64 gebruikt10). Het meest geschikt is een moderne geografische indeling, waar bij een nieuwe wereldatlas of encyclopaedic een handleiding kan zijn11). Ondertussen, voor te beschrijven kaarten in onze archieven liggen de problemen anders en is het kiezen van een hoofdwoord in de titelbeschrijving zelfs vaak overbodig. Gewoonlijk heeft men een beperkt aantal kaarten te beschrijven, of kaarten van een bepaald gebied (een stad of provincie), of het zijn kaarten, die tot één soort behoren (b.v. rivierkaarten, stafkaarten, kadasterkaarten, of getekende kaarten, die bij processen werden gebruikt). Wij kunnen dus vaak afwijken van het door de grote bibliotheken gevolg de systeem, waar de gedrukte kaarten hoofdzaak zijn en het hoofddoel is een beschrijving te geven van een zeer groot aantal kaarten in één catalogus, terwijl het in de archieven meest gaat om een beperkt aantal kaarten of kaarten van een bepaalde soort, en, tenminste bij „archiefkaarten", meest getekende en minder vaak gedrukte kaarten beschreven moeten worden. De conclusie uit dit alles is, dat het ongewenst is een aantal regels te geven, waaraan in alle gevallen de te maken beschrijving van een kaart moet voldoen. Beter is het een maximum aantal elementen voor een beschrijving te geven en dat ieder voor zijn geval uitmaakt, welke elementen hij wel, welke niet in de beschrijving voor het bepaalde geval wil opnemen. Na deze inleidende beschouwingen mogen hier dan de voorgestelde regels volgen, die ik gaarne aan het oordeel van de archivisten onderwerp. Moge het een nuttige bijdrage zijn voor de nieuwe uitgave van de Handleiding. 1. Wanneer zich in een archief kaarten bevinden worde aan de inventaris een kaartenlijst toegevoegd, waarin alle kaarten beschreven worden. Toelichting: Evenals oorkonden en andere belangrijke stukken van vóór een bepaald jaar daterend in een regestenlijst moeten worden beschreven, moeten de kaarten afzonderlijk worden beschreven, omdat zij bijzondere waarde hebben voor de historisch-geografische documentatie. 2. Het is gewenst eveneens kaartenlijsten te vervaardigen, waarin de beschrijving is opgenomen van de kaarten, die niet tot een archief behoren of waarvan niet vastgesteld kan worden tot welk archief zij hebben behoord. Toelichting: zie sub 1 en de inleiding hiervóór. 3. Het kan gewenst zijn alle in een archiefbewaarplaats berustende kaar ten in één kaartenlijst te beschrijven. Waar mogelijk worde dan vermeld tot welk archief de kaart behoort. Toelichting: zie de inleiding hiervóór. 4. Voor grotere archiefbewaarplaatsen is het gewenst een lijst aan te leggen van alle kaartenlijsten. 10) Zuid-Holland kan zijn het baljuwschap of het rentmeesterschap van de Rekenkamer, in beide gevallen het gebied rondom Dordrecht. Volgens de in deling van de Rekenkamer lag 's-Gravenhage in Noord-Holland! In de tijd der Republiek was, in tegenstelling tot het Noorderkwartier, het Zuiderkwartier of Zuid-Holland het gedeelte van Holland beneden het IJ. Volgens deze maatstaf lag Haarlem in Zuid-Holland! Dan heeft men de moderne provincie Zuid-Holland! lx) Zie over dit alles: G. de Jong, De titelbeschrijving en rangschikking van geografische kaarten, en: de titelbeschrijving van geografische kaarten. (Biblio theekleven 27 (1942), blz. 28—41 en 172175), en het artikel van dezelfde schrij ver in het Oudheidkundig Jaarboek van 1944, hieronder vermeld op blz. 68. 65 Toelichting: De meeste onderzoekers wensen kaarten te raadplegen, waar op een bepaald gebied wordt weergegeven en zij stellen minder belang in de ons zo dierbare samenhang met een archief. Het is dus gewenst dat grotere archiefdepöts, zoals het Algemeen Rijks archief, een lijst kunnen overleggen van alle kaartenlijsten, waarin zich kaarten kunnen bevinden, die voor een bepaald onderzoek van nut kunnen zijn. 5. Kaarten, die deel van een archief uitmaken .archiefkaarten"wor den als alle andere stukken naar het herkomstbeginsel in de inventaris be schreven. In het inventarisnummer wordt vermeld, dat zich onder de stukken een of meer kaarten bevinden onder opgave van het aantal. Verwezen wordt naar de beschrijving van de kaarten in de kaartenlijst. In de kaartenlijst wordt naar het inventarisnummer verwezen. Toelichting: Daar kaarten waarde hebben voor de geografische documen tatie moet het aanwezig zijn van kaarten steeds uit de inventaris blijken. De vermelding behoeft slechts kort te zijn, kan beperkt worden tot de mede deling: „Hierbij één (of meer) kaart(en), zie kaartenlijst no.(s) De verdere details worden in de kaartenlijst gegeven. 6. Voor de beschrijving van de kaarten in de kaartenlijst kan geen alge meen geldend model worden gegeven; wel een aantal elementen, die voor zover dat in het bepaalde geval gewenst is, in de beschrijving worden opge nomen. Toelichting: Zie de hierboven gegeven inleiding. 7. De beschrijving van de kaarten in de kaartenlijst zij zo gedetailleerd dat ieder, ook zonder de kaart gezien te hebben, de betekenis ervan kan bepalen en bij gedrukte kaarten de identiteit kan vaststellen. Overigens zij de beschrijving zo kort mogelijk. Toelichting: Heeft men tot taak een tiental zestiende-eeuwse kaarten te beschrijven, die zich in het archief van een gasthuis bevinden, dan moet men allerlei details in een uitvoerige beschrijving opnemen. Indien men dezelfde eisen zou stellen voor te maken beschrijvingen van alle kaarten, die zich in een groot archiefdepöt bevinden, dan zou men het voltooien van zulk een kaartenlijst onmogelijk maken. Vaak bevinden zich bij de kaartenverzameling van een archiefdepöt kaarten, die men zelfs niet een voor een behoeft te beschrijven, maar die men beter in één beschrijving samenvat. B.v. de bladen van een rivierkaart, kaarten van gemeenten uit J. Kuypers „Gemeenteatlas", reproducties van stadsplattegronden van Van Deventer, of stafkaarten. Bo vendien kan men, als men kaarten van één soort beschrijft, die een reeks eigenschappen gemeen hebben, aan het begin van de kaartenlijst vermelden, b.v. dat alle kaarten op papier zijn getekend, of dat zij vervaardigd zijn door een bepaalde kaartmaker, en kan men die vermelding dan verder in elk nummer van de kaartenlijst achterwege laten. 8. Voor de volgorde van de beschrijving der kaarten in de kaartenlijst kan geen algemene regel worden gegeven. Het meest voor de hand ligt een geografische of chronologische volgorde. Soms is een systematische of alfa betische volgorde verkieslijk. Toelichting: Voorbeelden van een geografische indeling zijn C. de Waard's inventaris van de kaarten in het Rijksarchief te Middelburg (1916),

Nederlandsch Archievenblad | 1953 | | pagina 7