolgd. Erger nog is het als men de onderlinge ver houdingen nagaat: in 1932 waren van die ruim 1000 gemeenten niet minder dan 774 beneden 5000 zielen, ongeveer 550 beneden 3000, 140 zelfs beneden 1000 zielen2). En wat sindsdien is verbeterd kan het algemene beeld niet wijzigen. Thans is dus streven naar verbetering aan de orde. Voor ons archivisten heeft dit vraagstuk een bijzondere betekenis; grotere gemeenten zijn beter dan kleinere in staat haar archieven te bewaren en te doen bewerken. Wij zijn dan ook tot deelneming aan de discussie hierover niet alleen ten volle gerechtigd, doch zelfs verplicht. En het feit, dat de onderhavige kwestie Zie het art. hierover van mr Mommers in Ned. Archievenblad 1941/43 p. 7 vlg. n. ergst is het t.a.v. Zeeland. Daar zijn nu bovengenoemde cijfers resp. 91, 75, 30 van de 101 gemeenten. 129 thans algemeen aan de orde is gesteld, waardoor de mogelijkheid van eniger mate uniforme regeling is geschapen, zij ons een gerede aanleiding ons te bezinnen over de vraag, wat te dezen aanzien zou dienen te geschieden. De op zich zelf niet onjuiste overweging dat de inspecteurs de bevoegdheid heb ben ten aanzien hiervan de gewenste invloed uit te oefenen, mag ons m.i. niet leiden tot de conclusie dat in een zaak als deze, waar zekere uniformi teit geboden is, een wettelijke regeling overbodig zou zijn. Hoewel de wet het onderscheid niet kent, zijn er in werkelijkheid twee zeer verschillende mogelijkheden bij de vereniging van gemeenten, nl. a n- nexatie en samenvoeging. Het eerste doet zich voor bij opslorping van randgemeenten door de zich uitbreidende grote stad (Rotterdam/Delfs- haven tot Pernis, Amsterdam/Ransdorp tot Sloten). Voor ons zijn daarbij geen problemen; de archieven der geannexeerde gemeenten gingen en gaan over naar de grote, wier archiefdiensten deze erfenis gemakkelijk verwer ken. Anders is het bij samenvoeging, waar de moeilijkheden legio zijn: vragen over bestuurszetel, naamgeving soms, predomineren van deze of gene der gemeenten in kwestie doen zich daarbij voor. Ook, en dat is voor ons van groot belang, vraagstukken betreffende bewaring, bewerking en beheer der archieven. De vigerende wetgeving geeft t.o. hiervan weinig of niets. De Regering heeft helaas in 1918 het voorschrift uit de ontwerp-Archiefwet der rijks archivarissen van 1908 (art. 174) niet overgenomen, dat Ged. Staten ver plichtte, de rijksarchivaris in de provincie gehoord, in de wijze en de voor waarden, bedoeld in art. 129 (thans 158) Gemeentewet de nodige voorzie ningen nopens de archiefdepöts der te verenigen of te splitsen gemeenten op te nemen. Zoals bekend, heeft het jongste ontwerp der Vereniging (art. 32 en 41) hierin voorzien. Voor het ogenblik echter wordt aan de archieven expressis verbis zelden afzonderlijke aandacht gewijd. Alle bezittingen, lasten, rechten en verplichtingen der verenigde gemeenten gaan over op de niéuwe gemeente, is de in de tot nu toe hiervoor gemaakte wetten meest voorkomende formulering; de archieven zijn stilzwijgend daaronder begrepen. Het gevolg is dan ook dat, althans t.a.v. kleine gemeenten, waar het begrip archief bewaarplaats in de praktijk met de betekenis heeft van de onder ons beheer gestelde instellingen, en waar het dagelijks beheer volkomen ontbreekt, de toestand veel, zo niet alles te wensen overlaat. Er dient hierin te worden voorzien, in de eerste plaats door wettelijke voorschriften in den trant boven vermeld; daarna en daarnaast door een intensieve bemoeiing door de betrok ken inspecties, die voor hun werk meer steun behoeven dan thans bestaat. Want met de inspectie alleen komt men er niet. Dat de gemeentebesturen voor hun archieven moeten zorgen, en dus ook de nieuw ontstane gemeen ten voor de erfenis hunner voorgangsters, is in confesso. Zij hebben echter een stootje nodig. Vooreerst dient bepaald wat de hoofdgemeente zal zijn, hetzij in de betreffende wet, hetzij door de raad der nieuwe gemeente onder goedkeuring van Ged. Staten. Een vraag, die met name deze colleges onder de ogen zullen moeten zien, is het of van alle gemeenten de administratie moet worden afgesloten en een geheel nieuwe begonnen, dan wel of één harer de heersende positie krijgt resp. inneemt en haar eigen administratie kalm voortzet. Voor deze overbrenging naar een centrale bewaarplaats zullen de

Nederlandsch Archievenblad | 1953 | | pagina 17