94 prime vive et profonde sympathie archivistes francais désastre national. Char les Braibant". Dit telegram werd gevolgd door talloze brieven, waaronder een van Conté Riccardo Filangieri, voorzitter van de Associazione Nazionale Ar- chivistica Italiana, van de Superintendent der Archieven te Rome, Armando Lodolini, die tevens daadwerkelijke hulp aanbood, van archivarissen, die hun huis voor vluchtelingen open wilden stellen, enz. In het bijzonder dient nog vermeld te worden een brief van de Archiviste en chef du Département du Nord te Rijsel, de heer Pietresson de Saint-Aubin, die, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Association amicale professionelle des Archivistes francais, mededeling deed van een bij de Franse archivarissen gehouden collecte voor de slachtoffers van de watersnood. Deze collecte heeft de niet geringe som van 164.000 Franse frs opgeleverd, welk bedrag door de Nederlandse Ambas sadeur te Parijs ter beschikking wordt gehouden van de Algemene Rijksarchi varis. Deze is de tolk geweest van de Nederlandse archivarissen bij zijn dank betuigingen. Symposion Naamkunde. De Centrale commissie voor onderzoek van het Nederlandse volkseigen der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, afd. Naamkunde, belegde 17 Jan. j.l. in het Trippenhuis een symposion, waar dr P. J. Meertens sprak over „Straatnaamgeving in de Middeleeuwen" en dr W. Moll over ,,De moderne praktijk van de straatnaamgeving". Verschei dene vakgenoten, meest van gemeente-archieven, waren in de gelegenheid uit de 35-jarige praktijk van onze voorzitter bijzonderheden over deze ook voor ons belangrijke materie te vernemen. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amsterdam. Tot adjunct-commies zijn benoemd mej. A. C. Allema en de heer P. J. M. Wuisman, de laatste voor de atlas. Breda. Aan de heer P. J. M. Wuisman is wegens benoeming elders ontslag verleend. De heer G. J. Rehm is benoemd tot klerk in vaste dienst. Delft. In het verslag over 1952 maakt de archivaris melding van de cam pagne ter verkrijging van een gunstige beschikking inzake de bouw van een nieuw archiefdepöt. Deze had succes. Met de architekt, prof. Lansdorp, werden enkele archieven bezichtigd, „waarbij inzonderheid het Rotterdamse gemeente-archief het ideaal vrijwel volledig nabijkwam". Dezer dagen werd bekend, dat Ged. Staten van Zuid-Holland de financiering ten bedrage van bijna drie ton hebben goedgekeurd. Van inventariseren der archieven kwam door overmaat van andere werk zaamheden weinig. De fichering der begraafboeken over 1593 1811 kwam met één enkele uitzondering gereed. Mevr. A. C. BoogaardBosch, archiva ris der Ned. Herv. Gemeente, zette de fichering van bronnen voor de ge schiedenis van Delft vóór 1600 voort. 's-Gravenhage. Tot archivaris is benoemd m.i.v. 1 Sept. a.s. de heer H. M. Mensonides, hist, docts, thans in gelijke functie te Leeuwarden. Mej. L. J. van der Haer is m.i.v. 1 Jan. 1953 bevorderd tot hoofdcommies. 's-Hertogenbosch. De archivaris, de heer H. J. M. Ebeling, overleed 27 Jan. 1953 op bijna 74-jarige leeftijd. In 1910 was hem opdracht verleend tot hef „in orde brengen van het gemeente-archief"; in 1913 werd hij benoemd 95 tot „commies-archivaris ter secretarie". De heer E. bekleedde daarnaast een betrekking bij de Ned. Bank; na zijn pensioenering als zodanig werd het archi- variaat hoofdbetrekking. Tot onze Vereniging was hij in 1916 toegetreden. Met hem is een der laatste vertegenwoordigers heengegaan van die categorie van archivarissen, die hun belangrijkste taak meer achten de bevordering dei- plaatselijke geschiedbeoefening dan de beschrijving der onder hun beheer ge stelde archieven. Niet vergeten mag echter worden het belangrijk aandeel dat de heer E. heeft gehad in de redding van het archief en de andere bezittingen der Illustre Lieve Vrouwe broederschap, die door de bezetters was opgeheven om de bezittingen te kunnen confiskeren. De gemeente-archivaris heeft toen deze belangrijke verzamelingen voor het archief geannexeerd totdat zij na dc oorlog weer aan de rechtmatige eigenaars konden worden teruggegeven. De heer E. was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het Gemeentebestuur vereerde hem bij zijn veertigjarig ambtsjubileum de zilveren stadspenning. Kampen. Tot archiefambtenaar is m.i.v. 1 Jan. 1953 benoemd de heer B. Tebrugge, voordien werkzaam aan het archief der gemeente Leiden. Pijnakker. De ordening en beschrijving van het archief (c. 1625—1935) is door de heer M. D. Lammerts voltooid. De inventaris zal binnenkort ver schijnen. Rotterdam. Aan mej. dr A. Th. C. Kersbergen is eervol, ontslag verleend als hoofdcommies m.i.v. 1 Mei 1953. Tot conservator is m.i.v. 1 Juni benoemd de heer R. A. D. Renting, hist, docts. Schiedam. Tot schrijver is m.i.v. 1 Jan. 1953, voorlopig voor één jaar, be noemd de heer A. C. de Voogd van der Straaten. Vlaardingen. Aan de heer M. C. Sigal is wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd m.i.v. 1 Maart 1953 eervol ontslag verleend als archivaris, welke betrekking hij sinds 1 April 1919 heeft vervuld. In de N.R.C. wijdde de heer A. Bijl Mz. aan de heer S. een artikel, waarin her innerd wordt aan de opbouw gedurende zijn ambtstijd van het gemeente archief als centrum van wetenschappelijk onderzoek voor Vlaardingen, sinds enige jaren gevestigd in het v.m. gemeentehuis van Vlaardingerambacht. Gememoreerd wordt verder S.'s aandeel aan de oprichting van de vereniging De Vlaardingse Oudheidkamer en Visserijmuseum, en aan zijn publicaties op historisch en oudheidkundig gebied. ZeQwaart en Zoetermeer. De ordening en beschrijving van het archief dezer gemeenten is opgedragen aan de heren M. D. Lammerts en J. L. van der Gouw. Zevenaar. De inventarisatie van het oud-archief is opgedragen aan de heer R. A. D. Renting. KERKELIJKE ARCHIEVEN Archieven van de Doopsgezinde Broederschap. De Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft een nieuwe Commissie voor de Archieven benoemd. Voorzitter daarvan is ds A. Mulder te Dordrecht, secretaresse mevrouw M. I. de Swart Pot, bibliothecaresse van de verzamelingen der Verenigde Doopsgezinde Ge meente te Amsterdam. Ook de heer F. C. van der Meer van Kuffeler, ambte naar aan het Haagse gemeente-archief, maakt deel er van uit. De Commissie zal er naar streven dat alle oude archieven worden onder-

Nederlandsch Archievenblad | 1953 | | pagina 22