BERICHTEN 92 betekenis; irs Bennema en Pons wijden hieraan een artikel. De bijdrage van prof. dr E. W. Hofstee en mej. dr A. W. Vlam: Opmerkingen over de ont wikkeling van de perceelsvormen in Nederland, geeft een belangwekkende bijdrage tot de geschiedenis van de grondverdeling en het grondbezit. W. S. UNGER KORTE BOEKAANKONDIGINGEN In het Jaarboek van het Centraal Bureau voor Genealogie VI vervolgt de heer A. J. H. van Ette -de periode 18141815 onzer moderne Staten-Gene- raal verscheen in dl. V de lijst onzer Volksvertegenwoodigers Over de pe riode 1815—1849. De namen van 131 leden der Eerste en van 364 der Tweede Kamer worden vermeld en biografisch toegelicht; bovendien 112 buitenge wone leden der Tweede Kamer. Representanten der Staten-Generaal van 1795—1796 ten getale van 140, provincie-gewijs verdeeld, presenteert de heer F. de Josselin de Jong; mr Mommers schreef daarbij een inleiding. De heer J. P. de Man voltooit de regeringslijsten van Tiel met een enumeratie over de jaren 16601775. Uitvoerige biografische notities verhogen de waarde van deze lijsten. Ook het artikel van D. Riihl: Vlaggen van den Oost-Indi- schen Archipel (1600 1942) heeft recht op de belangstelling van archivisten. Als afdruk uit de Dictionary and Encyclopaedia of Paper and papermaking (Amsterdam, 1952) verscheen E. Heawood, M. A., Historical Review of watermarks; het is ook afzonderlijk verkrijgbaar. Waar beheerders van oudere archieven met watermerken vaak van doen hebben, moge hier op deze pu blicatie de aandacht worden gevestigd. Zij behandelt beknopt ontstaan en betekenis der watermerken, de drie perioden van hun ontwikkeling (le tot c. 1450: Italië en Frankrijk, 2e, c. 14501600, dezelfde landen en opkomst in Duitsland, 3e, c. 1600 1750 en daarna, alsvoren, de Nederlanden, Engeland (met insluiting van daar gebruikt buitenlands papier), Spanje en Portugal, de Skandinavische landen en Amerika-, Een aantal afbeeldingen verduidelijkt de tekst. Suid-Afrikaanse Argiefstukke. Wij ontvingen het eerste deel van een nieuw onderdeel van de grote Zuid-Afrikaanse geschiedbronnenpublicatie: Notule van die Volksraad van die Oranje-Vrijstaat, 1854—1855, door W. B. van der Vijver, M. A., onder leiding en met medewerking van J. H. Breytenbach, M. A., D. Phil. De bedoeling is dit voort te zetten tot 1899. De Notulen van de Volksraad der S. A. Republiek, tot 1863 gepubliceerd en hier vermeld (Ned. Archievenblad 1951/52 p. 90), zullen tot 1877 gaan. In voorbereiding zijn: Resoluties van die Politieke Raad van die Kaap, 1651 1795, en Notule van die Natalse Volksraad, 1838—1910. 93 ALGEMEEN Deelneming Internationaal archief congres. De minister van O., K. en W. heeft bepaald, dat deelneming van rijksarchiefambtenaren aan dit congres niet als vacantieverlof behoeft te worden aangemerkt. Er moet evenwel voldoende personeel aanwezig zijn om de leeszaaldienst voortgang te doen vinden. Het wil ons voorkomen, dat het aanbeveling zou verdienen als ook de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen een dergelijk besluit zouden wil len nemen. Watersnood en archieven. Het Nederlands Genootschap voor Document reproductie heeft samen met het N.I.DE.R. ten behoeve van de door de watersnood in het Z.W. des lands getroffen archieven ingesteld de Commis sie Herstel Archieven en Bibliotheken. Deze is samengesteld uit functionaris sen van o.a. P.T.T., Philips, Unilever, T.N.O., Bond van Boekbinderspatroons, Maritiem Museum, Studiegroep Overheids Documentatie, Algemeen Rijks archief, Registratuurbureau Vereniging Nederlandse Gemeenten, Kadaster, Rijksinspectie Bevolkingsregister. In de eerste vergadering werd besloten tot instelling van drie subcommissies: voor technische vraagstukken, voor alge meen organisatorische vraagstukken en voor reprografische vraagstukken. In de tweede heeft o.a. zitting onze collega Van der Gouw, terwijl ook mr Hommes nauw bij het werk betrokken is. De Technische Commissie diende een prae-advies in, waarin o.a. werd gewezen op verschillende kwesties die zich hierbij voordoen: waarde van het betreffende materiaal, of het bloot gesteld is geweest aan zout dan wel aan zoet water, over de wijze van transport in de voor drogen geschikte plaatsen en werkwijze, over de nabewerking. In de volgende vergadering werd van eerste resultaten melding gemaakt. Met behulp van kikvorsmannen was reeds enkele dagen na de ramp het ar chief van de Hoeksche Waard boven water gebracht en met uitstekend re sultaat aan de nodige bewerkingen onderworpen. Door de N.V. Document reproductie waren reeds verscheidene archieven gedroogd, en ook de firma Samson te Alfen a/d Rijn heeft hierbij haar diensten bewezen. Gewezen werd op de wenselijkheid dat de gedroogde archieven niet terugkomen in een te vochtige archiefkelder. Dan is er werk voor de humidry (niet voor papier- droging geschikt!Besloten werd het prae-advies op grote schaal te ver spreiden. Gemeenten dienen zich voor inlichtingen inzake gemeente-archieven en administraties te wenden tot de Vereniging van Ned. Gemeenten; voor particuliere archieven wende men zich tot het N.I.D.E.R. Een rapport over de reprografische vraagstukken is eveneens daar verkrijgbaar. Omtrent de feitelijke toestanden t.a.v. bewaring en verlies van archie ven van gemeente- en waterschapsbesturen en van andere in de getroffen gebieden worden door ons gegevens verzameld. T.z.t. hopen wij hier daarvan mededeling te doen. Na de ramp mocht de Algemene Rijksarchivaris uit het buitenland van ver schillende zijden bewijzen van medeleven ontvangen. De Directeur des Archi ves de France zond 3 Februari een telegram van de volgende inhoud: ,,Ex-

Nederlandsch Archievenblad | 1953 | | pagina 21